Artykuły

Paweł Królikowski: Osobowość telewizyjna

Jego wizerunek odpowiadał rolom bohaterów w serialach sensacyjnych. Od 2006 r. znany był z roli Kusego, jednego z głównych bohaterów "Rancza", popularnego serialu komediowego w reżyserii Wojciecha Adamczyka. "Ranczo" osiągnęło ogromny sukces - niektóre odcinki oglądało ponad 7 mln ludzi.

Informację o śmierci aktora podał "Super Express", powołując się na przyjaciela artysty.

Paweł Królikowski od kilku lat walczył z chorobą neurologiczną. W 2016 r. przeszedł operację wycięcia tętniaka mózgu.

Od tego czasu był mniej aktywny zawodowo. Kilka dni temu zrezygnował także z funkcji prezesa Związku Artystów Scen Polskich.

Paweł Królikowski miał 58 lat. Był starszym bratem aktora Rafała Królikowskiego. Miał piątkę dzieci: Antoniego (także aktora), Julię, Marcelinę, Ksawerego i Jana. Jego żona Małgorzata Ostrowska-Królikowska również jest aktorką.

Aktor teatralny

Urodził się w Zduńskiej Woli. W 1987 r. skończył studia na Wydziale Aktorskim filii krakowskiej Wrocławskiej Szkoły Teatralnej. Już podczas studiów - w 1983 r. - debiutował rolą Chuligana w "Dniu kolibra", filmie familijnym Ryszarda Rydzewskiego. Później był związany z Teatrem Studyjnym w Łodzi. Debiutował tam rolą w "Przygodach Alicji w Krainie Czarów" Lewisa Carrolla.

Później występował jeszcze na deskach Wrocławskiego Teatru Współczesnego - zagrał Żebraka w "Operze za trzy grosze" Bertolta Brechta.

Osobowość telewizyjna

Do Wrocławia przeprowadził się na początku lat 90. Tam rozpoczął współpracę z Telewizją Polską, której zaproponował jeden z pierwszych programów dla młodzieży w nowoczesnym, "zachodnim" stylu. "Truskawkowe studio" okazało się wielkim sukcesem - Królikowski prowadził je do końca lat 90. Współpracował wówczas m.in. z Magdaleną Schejbal, Jolantą Fraszyńską, a także swoją żoną - Małgorzatą Ostrowską-Królikowską. Napisał ponad sto piosenek do programu.

Szerszej publiczności znany był przede wszystkim jako aktor serialowy. W 2004 r. zagrał w "Czwartej władzy", serialu sensacyjnym Witolda Adamka. Przez rok wcielał się także w rolę onkologa w "Na dobre i na złe".

Jego wizerunek odpowiadał rolom bohaterów w serialach sensacyjnych. W rolę policjantów wcielał się w 2005 r. w "Pitbullu" Patryka Vegi (zagrał w jednym odcinku) oraz w serialu "Fałszerze - powrót sfory" z 2007 r.

Przynosił widzom radość

Ale najwięcej czasu zagrzał w innym serialu. Od 2006 r. znany był z roli Kusego, jednego z głównych bohaterów "Rancza", popularnego serialu komediowego w reżyserii Wojciecha Adamczyka. "Ranczo" osiągnęło ogromny sukces - niektóre odcinki oglądało ponad 7 mln ludzi. Do 2016 r. powstało 130 odcinków serialu.

Jego bohaterami są mieszkańcy Wilkowyi, wsi zabitej dechami, do której na początku serialu przyjeżdża Lucy, młoda Amerykanka (Ilona Ostrowska). Kusy grany przez Królikowskiego dzięki niej pozbywa się chandry i wychodzi z alkoholizmu, w który wpadł po utracie żony. Humor serialu bazował na zderzeniu wielkomiejskiego świata Amerykanki z prozaicznym życiem bohaterów przesiadujących całymi dniami z winem na ławce pod sklepem.

"Występujemy w serialu, który przynosi widzom radość - mówił Królikowski w 2014 r. "Dziennikowi Łódzkiemu". - To fajna robota, dająca wiele satysfakcji i jeszcze z fajnymi ludźmi"

W listopadzie 2019 r. Ilona Ostrowska zdradziła plotkarskiemu serwisowi Jastrząb Post, że powstanie 11. sezon serialu. Królikowski mimo problemów zdrowotnych miał wziąć udział w zdjęciach.

Showman

Ale w telewizji występował nie tylko w serialach. Jego optymizm i pogoda ducha były atrakcyjne także dla producentów programów rozrywkowych. W 2009 r. wystąpił w programie "Kocham Cię Polsko", gdzie był sprawdzany z wiedzy o naszym kraju.

W 2014 r. wszedł w rolę oceniającego - zasiadał w jury "Twoja twarz brzmi znajomo", gdzie celebryci naśladują występy gwiazd muzycznych. We wrześniu 2019 r. podczas realizacji ostatniego odcinka programu powiedział: "Na początku maja nie przyjechałem do was na spotkanie. Okazało się, że moje zdrowie nie było okej. Musiałem więc coś z tym zrobić, spotkałem ludzi w Szpitalu Bródnowskim, w szpitalu koło Zgierza i tam mi uratowali życie, uratowała mi życie moja żona i uratował mi życie mój profesor Ząbek i okazało się, że mogę żyć, że mogę z wami się spotykać".

Zawsze na drugim planie

Był bardzo popularny, choć nigdy nie osiągnął sukcesu kinowego. Jedyną główną rolę zagrał w "Helu" Kingi Dębskiej z 2009 r. W polsko-czeskim dramacie psychologicznym wcielił się w rolę psychiatry. Film wziął udział w konkursie głównym Festiwalu w Gdyni.

Zawsze był na drugim planie. Jego epizody pozostawały jednak w pamięci, jak rola kolegi od butelki Adasia Miauczyńskiego we "Wszyscy jesteśmy Chrystusami" Marka Koterskiego czy rola pułkownika Doleckiego ze "Sług wojny" Mariusza Gawrysia. Dolecki był ostatnią dużą rolą Królikowskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji