Artykuły

Bielsko-Biała. Teatr Polski podsumowuje sezon

Siedem nowych tytułów przygotował Teatr w mijającym sezonie artystycznym 2018/2019. Przed nami sezon jubileuszowy, który zakończy się 30 września 2020 roku, kiedy teatr skończy 130 lat.

Pięć premier miało miejsce na dużej scenie - "Boska!", "Gałązka rozmarynu", "Mayday" z koncertem karnawałowym "To tyko twist" oraz "Wesele" (na zdjęciu), a dwie na małej - "Szaleństwo nocy letniej" oraz "Seks dla opornych" .

Obie premiery małej sceny odbyły się pod szyldem nowego cyklu - spektakli organizowanych z inicjatywy aktorów Teatru Polskiego - Off Road. Kontynuowaliśmy też cykl "Spektakle bez barier" - sześciokrotnie gościliśmy osoby niewidome i niesłyszące z miasta i regionu na spektaklach oraz towarzyszących im wydarzeniach (warsztatach i spotkaniach z twórcami). Współorganizowaliśmy niezwykły koncert "Gramy DoBBro" oraz spektakl charytatywny na rzecz Ośrodka "Zameczek" w Rudołtowicach. Ponadto mogli Państwo w sezonie oglądać wystawy - malarstwa, kostiumów i fotografii - autorstwa młodych bielskich artystów. A na finał sezonu zaprosiliśmy Państwa na trzecią już edycję festiwalu komedii Fun Fest.

Dziękujemy Państwu za wyjątkowo liczną obecność na wszystkich organizowanych przez teatr wydarzeniach sezonu, odnotowaliśmy kolejny rekord - liczba zaprezentowanych spektakli jaki i frekwencja znów okazała się wyższa niż w ubiegłych sezonach. Odwiedziło nas 96.573 widzów (w poprzednim sezonie 93.844 widzów). Zaprezentowaliśmy łącznie 400 wydarzeń - o niemal 30 więcej niż w sezonie 2017/18.

Zagraliśmy 353 spektakle własne w siedzibie, 6 spektakli w terenie . Zorganizowaliśmy 41 wydarzeń gościnnych.

Obchody Jubileuszu 130- lecia sceny rozpoczniemy 16 września "Off-Roadową" premierą spektaklu "Beztlenowce" w reżyserii Ingmara Villqista , a już 4 października na dużej scenie "Mistrz i Małgorzata" w reżyserii Małgorzaty Warsickiej, następnie "Kalina" w reżyserii Agaty Puszcz (premiera 30 listopada) i 5 grudnia "Pensjonat Pana Bielańskiego" w reżyserii Marka Gierszała. Jest na co czekać! A to tylko zapowiedzi pierwszej części sezonu, w której zaprosimy Państwa jeszcze na znakomite gościnne spektakle, prezentowane w ramach cyklu "Primus Inter Pares". Już w październiku "Audiencja II", w wykonaniu Mikołaja Grabowskiego, a w grudniu Krystyna Janda w "Zapiskach z wygnania".

Teatr pięknieje. Podczas wakacji rozpocznie się drugi etap realizacji renowacji teatru w ramach projektu "Zwiększenie atrakcyjności Teatru Polskiego w Bielsku-Białej poprzez przeprowadzenie niezbędnych prac renowacyjnych oraz rozszerzenie bieżącej oferty edukacyjno-kulturalnej", dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020". Planujemy renowację sztukaterii, odmalowanie wnętrz budynku teatru, wymianę podłogi na Małej Scenie oraz oświetlenia zewnętrznego (ziemnego) wokół budynku i remont klatki schodowej służbowego wejścia do teatru. Ponadto zmodernizowany zostanie system wentylacji /klimatyzacji w budynku.

Zapewne zauważyli Państwo także odnowione schody, wiodące do teatru oraz odświeżoną elewację. Te prace wykonano w pierwszej części projektu, latem ubiegłego roku. Wtedy też wyremontowano rampę techniczną i zamontowano wentylację w pomieszczeniach technicznych pod sceną.

Inwestycja jest realizowana dzięki wsparciu Urzędu Miasta Bielska-Białej, który zapewnił Teatrowi Polskiemu wkład własny w projekcie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji