Artykuły

Polskie Radio. Audycje w 15. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II

Dziennikarze Polskiego Radia w archiwalnych przemówieniach Ojca Świętego, homiliach, słuchowiskach i specjalnie przygotowanych reportażach przypomną czasy młodości i pontyfikatu Karola Wojtyły. Przywołane zostaną słowa Papieża Polaka skierowane do wiernych oraz wspomnienia duchownych i filozofów, które przypomną Jana Pawła II nie tylko jako głowę Kościoła, ale również wrażliwego twórcę kultury.

2 kwietnia, w 15. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II, Martyna Podolska w "Ekspresie Jedynki" (15.00-18.00) przypomni Papieża jako artystę i przyjaciela artystów. Nawiąże m.in. do opublikowanego kilka dni temu II tomu Dzieł literackich i teatralnych Karola Wojtyły - dziennika literackiego pełnego osobistych tekstów zawierających bliskie Papieżowi fragmenty poezji, literatury i dramatu.

W piątek 3 kwietnia Agnieszka Trzeciakiewicz w audycji "Ślady na piasku" (godz. 23.30) powróci do wspomnień sprzed 15 lat, kiedy "świat wstrzymał oddech, a potem zapłakał". Śmierć św. Jana Pawła II była wydarzeniem duchowym i społecznym, którego nigdy wcześniej nie doświadczono. W 15. rocznicę śmierci i pogrzebu, Papieża Polaka wspominać będą dziennikarze, duchowni i filozofowie.

Co tydzień od 15 lat "Familijna Jedynka" (godz. 8.55) kończy się słowami Jana Pawła II. Także w Niedzielę Palmową dziennikarze przywołają pamięcią Ojca Świętego, który ostatni raz pobłogosławił zebranych pod swoim oknem w czasie modlitwy Anioł Pański. W audycji wyemitowane zostaną archiwalne wypowiedzi Jana Pawła II o tym, jak dobrze przeżyć Wielki Tydzień. Ponadto 5 kwietnia radiowa Jedynka o godz. 21.00 wyemituje słuchowisko "Hiob" Karola Wojtyły, a w wieczornym magazynie kulturalnym po godz. 22.00 Michał Montowski zaprasza do wysłuchania rozmowy z dr Małgorzatą Wnuk na temat wystawy pasyjnej poświęconej Janowi Pawłowi II "Pozwólcie tajemnicy spełnić się we mnie" w Czerwonym Dworze w Zakopanem. Ekspozycja, której temat to cytat Ojca Świętego, dostępna jest również w Internecie.

Od 9 do 18 kwietnia, czyli od Wielkiego Czwartku i przez część oktawy Wielkiej Nocy, w cyklu "Lektury Jedynki" (godz. 23.50) emitowane będą fragmenty książki Jana Pawła II "Dar i tajemnica" w interpretacji Gustawa Holoubka. Nagrania z 1996 roku pochodzą z Archiwum Polskiego Radia.

Już 10 kwietnia po godz. 21.00 w nowym paśmie archiwalnych spektakli Teatru Polskiego Radia, Jedynka przypomni słuchowisko Karola Wojtyły według "Crux Christi" w reżyserii Janusza Kukuły. "Krzyż Chrystusa" to jedno z czterech misteriów paraliturgicznych, jakie Karol Wojtyła, wówczas wikary w krakowskim kościele św. Floriana, skomponował i wystawił ze studentami w 1950 roku. Wykonanie, które ponownie zostanie wyemitowane na antenie Programu 1 Polskiego Radia ma walor unikatowy i pionierski zarazem, ponieważ do czasu premiery nikt wcześniej na użytek radia nie zaadaptował tego tekstu. Głosu użyczyłKrzysztof Wakuliński, narratorem jest Krzysztof Gosztyła, w rolę Jezusa wciela się Andrzej Ferenc. W pozostałych rolach wystąpili: Stanisław Brudny, Adam Bauman i Henryk Talar.

W czwartek 2 kwietnia radiowa Dwójka w "Rozmowach po zmroku" (godz. 21.30-22.00) zaprasza na emisję reportażu Moniki Kolet, w którym autorka zabierze słuchaczy w sentymentalną podróż do Wadowic, do Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II. Placówka, którą każdego roku odwiedzają wierni z całego świata, w nowoczesnym kształcie - nadanym jej przez architektów Barbarę i Jarosława Kłaputów - rozpoczęła swoją działalność 9 kwietnia 2014 roku. W audycji usłyszymy m.in. Zofia Siłkowska, córka przyjaciela Karola Wojtyły, architekt Jan Kłaput, dyrektor muzeum ks. Dariusz Raś oraz przewodniczki: Maria Zadora i Halina Kwiatkowska.

Również 2 kwietnia w paśmie "Dzień z Trójką w domu" tuż po godz. 12.00 Trójka zaprasza do wysłuchania archiwalnego fragmentu homilii św. Jana Pawła II oraz osobistych wspomnień prowadzącego audycję Piotra Metza.

W popołudniowej audycji "Zapraszamy do Trójki" (godz. 15.00-19.00) pojawią się archiwalne fragmenty homilii papieskich. Prof. Krzysztof Koseła, socjolog UW, odniesie się do obecnej sytuacji kwarantanny w kontekście nauczania Karola Wojtyły i żałoby po jego śmierci.

O godz. 18:45 Trójka wyemituje reportaż Ernesta Zozunia "Polaków pożegnanie Papieża".

W niedzielę 5 kwietnia Agnieszka Trzeciakiewicz w "Muzycznych rozmowach" (godz. 6.00-8.00) zada pytania o funkcję requiem w kulturze. Zapyta też, czy w granicznych chwilach zakonnik staje przed pytaniami, na które nie znajduje odpowiedzi? Jak muzycznie wspominać wielkie osobowości, które odchodzą? 29 marca zmarł prof. Krzysztof Penderecki, autor "Requiem Polskiego" poświęconego m.in. kard. Stefanowi Wyszyńskiemu i św. Janowi Pawłowi II.

2 kwietnia w "Wiadomościach" radiowej Czwórki przez cały dzień emitowane są materiały zawierające najważniejsze przesłania św. Jana Pawła II skierowane do młodzieży. O godz. 21.15 Czwórka przypomni reportaż Olgi Mickiewicz pt. "Papież młodych". Ojciec Święty specjalną uwagę kierował w stronę młodych ludzi, o czym świadczą m.in. zainicjowane przez Papieża Światowe Dni Młodzieży. Nastoletni i dwudziestoparoletni dziś młodzi ludzie wciąż postrzegają Jana Pawła II jako wzór, o czym opowiedzą wolontariusze i stypendyści Centrum Myśli Jana Pawła II.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji