Artykuły

Zmarła założycielka i dyrektor artystyczna Integracyjnego Teatru Arka

Dla sztuki teatralnej i wielkiej miłości do Niej poświęciła nieomal całe swoje życie, bez reszty się temu oddała, płacąc za to najwyższą cenę.

W niedzielę 4 sierpnia po ciężkiej walce z chorobą zmarła Renata Jasińska, aktorka, reżyserka i scenarzystka. Była współzałożycielką i dyrektorem artystycznym Integracyjnego Teatru Arka, w którym obok zawodowych aktorów występują aktorzy niepełnosprawni intelektualnie z kilkuletnim doświadczeniem scenicznym.

Urodzona w Zielonej Górze Renata Jasińska w 1978 roku uzyskała dyplom wydziału lalkarskiego we wrocławskiej filii PWST w Krakowie. Pierwsze kroki jako aktorka stawiała na scenie Lubuskiego Teatru w rodzinnym mieście. Potem była aktorką Wrocławskiego Teatru Lalek we Wrocławiu i Teatru im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze. Od 1980 roku działała w Solidarności, była współpracowniczką Komitetu Kultury Niezależnej i wrocławskiego niezależnego teatru Nie Samym Teatrem. Realizowała przedstawienia funkcjonujące poza cenzurą, była przesłuchiwana i zatrzymywana, a pod naciskiem Służby Bezpieczeństwa Teatr im. C.K. Norwida nie przedłużył z nią umowy. W latach 1987-1993 pracowała we Wrocławskim Teatrze Współczesnym, była tam jedną z założycielek reaktywowanej Solidarności. Brała udział w spotkaniu niezależnych środowisk twórczych z Janem Pawłem II, w roku 1989 uczestniczyła w kampanii wyborczej Solidarności w województwie jeleniogórskim. Została delegatem na II Walne Zebranie Delegatów Regionu Dolny Śląsk, była członkinią Krajowej Sekcji Pracowników Instytucji Artystycznych Sekretariatu Kultury i Środków Przekazu NSZZ "Solidarność" i Solidarności w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Zasiadała też w Radzie Kultury Dolnego Śląska i pojawiła się w filmie Filipa Bajona "Fundacja". Na swoim koncie miała m.in. Odznakę Honorowa Złota Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego, Europejską Nagrodę Obywatelską i Nagrodę Wrocławia dla Teatru Arka i nagrodę specjalną Ministra Kultury i Sztuki za całokształt pracy artystycznej.

Z Teatrem Arka, którego była współzałożycielką, związana była od 1993 roku. Prowadziła go samodzielnie, łącząc rolę aktorki, autorki scenariuszy, reżyserki i dyrektorki placówki. Od 2002 roku teatr jest prowadzony przez Stowarzyszenie Przyjaciół Teatru Arka, którego prezesem była Jasińska-Nowak. - Dla sztuki teatralnej i wielkiej miłości do Niej poświęciła nieomal całe swoje życie, bez reszty się temu oddała, płacąc za to najwyższą cenę. Najbardziej bolą odejścia tych, którzy są Nam najbliżsi sercem. A Ty, Renatko, byłaś dla Nas taką właśnie Najbliższą Nam wszystkim i każdemu z osobna sercem. Chociaż Twój żywiołowy "włoski" temperament bywał czasem burzliwy, to tak naprawdę wszyscy Cię kochaliśmy. Bo byłaś takim Naszym Kolorowym Ptakiem, jakich już na tym świecie próżno byłoby szukać - napisali na swoim profilu na Facebooku członkowie Fundacji Artystów Niepełnosprawnych i Pełnosprawnych Jesteś My oraz zespół Integracyjnego Teatru Arka.

Uroczystości pożegnania Renaty Jasińskiej odbędą się w sobotę, 10 sierpnia, o godz 11 na Cmentarzu Kiełczowskim.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji