Artykuły

Internet. Lekcja ruchu online z Izą Szostak

Warsztat Kuratorski zaprasza 10 czerwca o godz. 18.00 na warsztaty ruchowe prowadzone przez Izę Szostak.

Kultura, system czy zjawisko globalnej pandemii wymaga od jednostki podporządkowania się. Nasz potencjał wystawiony jest na ciągłą próbę. Ciało staje się narzędziem kreowania własnej tożsamości. Testuje gesty empatii i solidarności oraz eksploruje akty oporu.

Na warsztatach zajmiemy się odkrywaniem możliwości ciała w ruchu i bezruchu. Skupimy się na kreatywnym pisaniu, doświadczaniu troski i emocji, tworzeniu choreografii oraz ćwiczeniach gimnastycznych. Sprawdzimy, czy i w jaki sposób choreografia może stać się sposobem odczuwania wspólnoty w czasie fizycznej izolacji.

Warsztat przeznaczony jest dla wszystkich (niezależnie od poziomu zaawansowania) zainteresowanych eksploracją ruchu, performansem i choreografią. Nie jest wymagane żadne przygotowanie ruchowe.

Iza Szostak - urodziłam się w 1984 roku w Warszawie. Jestem absolwentką Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Warszawie oraz Codarts/Rotterdam Dance Academy w Holandii. Studiowałam również w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej na Uniwersytecie Warszawskim. Jestem stypendystką Polskiego Ministerstwa Kultury, Holenderskiego Corrie Hartong Fonds, międzynarodowego projektu dla młodych choreografów SPAZIO, Programu Alternatywnej Akademii Tańca, Solo Project Art Stations Foundation oraz Visegrad Fund. Odbyłam staż w Belgii w zespole Jana Fabre/Troubleyn.

Oto tytuły niektórych spektakli, których jestem autorką: "Balet koparyczny", "Skaj Is the Limit", "le journal secret", "PRIV", "RE//MIX- Merce Cunningham", "Ciało. Dziecko. Obiekt.", "Europa. Śledztwo", "National Affairs".

Zajmuje się tańcem, performansem oraz choreografią. W swojej praktyce artystycznej wykorzystuję założenia nowego materializmu, co pozwala mi postrzegać materię jako siłę aktywną i sprawczą, a prace choreograficzne opierać na wykreowanym systemie komunikacji między ciałem i obiektem. Jako budulca używam przetworzonych obrazów z obszaru sztuk wizualnych i filmu, badań antropologicznych, prywatnego archiwum wideo i własnej biografii. W spektaklach eksploruję formy hybrydowe: ciało jawi się w nich jako kostium oraz medium - nośnik stanów emocjonalnych. Choreografia jest dla mnie instrumentem do tworzenia nowego porządku.

Jako pedagożka współpracowałam z wieloma instytucjami kultury m.in. Instytut Teatralny, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Galeria Zachęta, Galeria Arsenał w Białymstoku, Teatr Studio Galeria, BWA Ostrowiec Świętokrzyski, Art Station Foundation. Przez kilka lat prowadziłam regularne zajęcia tańca dla seniorów.

Od wielu lat blisko współpracuję z artystą audiowizualnym Kubą Słomkowskim. Współtworzę warszawski kolektyw choreograficzny Centrum w Ruchu oraz współpracuję z Dream Adoption Society - laboratorium, które wykorzystuje w swojej pracy nowe technologie (VR, AR i AI).

Zainteresowanych/zainteresowane udziałem prosimy o przesłanie zgłoszenia mailem wraz z krótkim biogramem na adres warsztat.kuratorski@gmail.com

Wydarzenie jest organizowane w ramach "Warsztatu Kuratorskiego" - odbywającego się na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego i prowadzonego przez Martę Keil.

kuratorki i kuratorzy: Zuza Berendt, Katarzyna Dobrowolska, Maciej Guzy, Marta Keil, Julia Kowalska, Konstanty Krawiec, Anna Majewska, Kamila Małysiak, Ula Pysyk, Wiktoria Tabak, Gabriela Talaczek.

Szczegóły w wydarzeniu: https://www.facebook.com/events/880414642442811/

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji