Artykuły

Poznań. Utrwalone efekty lockdownu

"Kultura w sieci" spotkała się z największym w historii programów dotacyjnych Narodowego Centrum Kultury zainteresowaniem artystów. Nie zabrakło wśród nich również tych z Poznania.

- Liczba blisko 1,2 tys. beneficjentów w skali 6 tys. wniosków, które wpłynęły do NCK, odpowiada standardom innych realizowanych przez nas programów i jest adekwatna do możliwości budżetowych programu. A warto dodać, że 60 mln zł [oraz dodatkowo 20 mln zł na stypendia - przyp. red.], które w najbliższych tygodniach będziemy przekazywać na realizację w sieci zwycięskich projektów, to kwota równa rocznej wartości wszystkich pozostałych programów dotacyjnych, którymi zarządza NCK - zaznacza prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor NCK. Do programu zgłoszono 5948 wniosków, po dokonaniu oceny wyłoniono 1182 zwycięskie projekty. Zrealizowane zostaną m.in. warsztaty online, webinaria, koncerty i spektakle, powstaną też strony internetowe, udostępniane i ponownie wykorzystywane zostaną cyfrowe zasoby muzealne i biblioteczne.

Teatr nie tylko rodzinny

Wśród poznańskich dotowanych szczęśliwców znaleźli się m.in. Fundacja na Marginesie ze SztukStyk - ArtLink, Fundacja św. Benedykta ze Spektaklem Miłosierdzie - czyli powieść Raspaila, Teatr Polski z Planetą Beckett i TeatRyle, czyli Marcin i Mariola Ryl-Krystianowscy, którzy nagrają i udostępnią w sieci swoje spektakle: Wiosenną przygodę Tymoteusza Jana Wilkowskiego, Szałaputki Janusza Ryl-Krystianowskiego i Bajkę o szczęściu Izabeli Degórskiej. - Ku naszej radości udało się! Jesteśmy rodzinnym teatrem z pokolenia na pokolenie uprawiającym zawód aktora lalkarza. W wywiadzie, który również ukaże się w sieci, opowiemy o naszej czteropokoleniowej pasji. W tym roku obchodzimy 25-lecie istnienia, zatem będzie o czym rozmawiać - wyjaśniają.

Polski Teatr Tańca w ramach programu przygotuje Archiwum ruchu w 3 czesciach. To projekt bezpłatnych, szeroko dostepnych programów online (audio-wideo) poswieconych propagowaniu sztuki tanca poprzez analize trzech spektakli PTT: Fabula rasa (chor. M. Kuźmiński), Trucizna (chor. i reż. M. Ziółek) oraz No moretears (reż. I. Vedral). Planowane odcinki - każdy zakończony elementem praktycznym, zostaną opracowane przez kuratorów i twórców z zespołu PTT.

Scena Robocza - Centrum Rezydencji Teatralnej zaprasza do odwiedzin interaktywnej strony: www.dziecisaturna.pl. - Formuła hipertekstu pozwoliła nam na stworzenie wielotorowej opowieści zbierającej relacje audio osób, które w młodym wieku doświadczyły kryzysu zdrowia psychicznego. Strona zawiera ich relacje zebrane na księżycach Saturna i będzie rozbudowywana w toku prowadzenia kolejnych wywiadów - tłumaczą pomysłodawcy. Na stronie znajduje się także zakładka z numerami pomocowymi, a w przyszłości pojawią się rozmowy ze specjalistami oraz słuchowisko ASMR, które powstało przy okazji majowej premiery Dzieci Saturna Agaty Baumgart i Aleksandry Matlingiewicz.

Zwycięski projekt Anny Rozmianiec z kolei to OFF/on_line, czyli minifestiwal, który skupia poznańskich artystów środowisk offowych i trwać będzie od 1.07 do 3.08 (program rozpisany będzie od środy do soboty). Projekt zakłada darmowe, cykliczne, wirtualne, streamowane do sieci (dostępne na: www.offonline.pl oraz na FB projektu) pokazy pięciu spektakli (m.in. Zryw Teatru Usta Usta Republika, Rodzina Circus Ferus i Szkłem i dymem pisane Teatru Fuzja) oraz pięć koncertów (jeden z nich będzie skupiał całe rodziny). Na cykl oprócz pokazów składać się będą również m.in. wywiady z twórcami.

Różne strategie, różne zmysły

Towarzystwo Muzyczne im. H. Wieniawskiego zrealizuje projekt Wieniawski w sieci, Estrada Poznańska m.in. słuchowiska dla dorosłych i dzieci, a Towarzystwo Muzyczne Schola Cantorum Posnaniensis w planach ma warsztaty artystyczne online (termin: 15.07-15.08) i wydanie podręcznika do nauki śpiewu prof. Jadwigi Gałęskiej-Tritt Jak się odnaleźć w matni śpiewu w formie komiksu wokalnego.

CK Zamek pracuje nad Sztuką w ciemno. To cykl dwunastu warsztatów, które towarzyszyć będą trzem wystawom (m.in. Nieznani impresjoniści), a ich zadaniem jest realizowanie zdalnej edukacji kulturowej z użyciem innych zmysłów niż tylko wzrok. - Proste scenariusze zajęć, instrukcje dotyczące samodzielnego i domowego przygotowania oraz materiały audio-wideo będą dostępne w witrynie dostosowanej dla osób z dysfunkcjami wzroku. Będą również możliwe do użycia przez pracowników DPS-ów i inne osoby zainteresowane sztuką, które muszą ograniczyć kontakt osobisty z innymi ludźmi - wyjaśniają organizatorzy. Projekt ma być gotowy w październiku.

O widzach z dysfunkcjami wzroku i słuchu pomyśleli również Julia Szmyt i Patryk Zakrocki, twórcy zwycięskiego projektu Fundacji Mały Dom Kultury. Ich Retrofuturystyczna czarna komedia o utrwalonej izolacji zrealizowana zostanie w formie internetowego serialu teatralnego. - Akcja serialu toczyć się będzie w roku 2080: w świecie, w którym nieprzerwanie od 60 lat panuje lockdown. Bohaterowie reprezentować będą różne strategie przetrwania trudnego czasu. Pokolenie dorosłych stanowią osoby wychowane w szkole online, woda jest trudniej dostępna niż puszkowane napoje gazowane, a wspomnienia życia przed izolacją funkcjonują jako coś nierealnego i obrzydliwie niehigienicznego - tłumaczą organizatorzy. Premiera odbędzie się jesienią.

Zebrać i udostępnić

Wśród zwycięskich projektów są również te m.in. Galerii Pix.house - cykl wydarzeń online wokół fotografii dokumentalnej i książek fotograficznych; Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, które zaprasza na Wirtualny spacer po nowym Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 (wirtualny wernisaż: 1.10) i Stowarzyszenia Młodych Animatorów Kultury - w ramach Fyrtel_Główna 2.0 powstanie platforma internetowa, która pełnić będzie rolę wirtualnego archiwum społecznego Głównej. Poza archiwum portal będzie również pełnił funkcję edukacyjną: wirtualnej przestrzeni wystawienniczej oraz wirtualnego przewodnika po dzielnicy.

Ciekawy pomysł - stworzenie portalu Artyści o wielkopolskich Żydach - miał również Andrzej Niziołek, niezależny dziennikarz i redaktor, autor i współautor książek o losach poznańskich Żydów. O swoim projekcie na FB pisze tak: "Chcę, żebyśmy się zebrali w jednym miejscu i zaprezentowali - pokazując wspólnie Wielkopolanom i ludziom z innych regionów kraju, którzy naszego regionu z Żydami zazwyczaj w ogóle nie kojarzą, jak bogate, ciekawe i w dużej części odrębne od historii Żydów z reszty Polski jest dziedzictwo wielkopolskich Żydów".

Kompletny wykaz wniosków rozpatrzonych pozytywnie dostępny jest na stronie nck.pl.

---

Na zdjęciu: "Fabula rasa", Polski Teatr Tańca

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji