Artykuły

Poznań. Balet o najsłynniejszym uwodzicielu świata w Wielkim

Balet w dwóch aktach, zatytułowany "Don Juan", będzie miał swoją premierę 21 lutego w Teatrze Wielkim. Spektakl przeznaczony jest dla widzów od 16. roku życia. Reżyser i choreograf spektaklu, Robert Bondara, wyznaje, że to tajemnica, którą owiany jest główny bohater, była dla niego kluczem przy pracy.

Jego istnienie owiane jest tajemnicą. Na wpół legendarny szlachcic Don Juan Tenorio miał żyć w Sewilli w XVI wieku. Jego niezwykła uroda i urok osobisty sprawiały, że szybko zdobywał serca kobiet. Ale też równie szybko je łamał. W swoich podbojach kierował się egoistycznymi pobudkami, a chwilowe wybranki traktował przedmiotowo.

Postać Don Juana zainspirowała dramaturga Tirso de Molinę i to on wprowadził znanego kobieciarza do literatury. W 1630 r. ukazał się jego utwór dramatyczny, zatytułowany "Zwodziciel z Sewilli i kamienny gość".

Rozwiedzionym i sprawcom katastrof

W późniejszych latach fascynację Don Juanem można było wyczytać z dzieł m.in. Aleksandra Dumasa (w dramacie "Don Juan de Marana"), Georga Byrona (w poemacie "Don Juan"), Mozarta (w operze "Don Giovanni"), Charles'a Baudelaire'a (w wierszu "Don Juan w piekle") czy Ingmara Bergmana (w filmie "Don Juan"). A także w dramacie Moliera, który stał się punktem wyjścia dla twórców najnowszej poznańskiej realizacji.

Balet w dwóch aktach, zatytułowany "Don Juan", będzie miał swoją premierę 21 lutego w Teatrze Wielkim. Spektakl przeznaczony jest dla widzów od 16. roku życia. - Szczególnie polecane: uwiedzionym, rozwiedzionym, a także sprawcom wszelkich katastrof mniej lub bardziej miłosnych - czytamy w zapowiedzi.

- Jedna z najbardziej zniewalających postaci kultury zachodniej domaga się nowej opowieści - przekonują twórcy. - Muzycznie przeniesiemy się w okolice XVII i XVIII wieku - będzie Gluck i Bach - zapowiadają.

Nowa plaga współczesności?

Reżyser i choreograf spektaklu, Robert Bondara, wyznaje, że to tajemnica, którą owiany jest główny bohater, była dla niego kluczem przy pracy. - Nie wiemy, dlaczego Don Juan zachowuje się tak, a nie inaczej. To pytanie napędza całą dramaturgię spektaklu - mówi reżyser.

Twórcy nowej realizacji będą też stawiać inne pytania. Zastanawiają się, czy w naszej zseksualizowanej rzeczywistości i przy wszechobecnej pornografii szokują nas jeszcze zachowania w typie uwodziciela z Sewilli. - W 2020 roku ma zacząć obowiązywać nowa klasyfikacja chorób opracowana przez WHO, a jedną z nowych pozycji na tej liście jest zaburzenie kompulsywnych zachowań seksualnych, potocznie nazywane uzależnieniem od seksu. Czy Don Juan to nowa plaga współczesności? - pytają. W przedstawieniu wystąpią soliści, koryfeje i zespół baletowy Teatru Wielkiego w Poznaniu.

W roli Don Juana: Angelos Antoniou, Mateusz Sierant, Miguel Eugenio de Sousa Junior, Gal Trobentar Žagar. Kierownictwo muzyczne: Katarzyna Tomala-Jedynak. Dekoracje i kostiumy: Julia Skrzynecka. Premiera - 21 lutego o godz. 19.

Kolejne pokazy - 22, 23 i 25 lutego. Bilety w zależności od dnia i miejsca: 27-100 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji