Artykuły

Gdańsk. Zbigniew Cybulski patronem tramwaju

Brunon Zwarra, Zbigniew Kosycarz i Zbigniew Cybulski zostaną patronami trzech nowych gdańskich tramwajów.

O wyborze poinformował wiceprezydent Gdańska Piotr Borawski, kierujący zespołem rekomendującym wybór patronów gdańskich tramwajów.

- Mamy w tej chwili ponad dwadzieścia zgłoszeń kandydatów na patronów tramwajów, które wpłynęły do urzędu przez lata z różnych środowisk - mówi wiceprezydent Gdańska Piotr Borawski. - Komisja wybrała z tej listy trzy nazwiska i przekazała swoje rekomendacje prezydent Gdańska Aleksandrze Dulkiewicz, która zatwierdziła nasz wybór.

Trzy nowe tramwaje typu Pesa otrzymają imiona zmarłego w ubiegłym roku pisarza Brunona Zwarry, fotoreportera Zbigniewa Kosycarza i aktora Zbigniewa Cybulskiego.

43 patronów i tylko 4 patronki

Swoich patronów ma już 47 tramwajów jeżdżących po Gdańsku. Wśród uhonorowanych w ten sposób postaci znaleźli się m.in. Aram Rybicki, Maciej Płażyński, Andrzej Sulewski (gdański pirat), Krzysztof Klenczon, Artur Schopenhauer czy Jan Heweliusz.

Tylko cztery tramwaje noszą imiona kobiet: Elżbiety Koopman-Heweliusz, Joanny Schopenhauer, Anny Walentynowicz i Stanisławy Przybyszewskiej.

- Wśród zgłoszonych kandydatur są również kobiety i takie propozycje oczywiście również będziemy rozważać - zapewnia wiceprezydent Borawski. - Jeśli mieszkańcy mają swoje pomysły, mogą je zgłaszać do Urzędu Miejskiego w Gdańsku lub biura rady miasta.

Patronami mogą zostać osoby związane z Gdańskiem i jego historią. Informują o nich naklejki z imieniem i nazwiskiem umieszczone na burtach tramwajów i krótkie notki znajdujące się wewnątrz pojazdów.

Pisarz, fotoreporter, aktor

Brunon Zwara, urodzony w 1919 roku w Gdańsku, w czasie wojny był więźniem niemieckich obozów koncentracyjnych. Szykanowany przez władze PRL, w latach 70. ubiegłego wieku zajął się pracą pisarską i dokumentowaniem życia Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku. Opublikował m.in. zbiór relacji o początkach II wojny światowej w Gdańsku - "Gdańsk 1939", "Wspomnienia Polaków gdańszczan" oraz autobiograficzną opowieść "Wspomnienia gdańskiego bówki". Zmarł w sierpniu ubiegłego roku.

Zbigniew Kosycarz przyjechał do Gdańska w 1945 roku. Przez kilkadziesiąt lat dokumentował życie Trójmiasta, początkowo jako fotoreporter "Dziennika Bałtyckiego", później na łamach "Głosu Wybrzeża". Popularnością wśród czytelników cieszyła się jego autorska rubryka z postacią Drzazgi, który tropił drobne absurdy codziennego życia w PRL-u. Zyskał miano "latającego reportera" i już w latach 70. otrzymał tytuł "Gdańszczanina roku". Od 1997 roku organizowany jest Pomorski Konkurs Fotografii Prasowej Gdańsk Press Foto imienia Zbigniewa Kosycarza.

Zbigniew Cybulski z Gdańskiem związał się po studiach w szkole teatralnej w Krakowie. Od 1953 roku występował w Teatrze Wybrzeże, wspólnie z Bogumiłem Kobielą prowadził studencki teatr Bim-Bom (grali w nim Jacek Federowicz i Jerzy Afanasjew) oraz eksperymentalny Teatr Rozmów, który wystawiał m.in. sztuki Sartre'a i Ionesco. W Teatrze Wybrzeże zasłynął rolą Johny'ego Pope'a w sztuce "Kapelusz pełen deszczu" w reżyserii Andrzeja Wajdy. Cybulski napisał też scenariusz do filmu "Do widzenia, do jutra" (wyreżyserowanego przez Janusza Morgensterna), w którym zagrał główną postać - Jacka. Akcja filmu rozgrywa się w Gdańsku i w Sopocie w latach 50.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji