Artykuły

Wrocław. Spektakle z Wałbrzycha w DCF

Dolnośląskie Centrum Filmowe włącza się w świętowanie obchodów 55-lecia Teatru im. Szaniawskiego i zaprasza na specjalne projekcje trzech spektakli wałbrzyskiej sceny.

Zaprezentowane zostaną przedstawienia, które nie tylko wpłynęły na rozwój Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu, ale na stałe wpisały się do historii teatru polskiego. Spektakle Jan Klaty, Pawła Demirskiego i Moniki Strzępki oraz Marcina Libera - twórców buntowniczego pokolenia, których obecnie zalicza się w poczet mistrzów - z różnych perspektyw ukazują polsko-polskie wojenki, problemy i choroby naszego społeczeństwa, pełnymi garściami czerpiąc z wałbrzyskich doświadczeń. Wszystkie trzy nie powstałyby, gdyby nie siła i odwaga Zespołu Szaniawskiego.

Zapraszamy na trzy tytuły: "REWIZORA" Mikołaja Gogola w reżyserii Jana Klaty - jeden ze spektakli założycielskich wałbrzyskiego fenomenu. "NIECH ŻYJE WOJNA!!!" Pawła Demirskiego w reżyserii Monika Strzępki - spektakl realizujący założenia programowe zapisane w historycznym sezonie ZNAMY, ZNAMY oraz "NA BOGA!" Jarosława Murawskiego w reżyserii Marcina Libera - sztandarowe przedstawienie tematycznej odwagi i formalnej doskonałości.

Na pierwszy ogień: "REWIZOR" w reżyserii Jana Klaty już 4 listopada o godz. 19:00. W tej inscenizacji przyjeżdżającym do miasteczka w poufnej inspekcji dygnitarzem, okaże się niebieski ptak bez grosza przy duszy. Z początku zaskoczony niespodziewanymi awansami, szybko chwyta wiatr w żagle i podejmuje grę z lokalnymi działaczami. Choć zmieniły się realia, kostiumy i tytulatura, ludzkie charaktery i postawy, grzeszki, grzechy i niegodziwości pozostały takie same. I pozostaną nimi w jeszcze bardziej współczesnej sytuacji, w Polsce XXI wieku, bowiem dzieło Gogola zawsze było, jest i będzie aktualne. Wystarczy tylko zastąpić pierwszego sekretarza, ekshorodniczego - burmistrzem, a pseudorewizora - rzekomym członkiem sejmowej komisji śledczej, bądź wysłannikiem koordynatora wiadomych służb.

Przed pokazem zapraszamy na spotkanie z twórcami: Danutą Marosz (dyrektorką Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu), Ewliną Paszke-Lowitzsch (aktorką Wrocławskiego Teatru Współczesnego), Wiesławem Cichym (aktorem Wrocławskiego Teatru Współczesnego), Tomaszem Orpińskim (byłym aktorem Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu i Wrocławskiego Teatru Współczesnego), Piotrem Kruszczyńskim (dyrektorem Teatru Nowego w Poznaniu). Spotkanie poprowadzi Sebastian Majewski (dyrektor artystyczny Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu).

Dolnośląskie Centrum Filmowe we Wrocławiu i Teatr Dramatyczny im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu zapraszają. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny. Więcej informacji na stronach DCF: https://www.dcf.wroclaw.pl/aktualnosci/7074-szaniawski-w-dcf

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji