Artykuły

Kraj. 9 premier teatralnych maja, na które czekamy

Krzysztof Skonieczny przygotowuje we Wrocławiu spektakl inspirowany głośnym filmem "Magnolia", Krystyna Janda w Gdańsku pracuje nad "Hrabiną" Moniuszki. W TR Warszawa debiutuje młody reżyser Grzegorz Jaremko, a w Polskim "Borysa Godunowa" wystawia legenda teatru Peter Stein.

1. "Hrabina", Opera Bałtycka, Gdańsk

Krystyna Janda, która kilka lat temu wystawiała z powodzeniem "Straszny dwór" w Teatrze Wielkim w Łodzi, teraz sięga po inną operę Stanisława Moniuszki. Akcję "Hrabiny" przenosi do centrum handlowego. - Centra handlowe stały się współczesnymi pałacami, modnie jest nawet urządzać w nich bale. Dla kontrastu trzeci akt opery rozgrywać się będzie na polu maków. Chcemy zderzyć dwa światy, pozorów i prostoty - zapowiada Krystyna Janda.

Przedstawienie powstaje w 200. rocznicę urodzin kompozytora. Kierownictwo muzyczne objęła Monika Wolińska, choreografią zajął się Emil Wesołowski, a reżyserką świateł jest Katarzyna Łuszczyk. Premiera 5 maja.

2. "Woyzeck", TR Warszawa

W cyklu "Debiut w TR" mamy szansę zobaczyć spektakl młodego reżysera, studenta krakowskiej AST. Grzegorz Jaremko był m.in. asystentem Krystiana Lupy, Pawła Miśkiewicza i Michała Borczucha, a debiutował spektaklem "Iwona, księżniczka Burgunda" w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu. W dramacie Georga Büchnera z 1837 roku szuka odpowiedzi na pytania, w jaki sposób dzisiaj kształtowana jest męska tożsamość. Woyzecka zagra Mateusz Górski. Premiera 10 maja.

3. "Hedda Gabler", Teatr Narodowy, Warszawa

Kuba Kowalski, który wystawiał z powodzeniem m.in. "Wichrowe wzgórza" według powieści Emily Brontë (warszawski Teatr Studio) i "Panią Bovary" Flauberta (Teatr im. Osterwy w Lublinie), sięga teraz po jeden z najbardziej znanych dramatów Ibsena. Rzecz - jak zapowiada teatr - o odwadze występowania przeciw etykietom i konwenansom. W roli tytułowej Wiktoria Gorodeckaja. Premiera 10 maja.

4. "Lalka", Teatr im. Słowackiego, Kraków [na zdjęciu plakat]

"Lalka" Bolesława Prusa nieczęsto trafia na scenę. Jej inscenizacja zwykle okazuje się zabiegiem ryzykownym. Ale zdarzały się ciekawe spektakle, choćby jej wersja musicalowa grana od 9 lat w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Tym razem "Lalką" zajął się Wojtek Klemm - reżyser, który potrafi widzów zaskoczyć swoją niekonwencjonalną wizją. Zapowiada jednak, że będzie to "100 procent Prusa w Prusie", niczego nie dopisuje. Premiera 17 maja.

5. "Borys Godunow", Teatr Polski, Warszawa

Legenda teatru, uznany niemiecki reżyser Peter Stein, przygotowuje w Teatrze Polskim w Warszawie spektakl według "Borysa Godunowa" Aleksandra Puszkina. Rzecz o mechanizmach sięgania po władzę, o bezwzględnej walce o wpływy i chorych ambicjach. W roli tytułowej wystąpi Andrzej Seweryn. Premiera 24 maja.

6. "Magnolia", Wrocławski Teatr Współczesny, Wrocław

Krzysztof Skonieczny po sukcesie serialu "Ślepnąc od świateł" i licznych nagrodach wraca do teatru. Reżyseruje spektakl inspirowany głośnym filmem "Magnolia" Paula Thomasa Andersona. Teatr zapowiada "mroczną teatralną baśń o przebaczeniu, nadmiarze oraz braku i potrzebie miłości".

Przedstawienie znajdzie się w programie 19. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Premiera 25 maja.

7. "Podróże Guliwera", Narodowy Stary Teatr, Kraków

- W świecie, w którym gazety, filozofowie i myśliciele donoszą o końcu pewnego porządku i zapowiadają nowy o nieznanym jeszcze kształcie, metafora gargantuicznego oraz lilipuciego człowieka nabiera szczególnego znaczenia - zapowiadają twórcy spektaklu "Podróże Guliwera". W Narodowym Starym Teatrze w Krakowie pracują nad nim Paweł Miśkiewicz (reżyseria), Joanna Bednarczyk (scenariusz i dramaturgia), Barbara Hanicka (scenografia) oraz Dominika Knapik (choreografia). A w obsadzie wyłącznie kobiety, m.in. Iwona Bielska, Aldona Grochal, Ewa Kaim i Monika Frajczyk. Premiera 25 maja.

8. "8 kobiet", Och-Teatr, Warszawa

Pamiętacie film "8 kobiet" François Ozona? Na podstawie sztuki Roberta Thomasa, która była inspiracją dla francuskiego reżysera, powstaje teraz spektakl w warszawskim Och-Teatrze. Osiem kobiet: matka, żona, szwagierka, siostra, dwie córki, pokojówka i kucharka, podejrzanych jest o zabójstwo pana domu. Każda ma alibi, ale też i powody, dla których mogła zabić. Reżyseruje Adam Sajnuk, a w obsadzie osiem interesujących aktorek różnych pokoleń, od Emilii Krakowskiej po młodą utalentowaną Zofię Domalik. Premiera 30 maja.

9. "Lolita", Teatr Nowy, Łódź

Po słynną książkę Vladimira Nabokova w teatralnej adaptacji Edwarda Albee'ego sięga Tomasz Cyz. Reżyser zapowiada, że punktem wyjścia do spektaklu będzie m.in. "Mroczny przedmiot pożądania" Luisa Buuela, a niemałą rolę odegra muzyka Mikołaja Trzaski. Lolitę zagrają trzy aktorki: Weronika Bartold, Weronika Humaj oraz Karolina Bruchnicka, którą mogliśmy zachwycić się w filmie "Córka trenera" Łukasza Grzegorzka. Premiera 31 maja.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji