Artykuły

Aktorki wśród bohaterek muralu "Kobiety wolności"

Sylwetki Haliny Winiarskiej, Elżbiety Goetel i Haliny Słojewskiej, trzech bohaterek gdańskiego muralu "Kobiety wolności"

Halina Winiarska-Kiszkis: deski Teatru Wybrzeże zamieniła na ośrodki internowania

Halina Winiarska-Kiszkis w sierpniu 1980 roku, wraz z grupą aktorów z Trójmiasta, wspierała strajkujących w Stoczni Gdańskiej im. Lenina występami w Sali BHP. Od września 1980 roku w "S", przewodnicząca KZ Teatru Wybrzeże.

Halina Winiarska-Kiszkis urodziła się w 1933 roku w Chrzanowie. Studiowała filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim.

W 1957 roku zdała eksternistyczny egzamin aktorski. W latach 50. i 60. aktorka teatrów w Nowej Hucie, Białymstoku, Rzeszowie, Zielonej Górze i Poznaniu. W latach 1966-2003 Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Wykładała m.in. w Studium Aktorskim przy Teatrze Wybrzeże.

Halina Winiarska-Kiszkis w sierpniu 1980 roku, wraz z grupą aktorów z Trójmiasta, wspierała strajkujących w Stoczni Gdańskiej im. Lenina występami w Sali BHP. Od września 1980 roku w "S", przewodnicząca KZ Teatru Wybrzeże.

W listopadzie 1980 roku uczestniczyła w strajku okupacyjnym pracowników kultury w Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku. 13 grudnia 1981 roku została internowana w Ośrodku Odosobnienia w Strzebielinku, następnie Bydgoszczy-Fordonie i Gołdapi, zwolniona na początku 1982 roku. W latach 80. występowała podczas mszy za ojczyznę w gdańskich kościołach i współorganizowała Tygodnie Kultury Chrześcijańskiej. W sierpniu 1988 roku występowała dla strajkujących w Stoczni Gdańskiej i Porcie Gdańskim.

Odznaczona m.in. Złotym Krzyżem Zasługi i odznaką "Zasłużony Działacz Kultury".

***

Elżbieta Goetel. Aktorka, która odśpiewywała postulaty Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego

Elżbieta Goetel wspierała strajkujących w Stoczni Gdańskiej, m.in. recytując wiersze i biorąc udział w bojkocie radia, telewizji i imprez oficjalnych.

Urodziła się 27 lutego 1942 roku w Warszawie. W 1963 roku ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. Do 2002 roku była aktorką Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Występowała też w filmie, telewizji i na estradzie.

W sierpniu 1980 roku wspierała strajkujących w Stoczni Gdańskiej im. Lenina, recytując wiersze i odśpiewując w Sali BHP postulat 22. MKS jako piosenkę na melodię "Marsz, marsz Polonia". Od września 1980 roku w NSZZ "Solidarność", członkini Komitetu Zakładowego "S" Teatru Wybrzeże. Po 13 grudnia 1981 roku uczestniczka bojkotu radia, telewizji i imprez oficjalnych.

W latach 1982-88 występowała w trakcie mszy za ojczyznę w kościele św. Mikołaja w Gdańsku. Uczestniczyła w Tygodniu Kultury Chrześcijańskiej w kościele oo. jezuitów w Gdańsku-Wrzeszczu, a także działała w Komitecie Pomocy Internowanym i Aresztowanym. W sierpniu 1988 roku ponownie wystąpiła w Stoczni Gdańskiej na zaproszenie strajkujących. W latach 1989-2002 po relegalizacji "S" była przewodniczącą KZ Teatru Wybrzeże, a w latach 1990-96 Komisji Branżowej "S" Teatrów Trójmiasta.

W 2002 roku wystąpiła z "Solidarności" i przeszła na emeryturę

***

Aktorka Halina Słojewska-Kołodziej występowała w Stoczni Gdańskiej i bojkotowała TVP

W sierpniu 1980 roku Halina Słojewska-Kołodziej wspólnie z innymi aktorami z Trójmiasta wspierała strajkujących w Stoczni Gdańskiej występami w Sali BHP.

Aktorka, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Łodzi.

W NSZZ "Solidarność" od września 1980 roku, członkini Komisji Zakładowej Teatru Wybrzeże. Pod koniec 1980 roku brała udział w strajku okupacyjnym pracowników służby zdrowia, oświaty i kultury w Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku. Po wprowadzeniu stanu wojennego bojkotowała TVP.

Nie tylko występowała na scenie, ale działała również w komisji charytatywnej przy kościele św. Brygidy w Gdańsku, pomagając represjonowanym rodzinom w kilku dzielnicach Gdańska, obserwowała rozprawy sądowe działaczy "Solidarności", pomagała ukrywającym się.

Jako artystka uczestniczyła w spektaklach teatralnych z kręgu kultury niezależnej, wyreżyserowała sztukę Ernesta Brylla "Wieczernik", która była wystawiana w kościołach w Gdańsku i Warszawie. W sierpniu 1988 roku występowała dla strajkujących w Stoczni Gdańskiej.

Została odznaczona m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Zmarła w 2018 roku. Miała 85 lat.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji