Artykuły

Warszawa. Fryderykowi urodzinowo w WOK

23 lutego o godz. 17.00 w Warszawskiej Operze Kameralnej odbędzie się koncert utworów Fryderyka Chopina w wykonaniu Jerzego Maciejewskiego i Andrzeja Wróbla.

Polot, finezja, kunszt - w taki sposób najprościej można określić pianistykę wirtuoza, Jerzego Maciejewskiego. Solista, członek zespołów kameralnych, w tym autorskiego Tria Fortepianowego im. Ignacego Jana Paderewskiego, a także jeden z członków i współzałożyciel zespołu Camerata Vistula, swobodnie porusza się w muzyce wszystkich epok i czyni to zawsze z jednakowym, charakterystycznym dla siebie pietyzmem.

Jerzy Maciejewski jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Marii Wiłkomirskiej (dzisiaj Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina). Jego talent szybko dostrzeżono, dzięki czemu w czasie studiów był wielokrotnym stypendystą Towarzystwa im. Fryderyka Chopina.

Kariera Jerzego Maciejewskiego przebiega trójtorowo, zarówno jako wykonawcy, pedagoga, jak i popularyzatora muzyki. Swą działalność artystyczną realizuje zarówno w sferze solistycznej, jak i kameralnej. W tej pierwszej bardzo istotna jest ciągła współpraca z Towarzystwem im. Fryderyka Chopina, a w jej ramach m.in. występy z licznymi recitalami w Żelazowej Woli, pod pomnikiem Chopina w Łazienkach Królewskich oraz innych miejscach związanych z naszym kompozytorem.

Pianista uczestniczył w wielu renomowanych festiwalach muzycznych (m.in. w Dusznikach i Słupsku). Jest zapraszany do udziału w koncertach filharmonicznych w całym kraju, a także przez różne instytucje muzyczne za granicą. Koncertował niemal w całej Europie, Meksyku oraz Korei Południowej.

Z jednakową erudycją co chopinowskie dzieła, Jerzy Maciejewski interpretuje muzykę współczesną, niejednokrotnie dokonując światowych prawykonań.

Jest jurorem konkursów, wykładowcą kursów oraz klas mistrzowskich. Od lat zaliczany jest do grona najwybitniejszych znawców muzyki Fryderyka Chopina, a jego interpretacje zarówno krytycy, jak i melomani określają mianem wzorcowych, zbudowanych na dwóch fundamentach: wirtuozerii i erudycji. Podczas koncertu Jerzemu Maciejewskiemu towarzyszyć będzie zasłużony i ceniony wiolonczelista Andrzej Wróbel.

Podczas koncertu Jerzemu Maciejewskiemu towarzyszył będzie Andrzej Wróbel - jeden z najwybitniejszych wiolonczelistów polskich, artysta swobodnie poruszający się w muzyce wszystkich epok, lider licznych projektów artystycznych. Andrzej Wróbel jest absolwentem Akademii Muzycznej im Fryderyka Chopina (1972) i od tego samego roku jej wykładowcą. W latach 1966-86 pracował w Zespole Kameralistów Filharmonii Narodowej pod kierunkiem Karola Teutscha, a roku 1972 był współzałożycielem Kwartetu Polskiego. W latach 1972/1973 pracował w orkiestrze Filharmonii Narodowej a latach 1972 - 1985 pracował jako koncertmistrz w Warszawskiej Operze Kameralnej. Był założycielem Polskiej Orkiestry Kameralnej z Jerzym Maksymiukiem, w roku 1986 założył zespół kameralny "Camerata Vistula", który do tej pory jest przez niego kierowany. Oprócz działalności kameralistycznej Andrzej Wróbel prowadzi także działalność solistyczną. Oprócz repertuaru klasycznego gra także wiele utworów muzyki współczesnej. Zrobił liczne opracowania na zespół kameralny, z czego najistotniejsze, to pierwsze od czasów Chopina wersje kameralne wszystkich utworów Chopina na fortepian i orkiestrę.

***

23 lutego, 17.00 (niedziela)

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Jerzy Maciejewski - fortepian

Andrzej Wróbel - wiolonczela

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji