Artykuły

Toruń. Wykład o Konfraterni Artystów w Wozowni

We wtorek 18 lutego w Galerii Wozownia Anna Kroplewska-Gajewska opowie o Konfraterni Artystów, Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Toruniu, jak i Kazimiery Żuławskiej, dzięki zabiegom której Stanisław Ignacy Witkiewicz miał dwie prapremiery sztuk w toruńskim teatrze, wystawę w TPSP i dwa wykłady.

Konfraternię Artystów w Toruniu powołano dzięki inicjatywie Juliana Fałata i Artura Górskiego 16 grudnia 1920 roku. Jej głównym zadaniem, w odzyskanym po 127 latach zaboru mieście, było odbudowanie życia artystycznego. Niewiele ponad rok później, 17 stycznia 1922 roku, utworzono Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Toruniu z konfratrami - Arturem Górskim, Eugeniuszem Grosem i Eugeniuszem Przybyłem.

Towarzystwo zorganizowało wiele wystaw indywidualnych, spośród których na szczególną uwagę zasługują prezentacje prac: Stanisława Ignacego Witkiewicza, Tymona Niesiołowskiego, Zofii Stankiewiczówny, Antoniego Maksymiliana Piotrowskiego, Edwarda Karnieja, Marcina Samlickiego, Alfreda Terleckiego i Wilka Osseckiego. Ponadto TPSP organizowało wystawy prezentujące dorobek artystów polskich z innych miast polskich, na których swoje prace eksponowali m.in.: Edward Wittig, Mela Muter, Jan Gotard, Tadeusz Pruszkowski, Teodor Axentowicz, Józef Mehoffer, Wojciech Kossak, Józef Pankiewicz, Alfons Karpiński, Fryderyk Pautsch, Marian Wawrzeniecki i Leon Wyczółkowski.

Najważniejsze znaczenie dla budowy środowiska artystycznego i szerzej - kulturalnego - w Toruniu, miały tzw. Salony - wiosenny i jesienny - w których brali udział artyści toruńscy, m.in. Ignacy Mazurek, Eugeniusz Gros, Brunon i Feliks Paweł Gęstwiccy, Edward Karniej, Wojciech Podlaszewski i inni, których obecność w mieście ograniczyła się do kilku lat lub miesięcy.

We wtorek, 18 lutego, o godz. 18 w galerii przy ul. Ducha Świętego 6 wykład o Konfraterni Artystów wygłosi Anna Kroplewska-Gajewska, kierowniczka zbiorów malarstwa i rzeźby polskiej w Muzeum Okręgowym w Toruniu. Opowie o działalności Konfraterni Artystów, Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Toruniu, jak i Kazimiery Żuławskiej, dzięki zabiegom której Stanisław Ignacy Witkiewicz miał dwie prapremiery sztuk w toruńskim teatrze, wystawę w TPSP i dwa wykłady. Wstęp wolny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji