Artykuły

Nowe miejsca dla kultury, imprezy znane i debiutujące

Rok 2019 w koszalińskiej kulturze pozostanie datą ważnych początków. Działać zaczęło kilka, dziś już bardzo ważnych miejsc na kulturalno-rozrywkowej mapie miasta. Możemy też poszczycić się imprezami rangi międzynarodowej. Co jednak najważniejsze, w Koszalinie dzieje się bardzo wiele, silną reprezentację mają tu różne dziedziny kultury, sztuki i rozrywki, a twórców i organizatorów jest coraz więcej - to ludzie w każdym wieku i reprezentanci różnych środowisk. I to doskonały prognostyk na 2020 rok! - pisze Joanna Krężelewska w Głosie Koszalińskim.

Ekspansja Muzeum

7 kwietnia otwarta została Zagroda Jamneńska, Dział Etnografii Muzeum w Koszalinie. Po pół roku działalności została nagrodzona certyfikatem Najlepszy Produkt Turystyczny Pomorza Zachodniego 2019 roku. Wyróżnienie przyznał zarząd Zachodniopomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

Obiekt kosztował 4,58 mln zł i został dofinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Tylko podczas Nocy Muzeów Zagrodę odwiedziło ponad tysiąc osób. Trzy razy więcej kupiło bilety na muzealną wystawę, a ponad tysiąc wzięło udział w Etnograficznych Warsztatach Rękodzielniczych, które są absolutnym hitem Zagrody. Nieco słabiej wygląda frekwencja podczas Jarmarków Jamneńskich - odległość od centrum miasta zapewne robi swoje. Muzealnicy zastanawiają się, jak przyciągnąć do siebie mieszkańców.

Muzyka na wyciągnięcie ręki

W kwietniu Koszalińska Biblioteka Publiczna zaprosiła na otwarcie Mediateki. Mieści się na parterze budynku przy pi. Polonii - w dawnym informatorium. Łączy kilka dziedzin kultury - muzykę, literaturę i film. Teraz płyty możesz wybierać jak w sklepie, przeglądając je na półkach. Z tą jednak różnicą, że nie kupujesz, a pożyczasz i nic cię to nie kosztuje!

Pomysł Dariusza Pawlikowskiego, dyrektora Koszalińskiej Biblioteki Publicznej, okazał się strzałem w dziesiątkę - KBP robi krok w kierunku mieszkańców, pokazuje swoje zbiory i zachęca to tego, by z nich korzystać. I to na dłużej - od ubiegłego roku srebrne krążki z muzyką i filmy wypożyczać można na tydzień.

Mediateka to jednocześnie miejsce bardzo gościnne - zorganizowano tu wystawy, spotkania z muzykami, Giełdę Płytową, były też występy na żywo.

Nowa sala koncertowa

We wrześniu przy ul. Gnieźnieńskiej 38 działać zaczął nowy klub koncertowy - sala G38. Jako pierwszy wystąpił tu zespół Riverside. Pod koniec września scena gościła artystów siódmej edycji Akant Good Vibe Festivalu - zagrali Beluga Stone, Shishko Disco, J. Lamotta, Hubert Tas, Eskaubei i Tomek Nowak Quartet oraz zespół Cykada. Warto dodać, że podczas GVF zaprezentowało się osiem zespołów - w tym trzy zagraniczne. Była to więc największa dotychczas edycja imprezy.

... pożegnania...

Działalność w 2019 roku zakończył Kawałek Podłogi. Wiele z organizowanych tam imprez, na przykład wieczory stand up'owe, organizowane są teraz w Teatrze Propozycji Dialog.

Nie działa też Jazzburger-cafe. Jak zapewnili na facebooku właściciele klubu, który przez niemal 5 lat zdobył wierne grono fanów: " (...) szykujemy dla Was nowe miejsce z przestrzenią koncertową i cocktail barem (...)".

... i plany

Zaczęło się! W 2019 roku ruszyła przebudowa amfiteatru. Ma być gotowy do 27 sierpnia 2021 roku. Koszt jego remontu to ponad 37 mln zł. Planowany zakres inwestycji to m.in. widownia na ok. 4300 miejsc, wymiana siedzisk na drewniane z oparciami, nowe światła, nagłośnienie i zaplecze sceny.

Wydarzenia znane i debiuty

W kalendarzu też działo się wiele. Poza okresem wakacyjnym, kiedy koszalińska kultura odpoczywa, oddając pole do działania miejscowościom nadmorskim, nigdy nie mieliśmy problemu z przygotowaniem informatorów z zapowiedziami wydarzeń. Małe i duże, kierowane do młodszych i nieco starszych, warsztaty, koncerty, wystawy, spotkania - jeśli ktoś narzeka na nudę, musi najwyraźniej ignorować zaproszenia, których w mediach, również społecznościowych, nie brakuje.

Wśród corocznych wydarzeń festiwalowych na szczególne wyróżnienie zasłużyła 10. edycja Koszalińskich Konfrontacji Młodych mTeatr. Nie tylko dlatego, że daje unikalną możliwość zobaczenia w Koszalinie, o czym mówi młody polski teatr. W 2019 roku poza konkursem pokazane zostały spektakle, które jednocześnie wpisały się w ważną w mieście ideę integracji - jeden dla dzieci widzących i niewidzących, drugi w języku migowym. Na młodych, zafascynowanych teatrem, czekały warsztaty.

A skoro o teatrze - dla młodych w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym powstał spektakl "Like Fake. Historia, której nie było" [na zdjęciu]. Spektakl ważny, wprowadzający na koszalińską scenę nową jakość. Z kolei w Teatrze Variete Muza w oparciu o profesjonalne, ale i amatorskie siły, powstały dwie fantastyczne produkcje musicalowe - "Grace" i "Showlesque".

O młodych niezmiennie pamięta Filharmonia Koszalińska. Koncerty Familijnego Parku Sztuki, które mają edukować młodych, a jednocześnie umuzykalniają starszych słuchaczy, to absolutny fenomen. Bilety wyprzedawane są na pniu, a recenzje najmłodszych melomanów są niezwykle entuzjastyczne.

Rekordową publicznością szczyci się ubiegłoroczny Międzynarodowy Festiwal Organowy. Po rocznej przerwie koncerty powróciły do kościoła katedralnego p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP w Koszalinie, w którym wyremontowane zostały organy. Remont dotyczył nie tylko struktury instrumentu. Zmodyfikowana została też warstwa jego brzmienia- przywrócono to pierwotne bardziej nasycone i bardziej romantyczne brzmienie.

Sporo imprez organizują też osoby zawodowo niezwiązane z kulturą czy rozrywką. To pasjonaci, których inicjatywa i aktywność nagradzana jest wdzięcznością setek, a nawet tysięcy uczestników ich wydarzeń. Przykładem są Planszówki nad Morzem, czy Retro Games Show.

Otwarte miasto

Wiem, że pominęłam wiele wydarzeń ważnych. I to ważnych obiektywnie, nie tylko z punktu widzenia ich organizatorów. Starałam się pokazać te, które czynią z pewnych powodów miasto lepszym, a w 2019 roku same były dość wyjątkowe.

Na koniec kilka słów o wydarzeniu, o którym mówi się nie tylko w kraju, nie tylko w Europie, ale i na świecie. Izrael, Peru, Rosja, Tajwan, Kenia - twórcy z tych krajów zgłosili swoje filmy na 16. edycję Festiwalu Filmowego "Integracja Ty i Ja". Wartość kulturalna festiwalowych wydarzeń to jedna, bardzo błyszcząca strona medalu. Druga? Z Koszalina płynie ważny przekaz. W trudnych realiach, w ofensywie do prób dzielenia ludzi, warto go jeszcze bardziej wzmacniać. Głosi on: jesteśmy różni, ale równi. Różni, ale powinniśmy być razem - na tym polega integracja. Koszalin po raz kolejny udowodnił, że można zrobić imprezę, która w całości tłumaczona jest na język migowy. Gdzie obok schodów są podjazdy dla wózków. Imprezę, na której nikt nie jest wykluczony, a o różnych potrzebach ludzi zwyczajnie się pamięta. Imprezę, która pokazuje, jak burzyć bariery. Brawo!

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji