Artykuły

Dolnośląskie. Rozpoczyna się Festiwal Góry Literatury

Kilkadziesiąt wydarzeń – spotkań autorskich, warsztatów, wernisaży, projekcji filmowych oraz koncertów znalazło się w programie rozpoczynającego się w sobotę w Kotlinie Kłodzkiej Festiwalu Góry Literatury. Impreza potrwa do 18 lipca.


Festiwal Góry Literatury organizowany jest od 2015 r. głównie w mieście i w gminie Nowa Ruda u podnóża Gór Sowich i na Wzgórzach Włodzickich, w powiecie kłodzkim. Organizatorami wydarzenia są Stowarzyszenie Kulturalne Góry Babel oraz gmina Nowa Ruda, a gospodarzami - Olga Tokarczuk i Karol Maliszewski. Menadżerką festiwalu jest Beata Kłossowska-Tyszka.


Jak zapowiedzieli organizatorzy, w tym roku spotkania odbywać się będą głównie w plenerze. "Tegoroczna edycja będzie szczególna. W związku z obowiązującymi ograniczeniami i obostrzeniami oraz wymogami sanitarnymi wydarzenia będą biletowane, a liczba miejsc - ograniczona" - podali.


Festiwalowe wydarzenia odbędą się m.in. we Włodowicach, na Rynku i w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowej Rudzie, na dziedzińcu Zamku Książ w Wałbrzychu, przed Zamkiem Sarny w Ścinawce Górnej czy na tarasie widokowym na Górze Guzowatej w Radkowie.


Wśród zaproszonych gości znaleźli się pisarze: Elżbieta Cherezińska, Julia Fiedorczuk, Joanna Lamparska, Mikołaj Łoziński, Elżbieta Lipińska, Wojciech Bonowicz, Klementyna Suchanow, Maciej Hen, Mikołaj Grynberg, Zygmunt Miłoszewski i Michał Rusinek.


Z uczestnikami festiwalu spotkają się także m.in. historyczka i krytyczka sztuki Anda Rottenberg, reżyserzy Adrian Panek, Jagoda Szelc oraz Olga Chajdas, aktor Maciej Musiałowski, językoznawczyni Katarzyna Kłosińska, publicysta Edwin Bendyk oraz prof. Marcin Drąg.


Rozmowy z gośćmi festiwalu poprowadzą m.in.: Irek Grin, Grzegorz Gauden, Kinga Dunin, prof. Monika Płatek, Karolina Korwin-Piotrowska oraz Michał Nogaś.


Podczas festiwalu odbędą się także koncerty - m.in. Lecha Janerki i Marii Peszek, a także projekcje filmowe. W ramach festiwalowego pasma filmowego, którego współorganizatorem jest Dolnośląskie Centrum Filmowe, pokazane zostaną filmy: "Nina" Olgi Chajdas, "Wilkołak" Adriana Panka, "Nikt nie woła" Kazimierza Kutza oraz "Sala samobójców. Hejter" Jana Komasy.


Zaplanowano także wycieczkę rowerową do Radkowa z poetą Jakubem Kornhauserem, spacer na wieżę widokową na Górze Św. Anny, wystawy fotografii oraz warsztaty dla dzieci.


Nowością tegorocznego festiwalu Góry Literatury jest #GodzinaWolnegoCzytania. Organizatorzy zachęcają uczestników Festiwalu do tego, by przysiedli w tym czasie w dowolnym miejscu w Nowej Rudzie oraz okolicach i zanurzyli się w lekturze, a swoje zdjęcia z książką w rękach publikowali w mediach społecznościowych.


Festiwal Góry Literatury potrwa do 18 lipca.


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji