Artykuły

Bydgoszcz. Teatr Polski jedzie do Awinionu

Bydgoski Teatr Polski jako jedyny w Polsce uczestniczy w międzynarodowym projekcie "My, Europa, Uczta Narodów". Premiera spektaklu odbędzie się 7 lipca na najsłynniejszym festiwalu teatralnym świata - Festival d'Avignon.

Projekt "My, Europa, Uczta Narodów" to przedsięwzięcie łączące kilkanaście instytucji artystycznych z całego kontynentu. Na teatralnej scenie spotka się jedenastu aktorów, którzy pod okiem Rolanda Auzeta - cenionego reżysera i muzyka, stworzą ważny dialog o Europie oparty na tekście autorstwa Laurenta Gaudé. W produkcję spektaklu zostały zaangażowane 24 teatry i festiwale teatralne, m.in. Festival d'Avignon, Festival Temporada Alta czy Dublin Theatre Festival, w trakcie których odbywać będą się cykliczne pokazy.

Premiera spektaklu odbędzie się 7 lipca na najsłynniejszym festiwalu teatralnym świata - Festival d'Avignon. - Polska była przez ostatnie lata godnie tam reprezentowana przez topowych reżyserów. Bywał tam Krzysztof Warlikowski, Krystian Lupa i Grzegorz Jarzyna. Wcześniej jeździły tam polskie teatry i pokazywały polską wrażliwość, myśl teatralną, jednak nasz projekt to zupełnie coś innego. Po raz pierwszy artyści z Polski zostali zaproszeni do uczestnictwa w międzynarodowym wydarzeniu, które pozwala zabrać nam głos w sprawie bardzo istotnej. Teatr Polski w Bydgoszczy dołączył do elity europejskich teatrów mogących stworzyć nową pieśń o tym, jak zbudować wspólnotowość Europy - mówi Łukasz Gajdzis, dyrektor bydgoskiego teatru.

Projekt skupia się na postrzeganiu Europy nie jako listy wspólnie akceptowanych przepisów, norm i korzyści wynikających z wymiany gospodarczo-ekonomicznej, ale przede wszystkim jako wspólnoty, do której czujemy przynależność bez względu na położenie geograficzne. - Myślenie, że nasz głos może cokolwiek zmienić, może wydawać się utopijne, ale mam poczucie, że ludzie teatru mają obowiązek taką utopię przedstawiać. Z pewnością musimy prawdziwie i odważnie mówić o sprawach istotnych, a co zrobi z tym dalej odbiorca, jest od nas niezależne. To, co jest najważniejsze w tym projekcie, to rzemieślnictwo artystyczne, chcemy mówić o czymś bardzo praktycznym, naglącym. Wydaje mi się, że jest to tak samo ważne dla mnie i dla Łukasza, chcemy mówić o humanizmie teatralnym, ludzkim wymiarze tego, co dzieje się w Europie. Szczególnie po wczorajszych wynikach wyborów zarówno we Francji, jak i w Polsce istotne jest, by ten temat podejmować - mówi Roland Auzet, reżyser spektaklu.

W projekcie weźmie udział aktorka Teatru Polskiego w Bydgoszczy Dagmara Mrowiec-Matuszak, a tekst dla polskich widzów przełoży Łukasz Gajdzis, dyrektor bydgoskiej sceny. - Samo spotkanie artystów z całej Europy jest intrygujące. Funkcjonujemy w tym spektaklu w różnych językach. Rytm każdego z nich jest istotny, to on przekazuje emocje. Opowiadam o sytuacji ludzi i niezatracaniu pamięci. W spektaklu jest też fantastyczny fragment mówiony słowami Władysława Bartoszewskiego. To opowieść od momentu bombardowania do upadku muru berlińskiego - opowiada Dagmara Mrowiec-Matuszak.

Koncepcja spektaklu "My, Europa, Uczta Narodów" zakłada podróż po Europie, której jednym z przystanków będzie Bydgoszcz. 21 marca 2020 r. z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru spektakl zagości na scenie Teatru Polskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji