Artykuły

Łódź. Razem popiera protest studentów ws. Romana Polańskiego

Łódzkie Razem popiera protest studentek i studentów łódzkiej szkoły filmowej, którzy domagają się odwołania jutrzejszego spotkania z Romanem Polańskim w łódzkiej "filmówce". Ugrupowanie przyłącza się również do apelu o bojkot tego wydarzenia.

Swoje stanowisko Razem przedstawiło w oświadczeniu. "W związku z wizytą Romana Polańskiego w łódzkiej Szkole Filmowej wyrażamy swoje ogromne zaniepokojenie zaistniałą sytuacją. Czyny jakich dopuścił się Roman Polański - a są to gwałt i pedofilia, nie powinny nigdy ulec zatarciu, czy próbie wymazania ich z publicznej świadomości - podobnie, jak nigdy zatarciu nie ulegną traumatyczne przeżycia ofiar reżysera" - napisano.

Według Razem, w obliczu ostatnich wydarzeń, jak ogólnoświatowa akcja #MeToo czy przypadku molestowania aktorek w teatrze "Bagatela", jasno pokazują, że gwałty czy molestowanie są ogromnym problemem także środowiska artystycznego, o którym należy głośno mówić, i który należy z całą mocą piętnować.

Dlatego - zdaniem Razem - przyjmowanie z honorami człowieka, na którym ciążą poważne zarzuty o gwałt i pedofilię są niegodne wyższej uczelni, która powinna być miejscem przyjaznym i bezpiecznym dla wszystkich studentek i studentów oraz kadry.

W oświadczeniu podkreślono, że wszystkie państwowe i niepubliczne uczelnie w kraju powinny stać po stronie ofiar, a nie sprawców.

"Jednocześnie ubolewamy, że rektor łódzkiej szkoły filmowej swoim oświadczeniem bierze w obronę Romana Polańskiego. Uważamy, że jest to bardzo niebezpieczny precedens, który pokazuje, że w środowisku wciąż panuje przekonanie, że osiągnięcia artystyczne mogą być pretekstem do zamykania oczu na krzywdę" - napisano.

Dlatego ugrupowanie w pełni popiera protest studentek i studentów łódzkiej szkoły filmowej oraz środowisk stojących po stronie praw kobiet i przyłącza się do apelu o bojkot tego wydarzenia.

Roman Polański (ur. 1933 r.) jest absolwentem Szkoły Filmowej w Łodzi. W tej uczelni powstały jego pierwsze etiudy m.in. "Dwaj ludzie z szafą" i "Gdy spadają anioły". Z pomocą przyjaciół poznanych podczas łódzkich studiów zrealizował swój debiutancki "Nóż w wodzie" (1962), który przyniósł mu m.in. Nagrodę Krytyków na festiwalu w Wenecji i nominację do Oscara w kategorii najlepszy film zagraniczny.

Wieczorem w Łodzi - podczas gali zamknięcia 24. Forum Kina Europejskiego Cinergia - reżyser odbierze statuetkę Złotego Glana, przyznawaną "niepokornym twórcom filmowym idącym pod prąd modom i trendom".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji