Artykuły

Gdynia. Wystawa "Krzysztof Kieślowski. Ślady i pamięć"

Dokumenty, fotografie, plakaty filmowe i prywatne listy można oglądać na otwartej w poniedziałek (11 września) w Gdyni wystawie "Krzysztof Kieślowski. Ślady i pamięć". Ekspozycja jest imprezą towarzyszącą 31. Festiwalowi Filmów Fabularnych w Gdyni.

Ekspozycja prezentowana w kinie Silver Screen dokumentuje życie i artystyczną drogę twórcy "Trzech kolorów". Scenarzysta wystawy, Stanisław Zawiśliński, autor wydanej w 2005 roku książki o Kieślowskim "Ważne, żeby iść...", powiedział podczas poniedziałkowego wernisażu, że wystawa jest połączeniem wątków prywatnych i zawodowych, bo "Kieślowski był człowiekiem, którego życie zgodne było z twórczością". - Na tym polegał jego fenomen" - uważa Zawiśliński. - Wielowątkowość tej wystawy powoduje, że można się z niej po prostu wiele dowiedzieć - nie tylko o samym Kieślowskim, ale także o czasach, w których żył - zaznaczył autor ekspozycji.

Na wystawie pokazano fotografie i wycinki prasowe, plakaty, recenzje, katalogi i liczne publikacje. Można zapoznać się m.in. z fragmentami wypowiedzi Kieślowskiego, fotografiami pokazującymi go w trakcie pracy nad filmami (np. na planie "Dekalogu", "Trzech kolorów); wśród dokumentów są także te bardzo osobiste - m.in. fragmenty listów Kieślowskiego, kopie szkolnych świadectw, dyplomu łódzkiej filmówki.

Ekspozycja była już prezentowana m.in. w Muzeum Kinematografii w Łodzi, a także w Niemczech, we Francji i w Stanach Zjednoczonych. W Gdyni będzie można ją oglądać do 16 września.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji