Artykuły

Internet. Kultura w sieci na dziś

Spektakl na podstawie autobiografii Andy Rottenberg, filmy o Branfordzie Marsalisie i Carlosie Acoście oraz rozmowy o książkach. Polecamy wydarzenia w sieci na wtorek, 5 maja.

"Gazeta Wyborcza Trójmiasto" połączyła siły z Martą Szadowiak, autorką hashtagu "KulturaWCzasachPandemii", i Markiem Rogalą, twórcą kulturalnych kwadratów Eskaem.pl.

Przedstawiamy propozycje kulturalnych aktywności w sieci na wtorek, 5 maja.

cały dzień - "Branford Marsalis. Iluzjonista dźwięku" reż. Reinhold Jaretzky

Koncert Branforda Marsalisa i jego kwartetu zaplanowany na lipiec w Filharmonii Bałtyckiej nie został przełożony. Czas pokaże, czy odbędzie się zgodnie z planem. Na pewno zgodnie z planem odbędzie się pokaz dokumentu o amerykańskim saksofoniście "Branford Marsalis. Iluzjonista dźwięku", który do północy (noc z poniedziałku na wtorek) można oglądać bezpłatnie na platformie cda.pl w ramach cyklu "Kino. W moim stylu" powstałym we współpracy z Mazda Polska i Millennium Docs Against Gravity.

godz. 13 - Debata "Nieczynne do odwołania? Strategie działania instytucji kultury"

O możliwej przyszłości interdyscyplinarnych instytucji kultury w czasie i po pandemii porozmawiają przedstawiciele Koalicji Miast, która zawiązała się między miastami starającymi się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. W dyskusji online wezmą udział Anna Hryniewiecka (Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu), Marcin Jasiński (Staromiejski Dom Kultury w Warszawie), Rafał Koziński (Centrum Kultury w Lublinie), Krzysztof Maj (Strefa Kultury Wrocław), Aleksandra Szymańska (Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku) i Piotr Zaczkowski (Katowice Miasto Ogrodów). Link do debaty w wydarzeniu na Facebooku.

godz. 17 - Bliżej historii - Izolda Kiec

W cyklu Bliżej historii Live prowadzonym przez Muzeum Sopotu gościnią będzie Izolda Kiec, autorka biografii Zuzanny Ginczanki. Poetka w latach 30. przyjaźniła się z Tuwimem i Gombrowiczem, jej twórczość cieszyła się uznaniem i popularnością. Życiorys też miała barwny: w czasie wojny uciekła do Lwowa, potem do Krakowa, a później została zatrzymana i rozstrzelana w Płaszowie. Od kilku lat jej osoba ponownie cieszy się dużym zainteresowaniem. Rozmowa z Izoldą Kiec odbędzie się na fanpage'u Muzeum Sopotu.

godz. 18 - "Yuli" reż. Icíar Bollaín

Kino Amondo zaprasza do wirtualnej sali kinowej. Jest regularny repertuar, są bilety, które można kupić przez internet i cieszyć się niezależnym kinem ze swojej kanapy. Dziś pokaz filmu "Yuli" Icara Bollainy o kubańskim wybitnym tancerzu Carlosie Acoście. Bilet na pokaz należy zakupić przed filmem. Zostanie on wysłany na adres e-mail w formie linku i hasła do projekcji. Link aktywny będzie do godz. 22.

godz. 18 - "Kina warszawskie po 1939 r." - wykład Jerzego S. Majewskiego

O kinach warszawskich po wybuchu II wojny światowej opowie na wykładzie "Kina warszawskie po 1939 roku" Jerzy Majewski. Zaraz po wkroczeniu wojski niemieckich do Polski naziści przejęli kina, które były narzędziem propagandy. W czasie powstania warszawskiego większość kin uległa zniszczeniu, po wojnie przyszedł czas ich odbudowy. Spotkanie będzie transmitowane na YouTube Zodiak Warszawski Pawilon Architektury.

godz. 19 - "Życie ludzkie w niebezpieczeństwie" oraz "Das Ghetto" - premiera FINA

FINA dziś wieczorem udostępni dwa niemieckie filmy propagandowe o getcie warszawskim: "Życie ludzkie w niebezpieczeństwie" oraz "Das Ghetto". Pokazowi towarzyszyć będzie komentarz naukowy dr hab. Iwony Kurz i prof. Jacka Leociaka. Oba filmy udostępnione będą na stronie fina.gov.pl.

godz. 19 - Nina Olszewska: "Pudło. Opowieści z polskich więzień" - premiera

W ramach spotkań Agencji Autorskiej Opowieści odbędzie się premiera książki Niny Olszewskiej. "Pudło. Opowieści z polskich więzień" to reportaż o osadzonych w więzieniach, ich losach, ich rodzinach, ich życiu za kratami. Spotkanie poprowadzi Wojciech Szot. Transmisja na fanpage'u Agencji Autorskiej Opowieści.

godz. 20 - "Proszę bardzo" [na zdjęciu] - Teatr Żydowski

"Proszę bardzo" to sceniczna adaptacja autobiografii Andy Rottenberg, krytyczki sztuki, byłej dyrektorki Narodowej Galerii Sztuki Zachęta. W rolę Rottenberg wcielił się Tomasz Nosinski. Reżyserem sztuki jest Wiktor Rubin. Pokaz dostępny będzie na kanale YouTube, Vimeo i na Facebooku Teatru Żydowskiego.

godz. 20 - "Miłosna wojna stulecia" - Teatr Łaźnia Nowa

Ebby-Witt Brattström, szwedzka literaturoznawczyni i feministka, autorka "Miłosnej wojny stulecia" o adaptacji Evy Rysovej dla Teatru Łaźnia Nowa powiedziała, że to "najlepsza adaptacja jej książki jaką widziała". Opowieść o małżeństwie w czasie rozwodu, małżeństwie szwedzkich inteligentów o mocnej pozycji społecznej, małżeństwie z kilkudziesięcioletnim stażem wspólnie wychowującym dzieci. Kameralny spektakl w reżyserii Rysovej będzie można zobaczyć dziś wieczorem na Facebooku i kanale YouTube Teatru Łaźnia Nowa.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji