Artykuły

Warszawa. Urodziny Stanisława Moniuszki - wielkie świętowanie

5 maja 2019 r. przypada 200. rocznica urodzin jednego z najwybitniejszych w historii polskich kompozytorów - Stanisława Moniuszki. W Warszawskiej Operze Kameralnej rozpocznie się tego dnia Festiwal Moniuszkowski, a w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej Konkurs Moniuszkowski. Również inne instytucje kultury w całej Polsce zaplanowały na ten dzień wyjątkowe wydarzenia.

Stanisław Moniuszko komponował pieśni, muzykę symfoniczną, a nawet operetki. Jednak do historii naszej kultury przeszedł przede wszystkim jako kompozytor operowy. Jego muzyka jest silnie związana z korzeniami i tradycją naszego kraju. To dlatego historia nadała mu zaszczytny tytuł ojca opery narodowej. "Halka", "Straszny dwór", "Verbum nobile" to wykaz jego dzieł stale powracających na nasze sceny operowe. W ramach Festiwalu Moniuszkowskiego, który 5 maja rozpoczyna się w Warszawskiej Operze Kameralnej, zabrzmią jedne z najstarszych oper kompozytora: "Szwajcarska chatka" (9 maja) i "Nocleg w Apeninach" (10 maja) - szczegóły wkrótce na łamach "Codziennej".

Festiwal rozpocznie wykonanie I Litanii ostrobramskiej F-dur na solistów, chór i orkiestrę. - Dyrygent Marcin Sompoliński zaproponował, żeby zagrać litanię w kościele Świętego Krzyża, bo właśnie tam jezuici po raz pierwszy przywieźli nabożeństwo majowe. Dlatego 5 maja o godz. 17 w tej świątyni zagramy litanię w trakcie majówki - mówi dyrektor WOK Alicja Węgorzewska-Whiskerd. W programie Festiwalu Moniuszkowskiego znalazł się też koncert "Śpiewnik domowy w obcych językach", projekt dla dzieci "Zaflis: Moniuszko za kulisami" oraz Noc Muzeów w WOK. Festiwal zakończy wystawienie "Halki wileńskiej" w niedzielę 19 maja, a do końca miesiąca w siedzibie WOK można oglądać wystawę Adama Czopka "Moniuszko o Moniuszce".

5 maja w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej o godz. 19 rozpocznie się gala 10. Konkursu Moniuszkowskiego. Transmisję wydarzenia, podczas którego wystąpią laureaci poprzednich edycji konkursu, można śledzić na stronie www.moniuszko200.pl/konkurs. Również 5 maja w samo południe w Filharmonii Narodowej w Warszawie zabrzmią fragmenty najpopularniejszych dzieł Stanisława Moniuszki, m.in. uwertura do opery "Halka", mazur z opery "Straszny dwór" oraz liczne arie, pieśni i duety. O godz. 10.30 w pasażu Witolda Rowickiego rozpocznie się natomiast Jarmark Moniuszkowski. Ojca opery narodowej uczczą również inne polskie miasta. W Krakowie obchody rozpoczną się na ul. Moniuszki hejnałem i wspólnym śpiewaniem pieśni. Święto ul. Moniuszki zaplanowano również w Puławach, Białej Podlaskiej, Olsztynie, Koninie i Kaliszu.

Szczegółowy program obchodów Roku Moniuszkowskiego w Polsce znaleźć można na stronie internetowej www.moniuszko200.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji