Artykuły

Poznań. Wkrótce premiera "Anhellego" w Wielkim

Premiera "Anhellego" Dariusza Przybylskiego już 6 grudnia w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Dzieło młodego kompozytora na podstawie poematu Juliusza Słowackiego powstało specjalnie na zamówienie poznańskiej sceny. Inscenizuje je łotewska reżyserka Margo Zalite.

Słowacki "Anhellego" napisał w ormiańskim klasztorze w górach Libanu wiosną 1837 roku. Wydany w Paryżu utwór najczęściej odczytywany jest jako czarna wizja, którą Słowacki snuje o polskiej emigracji i jej walce o niepodległość kraju. "Anhelli" stał się poematem porównywanym do dantejskiej podróży po piekle. Na deskach Teatru Wielkiego w Poznaniu zostanie przedstawiony w wersji operowej.

Wędrówka przez bezkresną krainę

Anhelli - bo tak ma na imię główny bohater poematu Juliusza Słowackiego - wyrusza w mistyczną wędrówkę po krainie Sybiru. Przewodnikiem młodzieńca jest Szaman posiadający wiedzę praojców. Przemierzając z nim bezkresne przestrzenie, Anhelli mija na swojej drodze wiele symbolicznych miejsc i postaci - więźniów wpatrujących się w smutne blade niebo, rybaków nad cichą i spokojną rzeką, czy wygnańców.

Para wędrujących bohaterów przypomina Wergiliusza i głównego bohatera "Boskiej Komedii", którzy przemierzają kolejne kręgi piekła i widzą ludzi ukaranych za swoje grzechy.

We wrogiej bezkresnej otchłani "Anhellego" pojawiają się postacie uwiązane w łańcuchy, więzione w lochach i katowane. Wędrówka Anhellego i Szamana staje się zbiorem ludzkich historii - opowieścią o polskich zesłańcach.

Polsko-łotewski duet

Spektakl na podstawie poematu Słowackiego w Teatrze Wielkim inscenizuje łotewska reżyserka Margo Zalite. Specjalizuje się w nieszablonowych projektach. Jej twórczości towarzyszy wiele inspiracji, m.in. architektura, antropologia, czy biologa. Interpretuje rosyjskie i barokowe dziedzictwo muzyczne. Współpracowała m.in. ze słynną artystką Mariną Abramović. Realizowała spektakle w Łotewskiej Operze Narodowej, Deutsche Oper Berlin i Warszawskiej Operze Kameralnej.

Ważną postacią przy tej produkcji jest Dariusz Przybylski - kompozytor i organista, autor oper, utworów symfonicznych, kameralnych oraz wokalnych. Tworzy muzykę pełną ekspresji, tajemniczości i niespodziewanych momentów.

Pracował m.in. dla Deutsche Oper Berlin, Ensemble Modern, NOSPR, Warszawskiej Opery Kameralnej, Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena, Narodowego Forum Muzyki, Filharmonii Poznańskiej. Za album "Already It Is Dusk" Przybylski otrzymał w zeszłym roku nagrodę Fryderyka w kategorii Recital solowy.

To będzie biały spektakl

Kierownictwo muzyczne nad spektaklem objął dyrygent Grzegorz Wierus. Na poznańskiej scenie operowej prowadził spektakle, takie jak "Dziecko i czary", "Święto wiosny", czy "Słowik". Wielokrotnie dyrygował na scenie Warszawskiej Opery Kameralnej. Ważnym elementem twórczości Wierusa jest muzyka współczesna i alternatywna.

Anhellego zagra kontratenor Jan Jakub Monowid. W rolę Szamana wcieli się Jaromir Trafanowski (baryton). Wystąpią też: Joanna Freszel jako Ellenai, Marek Szymański jako Man on skis. A także Aleksandra Pokora jako Bird I, Lucyna Białas jako Bird II i Barbara Gutaj-Monowid jako Bird III. Old Man - Michał Korzeniowski.

Konwencja spektaklu zakłada, że publiczność podczas przedstawienia ma być ubrana na biało. - Będzie nam niezwykle miło, jeśli spełnią Państwo prośbę realizatorów - pisze na swojej stronie Teatr Wielki.

Piątek, 6 grudnia o godz. 19, premiera na Dużej Scenie. Kolejny pokaz 8 grudnia. Bilety - 43-100 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji