Artykuły

Lublin. Władze miasta wręczyły nagrody kulturalne za 2019 rok

Nie w trakcie uroczystej gali, ale podczas czwartkowej sesji rady miasta wręczono nagrody kulturalne miasta Lublin za 2019 rok. - To symboliczne podziękowanie konkretnym artystom, instytucjom, ale tak naprawdę dziękujemy wszystkim - mówił prezydent Krzysztof Żuk.


- To był rok wyjątkowy dla nas wszystkich, Trudny i niespodziewany. Mieliśmy 18 kwietnia w Centrum Spotkania Kultur uczestniczyć w Gali Kultury. Pandemia pokrzyżowała nam szyki. Powoli wracamy do normalnego funkcjonowania. Nasze instytucje, artyści powoli wracają do pracy - mówił Michał Karapuda, dyrektor wydziału kultury w urzędzie miasta Lublin.
Nagrody kulturalne Lublina. Lubelski fenomen jest niesamowity

W związku z pandemią wręczenie nagród kulturalnych przesunięto. Władze miasta odwołały też uroczystą galę. Statuetki artystom, instytucjom oraz mecenasom kultury wręczono w czwartek podczas pierwszej powakacyjnej sesji rady miasta.

- Bardzo cieszę się, że kultura dostała tak doceniona. Pewien fenomen kultury w Lublinie jest niesamowity. Są dowody na to, że każdego roku mamy osoby, postacie, które zaistniały. To trudne doświadczenie, które mamy w tych miesiącach wzmocni kulturę. W sztuce jest szansa uratowania nas, widzę to jak najlepiej - dodawał z kolei Leszek Mądzik, przewodniczący jury, które nagrodziło laureatów.
Nagrody kulturalne Lublina. Manieccy, Gach-Leziak, Passini, Bobryk

Władze Lublina doceniły Annę i Macieja Manieckich, którzy otrzymali nagrodę dla Mecenasa Kultury 2019 za "osobiste zaangażowanie w rozwój oferty Teatru Starego w Lublinie". Manieccy od kilku lat wspierają finansowo i organizacyjnie działalność Teatru oraz promują Teatr w kręgach biznesowych.


Nagroda za Upowszechnianie Kultury w 2019 roku trafiła do Magdaleny Gach-Leziak, tłumaczki języka migowego, pedagożki, surdopedagożki i wykładowczyni, która "od 20 lat z pasją podejmuje działania na rzecz integracji środowisk, które chcą tworzyć Lublin przyjazny dla wszystkich, a zwłaszcza dla niesłyszących, dla który język polski jest drugim językiem". Gach-Leziak tłumaczy na język migowy wiele wydarzeń kulturalnych organizowanych przez lubelskie instytucje kultury, m.in. Galerię Białą i Galerię Labirynt.

Nagrodę Artystyczną otrzymał Paweł Passini za wybitne dokonania w dziedzinie twórczości artystycznej, w szczególności za reżyserię spektakli "#chybanieja" i "Widma" oraz nagrodzonego podczas XIX Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" przedstawienia-performansu "Matki", prezentację sztuki "Burza" podczas 455. rocznicy Urodzin Szekspira, stworzenie artystycznego "Kolektywu Kukła Żywa" oraz licznych kompozycji muzycznych.

Natomiast nagrodę za Całokształt Działalności "za wybitne dokonania w dziedzinie chóralistyki, wieloletnią działalność artystyczną i kulturalną, pełne sukcesów kierowanie Chórem Akademickim UMCS im. Jadwigi Czerwińskiej oraz promocję polskiej kultury muzycznej w kraju i za granicą" przekazano prof. Urszuli Bobryk, dyrygentce i kierownicze artystycznej Chóru Akademickiego UMCS.
Nagrody kulturalne Lublina. Deklaracja prezydenta Lublina

- Ten rok pokazał jak tęsknimy za aktywnościami, które przygotowują miejskie instytucje kultury. Proszę przyjąć deklarację, że kultura była jest i będzie jednym z najważniejszych obszarów naszej aktywności. Jubileusze, które mamy w ostatnim czasie, budują wizerunek miasta. 50-lecie pracy twórczej prof. Leszka Mądzika jest tym, na co czekamy z niecierpliwością. Te nagrody są symbolicznym podziękowaniem konkretnym artystom, instytucjom, ale tak naprawdę dziękujemy wszystkim. Proszę przyjąć wyrazy szacunku i podziękowania - podsumował prezydent Lublina Krzysztof Żuk.


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji