Artykuły

Łódź. Obchody Międzynarodowego Dnia Teatru przeniesione do Internetu

Z powodu epidemii koronawirusa przypadający w piątek Międzynarodowy Dzień Teatru nie będzie obchodzony przed pomnikiem Leona Schillera w centrum Łodzi - poinformował Wydział Kultury Urzędu Miasta. Obchody przeniesiono do Internetu. Zaplanowano transmisje w ramach projektu "Z Schillerem online".

Zwykle z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru (MDT) artyści łódzkich scen, szefowie i pracownicy teatrów, krytycy i miłośnicy Melpomeny spotykali się przed pomnikiem Leona Schillera w centrum miasta. W tym roku, z powodu epidemii koronawirusa, spotkania nie będzie -poinformowała Monika Kamieńska z Wydziału Kultury Urzędu Miasta Łodzi (UMŁ).

Obchody przeniesiono do Internetu. Uroczystości zatytułowano: "Bądźmy razem", chociaż w sieci funkcjonuje nazwa "Z Schillerem online". W Internecie już od 8.00 rozpocznie w piątek się maraton spektakli teatralnych i imprez z okazji MDT dla dzieci i dorosłych. Najpierw "Calineczka" Teatru Piccolo, o 9.00 "Do wyboru, do koloru - Teatr Pinokio w sieci", a o 9.30. fragmenty książki "Ja i moja siostra Klara" przeczyta Urszula Bińkowska.

O 10.00 rozpocznie się dyskusja o teatrze z udziałem Krystiana Lupy, prof. Anny Kuligowskiej-Korzeniewskiej, Magdy Szpecht, i Pawła Sztarbowskiego goszczących w programie "Przystań w kulturze" na antenie TVP3 Łódź. Z okazji MDT Polskie Radio Łódź wyemituje słuchowisko na podstawie "Zemsty" Aleksandra Fredry.

Poza tym w sieci, w ramach akcji "Z Schillerem online" łódzcy artyści złożą sobie życzenia z okazji MDT, będzię również premiera nowej piosenki o lokalnych scenach. W wirtualnym świecie teatru widzowie zobaczą również kilka spektakli, m.in.: "Brancz" - komedię, którą kilka lat temu napisał Juliusz Machulski specjalnie dla Teatru Powszechnego w Łodzi, a w ramach "Dobranocki" najmłodsi poznają "Pinokia" z Teatru Pinokio i posłuchają "Szeptanek" z Teatru Arlekin w Łodzi.

Więcej szczegółów na temat internetowych przekazów z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru można znaleźć na stronie łódzkiego Urzędu Miasta: uml.lodz.pl. W sumie zaplanowano kilkanaście imprez, które są częścią projektu "Z Schillerem online".

Leon Schiller od prawie 60 lat jest patronem łódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru (MDT). Ten polski reżyser, krytyk, teoretyk, scenarzysta teatralny i radiowy oraz autor dramatów, jeszcze przed II wojna światową był pedagogiem i kształcił reżyserów. Leon Schiller w latach 1946 - 1949 sprawował funkcję rektora Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Łodzi, która była poprzedniczką słynnej łódzkiej filmówki, czyli Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Dziś szkoła nosi imię Leona Schillera.

Międzynarodowy Dzień Teatru ustanowiono w czerwcu 1961 roku podczas 9. Światowego Kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w Helsinkach. Pomysłodawcą MDT był Arvi Kivimaa, prezydent Fińskiego Instytutu ITI. Datę 27 marca wybrano na pamiątkę rocznicy otwarcia Teatru Narodów w Paryżu. MDT jest obchodzony w ponad 100 ośrodkach teatralnych na całym świecie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji