Artykuły

Anna Seniuk: Kraków w moim sercu

Przyjechaliśmy zaraz po wojnie do Polski ze Wschodu w ramach akcji repatriacyjnej, dzisiaj nazywając rzecz po imieniu - jako wypędzeni. Długo szukaliśmy swojego miejsca. Wreszcie w Krakowie ojcu udało się znaleźć pracę i mieszkanie. Kraków nas przygarnął. Nie pamiętam Stanisławowa, gdzie się urodziłam, więc to Kraków jest dla mnie zastępczym rodzinnym miastem.

Tutaj spędziłam najważniejszy czas mojego życia: szkoła, matura, egzamin wstępny na studia, same studia, dyplom, pierwsze kroki w Starym Teatrze, pierwsze miłości, pierwsze łzy, pierwsze sukcesy, pierwsze klęski, burzliwe momenty podejmowania ważnych decyzji. Jako studentka szkoły teatralnej dorabiałam, prowadząc teatrzyk dla dzieci, w Domu Kultury przy ulicy Józefa na Kazimierzu. Premiera była dramatyczna, dzieci zapomniały tekstu, zaczęły się śmiać i wszystko się posypało... Teraz to wspominam z uśmiechem. Tu przeżyłam najpiękniejszy, zupełnie bajkowy epizod mojego życia, gdy w 1963 roku właśnie na krakowskim Rynku zostałam ukoronowana jako Miss Juvenaliów i w blasku pochodni wprowadzono mnie do Jaszczurów. Wtedy, po godzinie 10 wieczorem Rynek był zupełnie pusty, nie było tylu restauracji, kawiarnie były pozamykane, gdzieś tylko przejechała dorożka, tak jak u Gałczyńskiego, i w tej ciszy brzmiał hejnał mariacki. Ten Kraków już odszedł. Jest inny. Rozbrzmiewa obcymi językami. Witamy turystów i gości... Mam co wspominać. Mam tu przyjaciół do dzisiejszego dnia: utrzymuję kontakt z moją profesor Martą Stebnicką, która uczyła mnie piosenki, z moimi kolegami ze szkoły. Ciągle jestem związana z tym miastem. Choć mieszkam w Warszawie, gdzie wyjechałam w założeniu tylko na jeden sezon. Ale wyszłam tam za mąż. I zostałam.

Anna Seniuk - aktorka teatralna, filmowa, dubbingowa i radiowa. Profesor sztuki teatralnej związana z Akademią Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Widzowie zapamiętali ją jako Madzię, żonę inż. Stefana Karwowskiego w kultowym serialu Jerzego Gruzy Czterdziestolatek. Debiutowała na scenie Starego Teatru, później związana z warszawskimi teatrami: Ateneum, Powszechnym, Polskim i Narodowym. Wystąpiła w ponad 30 filmach (w tym słynnej Konopielce na motywach powieści Edwarda Redlińskiego) i ponad 40 słuchowiskach radiowych. Także reżyseruje, zwłaszcza widowiska dla dzieci.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji