Artykuły

Warszawa. Sindbad Żeglarz na Dziedzińcu Kultury

W piątek 2 sierpnia na scenie Dziedzińca Kultury wystąpi Strojnowy. Natomiast przed koncertem Narodowe Centrum Kultury zaprasza na przedstawienie teatru lalek pt. "Przygody Sindbada Żeglarza". Wszystkie wydarzenia są darmowe.

Spotkajmy się na Dziedzińcu Kultury!

2 sierpnia ul. Krakowskie Przedmieście 15/17

15.00 - 15.40 "Przygody Sindbada Żeglarza" - przedstawienie teatru lalek

Spektakl interaktywny z udziałem dwóch aktorek grających w tzw. żywym planie. Dopełnieniem oryginalnej scenografii są piękne przestrzenne lalki wykonane między innymi z drewna oraz wielobarwne lalki porcelanowe, które wraz z aktorami tworzą bohaterów tego niezapomnianego widowiska. "Sindbad Żeglarz" to jedna z trzystu "Baśni z tysiąca i jednej nocy"- słynna perska opowieść. Tu inspirację stanowi 7 wypraw Singbada opisanych przez Bolesława Leśmiana. "Przygody Singbada Żeglarza" stanowią barwną, pełną przygód i humoru historię. To opowieść o niebezpieczeństwach czyhających na młodego Sindbada - zarówno ze strony nieprzejednanej przyrody, jak i nieposkromionych potworów, czy "zwykłych" - wydawać by się mogło - ludzi.

występują: Alina Więckiewicz, Monika Markiewicz

15.45 - 17.00 warsztaty

Sindbad w trakcie swojej podróży poznaje wspaniałe księżniczki, owiane tajemnicą i magią kultury dalekiego wschodu. Księżniczki kryją swoją twarz za woalem i wachlarzami. Właśnie takie wachlarze będziemy tworzyć w trakcie warsztatów. Uczestnicy staną się artystami, by z różnorodnych materiałów zaprojektować stelaż i pokrycie wachlarzy; w nawiązaniu do oryginałów-arcydzieł sztuki jubilerskiej, gdzie uchwyt wykonywano z szylkretu, kości słoniowej, masy perłowej, srebra i złota. Pokrycie zaś z białego papieru lub cienko wyprawionej skóry. A dekorację pokryć stanowiły miniaturowe sceny rodzajowe - kopie dzieł wielkich mistrzów. Każdy uczestnik warsztatów będzie mógł wykonać swój indywidualny, własnoręcznie zaprojektowany i ozdobiony wachlarz.

--

21.00 koncert - STROJNOWY

Piotr "Struna" Strojnowski - w 1982 r. założył zespół DAAB wspólnie z Dariuszem Gierszewskim oraz Arturem Miłoszewskim i został jego pierwszym wokalistą i liderem. Wymyślił hasło "Muzyka Serc", które towarzyszy zespołowi do dzisiaj. Jest współkompozytorem i autorem tekstów kultowych przebojów np. "W moim ogrodzie", "Fala ludzkich serc", "Zakamarki moich dusz" i "Serce jak ogień". W 1985 r. w trakcie tournee po Europie " zdecydował się na odejście z zespołu. W 2015 r. jego drogi splotły się z producentami Grzegorzem Rytką i Michałem Mareckim, którzy wspólnie postanowili powołać do życia zespół "Strojnowy". Wówczas rozpoczęły się pracę nad debiutancką płytą grupy. Równolegle do zespołu dołączyli muzycy, którzy mają swój udział w tworzeniu polskiej sceny reggae. Album "Wolność Serc", bazujący na tekstach Piotra Strojnowskiego i wspólnych kompozycjach, ukazał się w listopadzie 2018 r.

Pozostałymi członkami zespołu są: Grzegorz Rytka - saksofon Michał Marecki - instrumenty klawiszowe Paweł Mazurczak - bass Jacek Orłow - perkusja Piotr Hrycyk - instrumenty perkusyjne Krzysztof Nowicki - gitary Łukasz Hodor - puzon Mariusz Dziurawiec - sxundmaster

***

Dziedziniec Kultury to cykl letnich imprez artystycznych Narodowego Centrum Kultury. W jego ramach, w każdy wakacyjny piątek na Krakowskim Przedmieściu 15/17 (dziedziniec przed Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego), organizowane są darmowe warsztaty, pokazy i koncerty.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji