Artykuły

Kraków. Kobiecy tydzień na zakończenie Bulwar(t) Sztuki

Warsztaty taneczne z kobiecości, oscarowa „Zimna wojna" z Joanną Kulig, a na wielki finał „Nowohucka telenowela" inspirowana reportażami Renaty Radłowskiej. Tak zapowiada się ostatni i najbardziej kobiecy tydzień Bulwar(t)u Sztuki.

Warsztaty taneczne z kobiecości, oscarowa „Zimna wojna" z Joanną Kulig, a na wielki finał „Nowohucka telenowela" inspirowana reportażami Renaty Radłowskiej. Tak zapowiada się ostatni i najbardziej kobiecy tydzień Bulwar(t)u Sztuki.


Szybko zleciał czas od 16 lipca, gdy Bulwar(t) Sztuki znowu zagościł w Nowej Hucie. Tym razem, ze względu na ograniczenia sanitarne, miejscem imprezy nie był teren nad Zalewem Nowohuckim, lecz ogród przy Łaźni Nowej. Krakowianie nie narzekali, odwiedzali Bulwar(t) Sztuki równie chętnie jak w czasach przedpandemicznych, zwłaszcza gdy dopisywała pogoda.


Terytoria intymne


Ostatni tydzień spotkań w Nowej Hucie rozpoczną warsztaty „Terytoria intymne" Renaty Piotrowskiej--Auffret. Choreografka zaprosiła do współpracy kobiety i dziewczyny, które przez kilka dni będą razem eksplorować swoją kobiecość. Codziennie, od poniedziałku do czwartku, kobiety poddadzą analizie wybrane wątki związane z kobiecą niezależnością, polityką reprodukcji oraz starzejącym się kobiecym ciałem.


- Podczas warsztatów wspólnie przyjrzymy się sposobom zawłaszczania i dekonstruowania wizerunku kobiety ofiary, a także emancypacyjnemu wymiarowi postaci czarownicy. Z perspektywy cielesnej - spróbujemy wytworzyć praktyki rucho-wo-choreograficzne oparte na poczuciu wspólnoty, słuchaniu i doświadczaniu swojego ciała oraz na mocy, która może się wytworzyć we wspólnym tańcu. Będziemy inspirować się figurami i fenomenami ofiary oraz czarownicy, zarówno historycznymi, jak i współczesnymi. Punktem wyjścia do pracy będą fragmenty ruchowe lub praktyki z tworzonych przeze mnie spektakli. Z kolei z perspektywy intelektualnej spróbujemy stworzyć wizję nowego systemu, nowych strategii budowania obrazu kobiecego ciała i jego traktowania - zapowiada choreografka.


Warsztaty zakończy w piątek (14 sierpnia, godz.17) performens „Terytoria intymne" oraz rozmowa z publicznością.


Amerykański sen Joanny Kulig


Siłę kobiet podkreśli również ostatnia z propozycji Wakacyjnej Akademii Filmu Polskiego Łukasza Maciejewskiego. W czwartek (13 sierpnia, godz. 20.30) na bulwartowym ekranie zobaczymy nominowaną do Oscara w trzech kategoriach „Zimną wojnę" Pawła Pawlikowskiego z przejmującą Joanną Kulig w roli głównej. Dzięki Zuli polska aktorka stała się rozpoznawalna na całym świecie, robi karierę w USA, zagrała m.in. w serialu Netflixa „The Eddy" Damiena Chazelle. Co więcej, właśnie w czasie, kiedy Kulig zaczęła spełniać swój amerykański sen, została też mamą. Gościem projekcji będzie Magdalena Szwarcbart, jedna z najlepszych w Polsce reżyserek obsady.


Reportersko i nowelowo


Dzień później (14 sierpnia, godz. 20.30) w ramach „Literackiego ognia" o swoich doświadczeniach związanych z Grenlandią opowie reporterka i fotografka, związana z „Dużym Formatem" Ilona Wiśniewska.


Wielki finał Bulwar(t)u Sztuki nie mógłby być inny. Skoro cały festiwal odbywał się w Nowej Hucie, to wreszcie i ona musiała zostać bohaterką bulwartowego programu. Ostatnią propozycją Sceny Nocy Letniej będzie „Nowohucka telenowela", inspirowana historiami nowohuckich junaczek, których historie przypomniała przed rokiem repor-tażysta „Wyborczej" Renata Radłow-ska. Bohaterkami jej książki, a zarazem spektaklu w reżyserii Jakuba Roszkowskiego, są kobiety, które na przełomie lat 50. i 60. przyjechały zbudować Nową Hutę.


- Teresa, Marianna, Zdzisława, Jadwiga, Halina i Talia. Kobiety, które budowały Nową Hutę, pracowały w niej, rodziły i umierały. Kobiety, które jej nienawidziły i które ją kochały. Na podstawie sześciu reportaży Renety Radłowskiej z „Nowohuckiej telenoweli" budujemy kolaż portretów nowohucianek. Portretów zwykłych, trochę sentymentalnych, trochę śmiesznych, trochę tragicznych, a jednocześnie składających się razem na damski pejzaż miasta, które powstało z niczego, dopiero 70 lat temu - opowiada reżyser. I zachęca: - Przenieśmy się razem do tamtego momentu, posłuchajmy, pośpiewajmy i spróbujmy razem uchwycić ulotną - i może choć odrobinę kobiecą - istotę nowohuckiego ducha.


Przepiórska wśród nowohucianek


Wjednej z głównych ról zobaczymy Agnieszkę Przepiórska, która w czasie lockdownu była bohaterką mini serialu Łaźni Nowej „W związku z zaistniałą sytuacją" (scenariusz jest dziełem Zośki Papużanki). Oprócz Przepiórskiej wystąpią: Natalia Kaja Chmielewska, Weronika Warchoł, Wanda Skórny i Oscar Mafa. Aktorom będzie towarzyszył chór kobiet w składzie: Maria Bareła, Barbara Dziedzic, Anna Chawrona, Janina Hanka Napora, Nina Zarzyc-ka-Bem, Barbara Borkowska, Ewa Michalowicz, Grażyna Ladra, Ewa Skolias i Izabela Szalewska. Scenografię i kostiumy do spektaklu przygotowała Anna-Maria Karczmarska, muzykę Dominik Strycharski, a choreografię Oscar Mafa. „Nowohucką telenowelę" obejrzymy w piątek i sobotę (14,15 sierpnia) o godz. 19.


Choć Bulwar(t) oficjalnie zakończy się 16 sierpnia, kilka dni później (21 sierpnia, godz. 20.30, ogród teatralny) organizatorzy zaproszą krakowian na jeszcze jedno spotkanie. Gościem spotkania „Literacki ogień" będzie Filip Springer, który w planowanym poprzednio terminie (7 sierpnia) z powodu choroby nie mógł przyjechać do Krakowa.


O pozostałych propozycjach Bulwar(t)u Sztuki (bo to zaledwie kilka wybranych) przeczytamy na stronie laznianowa.pl, a wejściówki w cenie 5-15 zł znajdziemy na stronie bilety, laznianowa.pl.


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji