Artykuły

Warszawa. Biznes ramię w ramię ze sztuką

Tegoroczna Gala VIP po raz siódmy połączyła różne branże i sfery życia publicznego, od kultury, przez ochronę zdrowia i samorząd, po szeroko rozumiane środowisko przedsiębiorczości.

Spotkanie we wnętrzach hotelu Sheraton było okazją do wręczenia statuetek "Magazynu VIP" dla najaktywniejszych i najbardziej zasłużonych przedstawicieli każdej z tych grup. Komu tym razem przyniosła szczęście siódma edycja Gali VIP?

Przybyłych na uroczystość gości powitali prowadzący galę Monika Zamachowska i Aleksander Sikora, znani z programu "Pytanie na śniadanie", oraz występujący w roli gospodarza Mariusz Gryżewski, redaktor naczelny "Magazynu VIP", który nie tylko życzył wszystkim udanego wieczoru, lecz także podkreślał wagę symbiozy kultury i biznesu. - Na jednej z pierwszych edycji Gali VIP-a pewien dżentelmen powiedział: "Sztuka niekoniecznie idzie w parze z biznesem, ale nieźle, jeżeli biznes idzie w parze ze sztuką. Dzieci z tego związku bywają bardzo udane". Tym dżentelmenem był odbierający statuetkę VIP Jan Englert. Taki jest też zamysł "Magazynu VIP" i organizowanych przez nas dorocznie spotkań - łączyć jakże różne środowiska biznesu i samorządu z kulturą i sztuką - mówił ze sceny, przypominając ideę corocznego spotkania, organizowanego przez redakcję, połączonego z wręczeniem nagród.

Już po raz siódmy statuetki odebrali ci, których praca spotyka się z uznaniem, a jej efekty na różne sposoby służą społeczeństwu. Na scenie - ramię w ramie z przedsiębiorcami i zasłużonymi społecznikami - stanęli znani i lubiani - aktorzy i muzycy docenieni za ich talent i dorobek twórczy, którego pokłosiem są sympatia odbiorców i popularność. Wśród nich znaleźli się między innymi - Jerzy i Magdalena Schejbal, Grażyna Brodzińska, Damian Damięcki, Mieczysław Szcześniak, Przemysław Sadowski, Waldemar Błaszczyk oraz zespół Maanam, w którym wciąż gra dwóch muzyków z pierwotnego składu.

Laureatami zostali również przedsiębiorcy, za którymi stoją lata doświadczeń i budowania zaufania do marki, przedstawiciele ochrony zdrowia, którzy dokładają wszelkich starań do jakości obsługi i świadczeń medycznych, menedżerowie i deweloperzy, którzy równie dużą wagę przykładają do zarządzania co do poziomu oferty oraz realizacji w portfolio.

Ceremonię wręczenia nagród wzbogaciły pokazy umiejętności uczniów Akademii Tańca RELIESE oraz prezentacje najnowszej kolekcji autorskiej Anny Cichosz. Stroje wieczorowe projektantki zaprezentowały debiutantki, które w blaskach fleszy wypadły bardzo profesjonalnie. Po części oficjalnej na gości czekały dalsze atrakcje: bankiet pełen smakołyków przygotowanych pod czujnym okiem szefa kuchni Hotelu Sheraton, profesjonalne bary z alkoholami z najwyższej półki, stoiska partnerów, wystawa obrazów Viktorii Romanowej, występ jednego z laureatów - zespołu Maanam - w częściowo nowym składzie, ale z równie dużą energią i przebojami, które niezmiennie podrywają do tańca. Fanów motoryzacji na pewno ucieszyła możliwość obejrzenia z bliska, a nawet zajęcia miejsca za kierownicą Volkswagena Touarega i Arteona, zaprezentowanych we foyer. Z kolei ze względu na rozmiar zaparkowany przed hotelem do dyspozycji gali był kamper polskiej marki Globe-Traveller.

Można było też sprawdzić szczęście w kasynie, a za wygraną wziąć udział w licytacji wyjątkowych nagród, w tym dzieła wspomnianej artystki. Do wielu szczęście uśmiechnęło się także w loterii, w której można było wylosować niespodzianki od partnerów gali. Zwieńczeniem wieczoru była całonocna zabawa przy muzyce rozrywkowej, która sprawiła, że goście bez namawiania wypełnili parkiet i w szampańskich humorach świętowali sukcesy tegorocznych laureatów.

VIP 2019 - Damian Damięcki

Damian Damięcki - popularny aktor teatralny i filmowy, urodzony w 1941 r. w Podszkodziu k. Ostrowca Świętokrzyskiego. Syn aktorów: Ireny Damięckiej-Górskiej i Dobiesława Damięckiego, ma brata aktora Macieja Damięckiego, o którym mówi: "mój brat Maciej przyszedł na świat dwa i pół roku po mnie, w szpitalu w Ostrowcu. Ludzie mówią o nas, że jesteśmy bliźniakami i niech sobie mówią. Dobrze czy źle, byle z nazwiskiem". Artysta w 1964 r. ukończył Wydział Aktorski Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Występował w stołecznych teatrach: Narodowym, Polskim i najdłużej - ponad 20 lat - we Współczesnym. Syn Damiana - Grzegorz Damięcki - występuje w Teatrze Ateneum. Żona Grażyna Brodzińska to uznana śpiewaczka operowa, jedna z największych gwiazd polskiej sceny operetkowej i musicalowej.

VIP 2019 - Jerzy Schejbal

Jerzy Schejbal - aktor teatralny, filmowy, reżyser, profesor sztuk teatralnych. Karierę rozpoczął w 1968 r. w Teatrze Ludowym w Krakowie-Nowej Hucie. Potem grał na scenach Lublina, Poznania, Wrocławia, gdzie osiadł na dłużej. W końcu niespokojny duch przywiał go do Warszawy, do Teatru Powszechnego. Od 2012r. jest związany z Teatrem Polskim. Ma w dorobku ponad 130 ról teatralnych, m.in. w "Weselu", "Wyzwoleniu", "Romeo i Julii", "Makbecie", "Królu Learze", "Garderobianym", "Operetce" "Irydionie", adaptacji współczesnej powieści "Król" Szczepana Twardocha. Miał szczęście współpracować z wybitnymi reżyserami, m.in. A. Wajdą, J. Jarockim, A. Sewerynem, M. Wojtyszką, J. Grzegorzewskim. W zawodowym portfolio ma też ponad 50 filmów i seriali, wśród których warto wymienić "Prawo Agaty", "Nad Rozlewiskiem" , "Blondynkę", "Na dobre i na złe", "Czas honoru" oraz filmy: "Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy", "Czarny Mercedes".

VIP 2019 - Magdalena Schejbal

Magdalena Schejbal - aktorka znana z ekranu i ze sceny, która zrezygnowała z socjologii, by zawodowo pójść w ślady rodziców. Pierwszą rolę filmową otrzymała w "Głośniej od bomb" Przemysława Wojcieszka i od razu dostała za udany debiut nagrodę prezydenta Gdyni. Później zagrała m.in. w "Superprodukcji" czy "Nie kłam, kochanie". Widzom dała się poznać w serialach: "Kryminalni", "Blondynka", "Szpilki na Giewoncie", "Na dobre i na złe". W teatrze zadebiutowała w 2003 r., występując w adaptacji "Wojny polsko-ruskiej pod flagą biało-czerwoną" w Teatrze Wybrzeże. Od 2008 r. związana z warszawskim Teatrem Ateneum.

VIP 2019 - Piotr Gąsowski

Piotr Gąsowski - aktor, artysta kabaretowy i prezenter telewizyjny. W 1986 r. ukończył studia na PWST w Warszawie, a rok później zadebiutował na scenie. Najczęściej można go podziwiać w repertuarze komediowym. Bawi publiczność warszawskich teatrów: 6. piętro, Capitol, Komedia, Kamienica. Popularność przyniosły mu występy z kabaretem "Tercet czyli Kwartet". Prowadził takie programy telewizyjne, jak "Kalambury", "Twoja twarz brzmi znajomo" i "Taniec z gwiazdami", w którego 2. edycji jako uczestnik wywalczył z Anną Głogowską 5. miejsce. W dorobku ma wiele nagród, m.in. na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, na Ogólnopolskim Festiwalu Komedii "Talia", na Festiwalu Humoru i Satyry w Gdańsku. W 2002 r. otrzymał nagrodę "Prometeusz" za wybitne osiągnięcia w sztuce estradowej.

VIP 2019 - Przemysław Sadowski

Przemysław Sadowski - aktor filmowy, teatralny, telewizyjny, który odnajduje się zarówno w rolach dramatycznych, jak i komediowych. Absolwent PWSTiT w Łodzi im. Leona Schillera. Zadebiutował w 1997 r. w sztuce Szekspira "Sen nocy letniej" w Teatrze Stefana Jaracza w Łodzi. Potem grał w Teatrze Polskim w Szczecinie i w stołecznych teatrach: Scena Prezentacje, Teatr Komedia, Teatr Na Woli. W 2000 r. po raz pierwszy pojawił się na dużym ekranie w filmie "Pierwszy milion". Od tego momentu jego kariera potoczyła się bardzo szybko. Popularność przyniosły mu m.in. seriale "Magda M", "Na krawędzi", "Czas honoru", "Samo Życie", "Echo serca". Ważne w jego karierze były filmy "Droga do raju", "7 minut", w których zagrał z żoną, Agnieszką Warchulską, oraz oparty na faktach "Układ zamknięty" Bugajskiego. W sierpniu wszedł na ekrany film "Na bank się uda" z jego udziałem.

VIP 2019 - Waldemar Błaszczyk

Waldemar Błaszczyk - aktor, którego filmografia przypomina miłosną podróż. Karierę zaczynał w 1996 r. od roli głównego bohatera w "Autoportrecie z kochanka" Radosława Piwowarskiego. Potem były seriale "Czułość i kłamstwa", "Kochaj mnie, kochaj", "Na kocią łapę", "Pierwsza miłość", a ostatnio udział w filmie "Miłość jest wszystkim". Popularność przyniosła mu rola radnego w tvnowskim serialu "Na Wspólnej". Obecnie występuje też w serialu kryminalnym "Ślad". Talent laureata można też podziwiać na deskach Teatru Kamienica, gdzie gra w spektaklu "Via-gra" w reżyserii Tomasza Obary. Dodatkowo jeździ po Polsce ze spektaklem "Triathlon story, czyli chłopaki z żelaza".

VIP 2019 - Grażyna Brodzińska

Grażyna Brodzińska - najbardziej znany sopran w Polsce. Bogusław Kaczyński powiedział on niej: "Prezentuje najwyższy kunszt sztuki wokalnej. Obdarzona urodą, wdziękiem, scenicznym temperamentem, śpiewa, tańczy, czaruje publiczność teatralną i filharmoniczną. Udowodniła, że ma prawo do tytułu Pierwszej Damy Polskiej Operetki". Artystka króluje na scenie i podbija serca publiczności na całym świecie. Jej repertuar obejmuje zarówno klasykę, musical, jak i światowe przeboje z różnych nurtów muzycznych. Zachwyca widzów głosem, elegancją i temperamentem. Córka śpiewaczki Ireny Brodzińskiej i Edmunda Waydy - tenora, reżysera i dyrektora teatrów muzycznych. Już podczas studiów Grażyna Brodzińska rozpoczęła pracę zawodową w Teatrze Muzycznym Danuty Baduszkowej w Gdyni. W 2007 r. otrzymała Srebrny, a w 2015 r. Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

VIP 2019 - Marek Kościkiewicz

Marek Kościkiewicz - muzyk, wokalista, kompozytor, autor tekstów, producent muzyczny, reżyser teledysków. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie studiował na wydziale Wzornictwa Przemysłowego. W 1987 r. założył zespół De Mono, z którym sprzedał ponad milion płyt i zdobył wiele prestiżowych nagród, m.in. Fryderyka. Autor większości piosenek zespołu, w tym największych hitów, m.in.: "Kochać inaczej", "Statki na niebie", "Znów jesteś ze mną", "Kamień i aksamit". Dzięki niemu swoje premierowe płyty wydali tacy artyści, jak Kayah, Kazik, Varius Manx, Mafia, Andrzej Piaseczny, Elektryczne Gitary, Golden Life, Urszula, Artur Gadowski. Pomysłodawca duetu Kayah-Bregovic. Komponuje piosenki dla najbardziej znanych artystów polskiej sceny muzycznej. Jego piosenki śpiewają m.in.: Varius Manx, Krzysztof Krawczyk, Justyna Steczkowska, Krzysztof Cugowski, Doda, Rafał Brzozowski.

VIP 2019 - Mieczysław Szcześniak

Mieczysław Szcześniak - piosenkarz, kompozytor, autor tekstów, związany z jazzem, gospel, soul, nurtem muzyki chrześcijańskiej. Już jako 6-latek śpiewał w zespole Ikary, a jako nastolatek rozpoczął współpracę z wrocławskim zespołem "Funk Factory", z którym w 1984 r. zarejestrował swoje pierwsze nagrania dla Polskiego Radia w Szczecinie. Występował w różnych przeglądach piosenki, a w 1985 r. pojawił się w konkursie debiutów na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, gdzie otrzymał główną nagrodę im. Anny Jantar za piosenkę "Przyszli o zmroku". Studiował w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Brał udział w wielu festiwalach, m.in. Jazz Jamboree, Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Sopot, festiwalach w Austrii, w Turcji, w Nashville. Reprezentował Polskę na Międzynarodowym Konkursie Piosenki Eurowizja. Laureat licznych nagród. W 1990 r. wydał swój debiutancki album "Niby nowy". Od tamtej pory nagrał wiele płyt autorskich oraz we współpracy z innymi artystami.

VIP 2019 - MAANAM

Nagrodę odebrali Ryszard Olesiński, gitarzysta związany z grupą od 1979 r., i Paweł Markowski, perkusista, który dołączył do zespołu w 1980 r.

MAANAM - symboliczna statuetka, dla tych wszystkich, którzy z tym zespołem byli związani. Zalążek grupy Maanam stanowił duet gitarowy M-a-M, stworzony przez Marka Jackowskiego i Milo Kurtisa w 1975 r., grający mistyczną, orientalną muzykę. W lutym 1976 r. do zespołu dołączyła wokalistka, żona Marka Jackowskiego - Kora. Po odejściu Kurtisa do zespołu Osjan jego miejsce zajął John Porter. Grupa przyjęła wtedy nazwę Maanam Elektryczny Prysznic, symbolizującą przejście na rockowe brzmienie, skróconą później do wyrazu Maanam. W 1979 r. z zespołu odszedł Porter, który założył własną grupę Porter Band. Jackowscy za własne pieniądze nagrali z muzykami grupy Dżamble pierwszy singiel, z piosenkami "Hamlet" oraz śpiewaną przez Jackowskiego "Oprócz", która stała się pierwszym klasykiem w karierze Maanamu. Zespół oficjalnie zadebiutował na Muzycznym Campingu w Lubaniu. W elektrycznym składzie Maanamu obok Kory i Jackowskiego znaleźli się gitarzysta Ryszard Olesiński, basista Krzysztof Olesiński oraz perkusista Ryszard Kupidura. Odtąd kompozytorem repertuaru Maanamu był Marek Jackowski, a teksty piosenek pisała Kora. W latach 1980-1983 nastąpił przełom. W 1980 r. zespół wystąpił na I Ogólnopolskim Przeglądzie Muzyki Młodej Generacji w Jarocinie, a następnie na XVIII Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, wykonując piosenki "Boskie Buenos" i "Żądza pieniądza" oraz wielokrotnie bisując. Występ sprawił, że Maanam zyskał rzesze fanów. Wkrótce sukces odniosły kolejne utwory i nastąpił podbój polskiej sceny rockowej przez niezapomnianą Korę i towarzyszących jej wspaniałych muzyków.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji