Artykuły

Gliwice. Dni Różewicza na 85. urodziny poety

Samorząd Miasta Gliwice i Gliwicki Teatr Muzyczny zapraszają na Dni Tadeusza Różewicza.

To wydarzenie związane jest z przypadającym 9 października 2006 roku 85-leciem urodzin wybitnego poety i dramaturga, który przez 21 lat (do 1968 roku) mieszkał w Gliwicach, po czym przeniósł się do Wrocławia.

To właśnie w Gliwicach powstały takie dramaty jak: "Kartoteka", "Grupa Laokoona", "Świadkowie albo nasza mała stabilizacja", "Śmieszny staruszek", "Spaghetti i miecz", "Wyszedł z domu" czy "Akt przerywany". W tym czasie opublikowano też wiele tomików jego poezji, m.in.: "Czerwona rękawiczka", "Pięć poematów", "Nasz starszy brat", "Rozmowa z księciem", "Głos anonima", "Nic w płaszczu Prospera", "Twarz".

Wieczór Pierwszy

RÓŻEWICZOWSKIE "TRELEMORELE"

Ruiny Teatru Miejskiego w Gliwicach (Aleja Przyjaźni)

Wtorek - 10 października, godz. 19.00 - wstęp wolny (darmowe zaproszenia do odbioru w kasie Gliwickiego Teatru Muzycznego i kina Amok)

Przedpremierowy pokaz najnowszego dramatu Tadeusza Różewicza: "TRELEMORELE" (premiera 15.10.2006 na antenie TVP 2) na ekranie kinowym z udziałem reżysera Piotra Łazarkiewicza oraz Marii i Jana Peszków. Po pokazie planowane są: spotkanie z artystami i producentami spektaklu oraz krótki koncert prezentujący w niezwykłej formie niepublikowane wiersze Różewicza.

Specjalny Salon Poezji

RÓŻEWICZ WEDŁUG JERZEGO TRELI

Ruiny Teatru Miejskiego w Gliwicach

Niedziela - 15 października, godz. 12.00 - wstęp wolny (darmowe zaproszenia do odbioru w kasie GTM)

Niezwykłe spotkanie z twórczością poetycką Tadeusza Różewicza, który w latach 70-tych i 80-tych XX wieku był poważnym kandydatem do Literackiej Nagrody Nobla. Wiersze usłyszymy w interpretacji mistrza słowa, wybitnego aktora Narodowego Starego Teatru w Krakowie - Jerzego Treli. Gospodarzem Salonu będzie dyrektor GTM - Paweł Gabara. Nie zabraknie też muzyki "na żywo".

Wieczór Drugi

TEATR TADEUSZA RÓŻEWICZA

Ruiny Teatru Miejskiego w Gliwicach

Niedziela - 15 października 2006, godz. 18.00 - bilety od 5 do 20 zł.

Tadeusza Różewicza jako dramaturga porównuje się do Samuela Becketta. Stworzył oryginalną formę teatralną, jest klasykiem awangardy XX wieku.

Podczas niezwykłego wieczoru w ulubionym miejscu Tadeusza Różewicza - Ruinach Teatru Miejskiego, spalonego w 1945 roku - zostaną zainscenizowane fragmenty utworów dramatycznych: "Kartoteka", "Stara kobieta wysiaduje", "Pułapka", a także miniaturowy dramat "Dzidzibobo czyli miłość romantyczna czeka już pod drzwiam"i. Autor scenariusza i reżyser tego wieczoru Krzysztof Piotrowski zaprosił takich aktorów jak: Anna Polony (Narodowy Stary Teatr w Krakowie), Zbigniew Zamachowski (Teatr Narodowy w Warszawie), Artur Święs (Teatr Śląski w Katowicach). Wystąpią również artyści Gliwickiego Teatru Muzycznego (aktorzy, tancerze, muzycy).

Wieczór Trzeci

RÓŻEWICZOWSKIE POSTSCRIPTUM

w ramach uroczystego koncertu z udziałem Janusza Olejniczaka

Gliwicki Teatr Muzyczny, ul. Nowy Świat 55/57

Sobota - 11 listopada, godz. 18.00

W programie wieczoru m.in.: V Koncert fortepianowy Es-dur "Cesarski" Ludwiga van Beethovena w interpretacji laureata Konkursu Chopinowskiego - Janusza Olejniczaka (który zagra na nowym fortepianie Petrof, zakupionym dzięki Samorządowi Miasta Gliwice i darczyńcom GTM-u) i orkiestry Gliwickiego Teatru Muzycznego pod batutą Tomasza Biernackiego, a także podsumowanie konkursu kompozytorskiego i prawykonania nagrodzonych utworów. W przerwie koncertu w foyer GTM nastąpi otwarcie wystawy, prezentującej wyniki konkursu plastycznego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji