Artykuły

Kreacje Bronisława Pawlika pamiętają wszyscy widzowie

6 maja 2002 roku po długiej chorobie zmarł Bronisław Pawlik, wybitny aktor filmowy i teatralny. Dzieci pamiętają go z programu "Miś z okienka", dorośli z kilkuset filmowych i teatralnych ról.

Interesują mnie przede wszystkim ludzie mali, zagubieni w mechanizmie współczesnego świata, niepotrzebni. Wiecznie zakłopotani wszystkim, co ich otacza, niemal samym faktem swego istnienia, nieśmiali, zbędni ludzie - właśnie oni wzruszają mnie najbardziej -mówił Bronisław Pawlik, aktor którego lubiły dzieci i cenili dorośli widzowie.

Bronisław Pawlik urodził się 8 stycznia 1926 roku w Krakowie. Podczas II wojny światowej był robotnikiem kolejowym. W 1946 roku zadebiutował rolą Happiasza w "Homerze i Orchidei" Tadeusza Gajcego w reżyserii Iwo Galia w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. Rok później kończył krakowskie Studio Dramatyczne Iwo Galia. Był aktorem Teatru Wybrzeże w Gdańsku, Teatru im. Jaracza w Łodzi oraz teatrów warszawskich (Teatr Narodowy, Teatr Polski, Teatr Ateneum, Teatr Powszechny, Teatr Współczesny).

Występował też w Kabarecie Starszych Panów oraz w popularnym programie dla dzieci Miś z okienka (lata 60. XX wieku). Był także aktorem Teatru Polskiego Radia, którego słuchacze zapamiętali w roli "Mordeczki" w słuchowisku "Okno na świat" - Programu Trzeciego Polskiego Radia. W 1988 roku został nagrodzony "Wielkim Splendorem" -prestiżową nagrodą przyznawaną przez Zespół Artystyczny Teatru Polskiego Radia dla aktorów-wykonawców słuchowisk radiowych.

Widzowie zapamiętali go z licznych ról filmowych i serialowych. Genialną kreację stworzył, wcielając się w rolę Ignacego Rzeckiego w ekranizacji "Lalki" Bolesława Prusa. Krytyk Maria Brzostowiecka, tak o nim pisała: "(...) w Rzeckiego zainwestował Pawlik całe swoje bogate doświadczenia aktorskie, umiejętność mądrego operowania detalem, gestem, spojrzeniem, mimiką, zróżnicowaniem tonów głosowych ujętych w skalę rozmyślnie zawężoną. Cienką, ale jakże precyzyjnie prowadzoną kreską naszkicował tę postać, będącą cząstką wyobraźni pokoleń i odniósł sukces rzadki."

Stanisław Lesiak, taksówkarz ze "Zmienników", Dionizy Cichocki z serialu "Alternatywy 4", Jan Jasiński z serialu "Modrzejewska", zegarmistrz ze "Stawki większej niż życie", Kolejarz Orłowski z "Komediantki", profesor Jedliński z serialu "Polskie drogi" czy kowal Michał z "Chłopów" - to tylko kilka z jego kultowych wcieleń, które podziwia kolejne już pokolenie widzów.

Aktorstwo Bronisława Pawlika krytycy przyrównywali do łaciny. Z jednej strony było pełne prostoty, a z drugiej szalenie eleganckie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji