Artykuły

Wrocław. Komisarz Mock z powieści Marka Krajewskiego w widowiskowej rewii

Burleskowa śpiewana rewia, gdzie na scenie obok policjantów pojawią się prostytutki, bandyci i szaleńcy, pokaże wątki z życia detektywa policyjnego znanego z powieści kryminalnych Marka Krajewskiego i uwielbianego przez czytelników Eberharda Mocka. Widowiskiem "Mock. Czarna burleska" Teatr Capitol otwiera nowy sezon i zamyka obchody jubileuszu 90-lecia sceny.

Konrad Imiela, dyrektor teatru i reżyser spektaklu "Mock. Czarna burleska", wspominał: - Marek Krajewski lubi takie szczegóły, więc opowiem dokładnie. Historia spektaklu zaczyna się 8 lutego 2018, tłusty czwartek, godz. 11 rano. Pojawiłem się na spotkaniu z Markiem, by porozmawiać o stworzeniu rozrywkowego przedstawienia inspirowanego w swojej formie burleską, a zbudowanej na historii Eberharda Mocka, bohatera jego powieści kryminalnych. Marek przywitał mnie smacznymi pączkami i dostałem zgodę na rozpoczęcie pracy nad scenariuszem.

Mock. Hip-hopowe Breslau

Powstało widowisko oparte na wybranych wątkach z siedmiu powieści z cyklu o brutalnym i piekielnie inteligentnym policjancie z Breslau. W spektaklu nie ma scen mówionych, całość jest śpiewana. Kilkanaście songów przedstawia osobne historie z życia komisarza Mocka. Napisali je wspólnie Imiela (także autor scenariusza) i Roman Kołakowski, który zmarł przedwcześnie w trakcie pracy nad spektaklem.

- Burleska to forma, którą się bawimy. W scenografii, stworzonej przez Annę Haudek, inspirowaliśmy się bardzo estetyką awangardy tamtych lat, geometrią Bauhausu, która dziś wciąż wygląda niezwykle nowocześnie - opowiada Imiela.

Muzykę do spektaklu skomponował Grzegorz Rdzak, dla którego będzie to debiut teatralny. 23-letni kompozytor postawił na współczesne brzmienia, w opowieści o XX-wiecznym Breslau usłyszymy m.in. hip- hop i trap. Każda piosenka opowiada o jednej z obsesji Eberharda Mocka - nałogu, karierze, władzy, urodzie kobiet, pragnieniu syna.

Mock. Obsesje i pragnienia

Na wtorkowej próbie prasowej pokazano dwie sceny, dziennikarze usłyszeli piosenki w wykonaniu Dam Ulicy (Elżbieta Kłosińska, Klaudia Waszak, Justyna Woźniak, Małgorzata Fijałkowska, Alicja Kalinowska, Marianna Linde) i song śpiewany przez Sophie Mock, czyli żonę policjanta (Ewa Szlempo-Kruszyńska). Na próbie był obecny także Marek Krajewski. - Cieszę się, że mogłem zobaczyć te sceny, które wywarły na mnie ogromne wrażenie - mówił przejęty. - To dzieło będzie analizować psychikę mojego bohatera. Już teraz widzę, że jego obsesje zostały prawidłowo uchwycone.

Koniec świata w Breslau

- Zrobiliśmy przedstawienie o tym, jak możemy się zapędzić w życiu. Mock się pogubił, spełnianie oczekiwań społeczeństwa przysłoniło mu prawdziwe ambicje i pragnienia. Trochę znam tego bohatera - mówi Imiela, który wcielił się w postać radcy kryminalnego w spektaklu Agnieszki Olsten "Koniec świata w Breslau" we Wrocławskim Teatrze Współczesnym.

Tym razem policjanta, którego głównym rekwizytem jest zmieniana w każdej scenie maska (motyw zaczerpnięty z powieści "Festung Breslau"), gra Artur Caturian. - Mock potrafi być i brutalny, i wrażliwy. Wyzwaniem jest zagranie tej postaci i połączenie tego z piosenkami - mówi aktor. - Każda piosenka pokazuje inną maskę - cechę głównego bohatera. Mock jest więźniem swoich masek.

Atrakcje dla fanów Mocka

- Premierowa sobota upłynie pod znakiem Mocka - zaprasza Joanna Kiszkis, rzeczniczka teatru. - O godz. 11 zapraszamy na spacer śladami Eberharda Mocka, który poprowadzi Beata Maciejewska, a o godz. 16 na premierę nowej książki Marka Krajewskiego "Mock. Golem". Rozmowę z autorem poprowadzi Piotr Huniewicz. Spacer zacznie się w dawnym Prezydium Policji przy ul. Szewskiej, czyli dzisiejszym Instytucie Historii Uniwersytetu Wrocławskiego, a zakończy na widowni Dużej Sceny Teatru Capitol. Bilety za złotówkę można kupić w kasie teatru. Spotkanie z pisarzem odbędzie się w Sali Ciśnień, wstęp jest wolny.

W dni premiery na Podwórku Capitolu odbędzie się też wernisaż obiektów Kamy Sokolnickiej i zdjęć z archiwum Policji Miasta Breslau.

"Mock. Czarna burleska", na motywach powieści Marka Krajewskiego, scenariusz i reżyseria Konrad Imiela, muzyka Grzegorz Rdzak; spektakle przedpremierowe 10 i 11 października, premiera 12 października 2019, kolejne przedstawienia 13, 16-18 października, 7-10 listopada, 12-15 grudnia, bilety w cenie 30-100 zł, na wybrane spektakle można kupić bilety VIP w cenie 190 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji