Artykuły

Ślaskie. Narodowe Czytanie 2020. W Częstochowie i regionie zabrzmi "Balladyna"

Akcja promująca polską literaturę doczeka się w tym roku dziewiątej edycji. Tym razem para prezydencka zaproponowała "Balladynę" Juliusza Słowackiego. Literackie spotkania odbędą się w całej Polsce, nie ominą też naszego regionu. Wersy dramatu będzie słychać m.in. w Częstochowie, Blachowni, Kłobucku, Koniecpolu.


Narodowe Czytanie zainaugurował w 2012 r. ówczesny prezydent RP Bronisław Komorowski. Wybrał wtedy „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W kolejnych latach czytano dzieła Aleksandra Fredry, „Trylogię”, „Lalkę”, „Quo Vadis” „Wesele” i „Przedwiośnie”. W ubiegłym roku para prezydencka zaproponowała nowele. Z ponad stu zgłoszonych tytułów Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda wybrali m.in. „Katarynkę” Bolesława Prusa, „Orkę” Władysława Reymonta, „Rozdziobią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego, „Sachem” Henryka Sienkiewicza.


Rok 2020 przyniósł dziewiątą już edycję literackiej akcji. Tym razem para prezydencka wskazała „Balladynę” Juliusza Słowackiego. Napisany w 1834 r. dramat powstał w klimacie debaty o przyczynach klęski powstania listopadowego i przyszłych losów Polski. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach Balladynie i Alinie szybko zdobyła uznanie. Inspirowała malarzy, muzyków, a przede wszystkim twórców sceny. Głośno było zwłaszcza o inscenizacji Adama Hanuszkiewicza w 1974 r., który na scenę wprowadził motocykle.


„Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy” – napisał Andrzej Duda w liście zachęcającym do współtworzenia akcji. Zaapelował o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa sanitarnego. – Zachęcam Państwa do zorganizowania lektury „Balladyny” według Państwa własnej inwencji i pomysłowości, również z wykorzystaniem tradycyjnych, a zwłaszcza nowoczesnych narzędzi komunikacji”.


Oficjalną datą Narodowego Czytania będzie sobota, 5 września, jednak część wydarzeń odbędzie się w innym terminie. Tradycyjnie na liście spotkań nie zabraknie tych organizowanych w Częstochowie i regionie. Pełne ich zestawienie można znaleźć na stronie www.prezydent.pl.


Narodowe Czytanie w Częstochowie i regionie


W sobotę na zdalne czytanie zaprasza Publiczna Biblioteka Pedagogiczna RODN „WOM” w Częstochowie (al. Jana Pawła II 126/130). Według zapowiedzi uczniowie i nauczyciele trzech szkół podstawowych wezmą udział w webinarium, podczas którego fragmenty „Balladyny” czytać będą m.in. zaproszeni goście, wśród nich aktorka Sylwia Oksiuta-Warmus. Po zakończeniu czytania uczniowie będą mogli rozwiązać krótki test online dotyczących wysłuchanych fragmentów utworu. Wydarzenie zaplanowano od godz. 11 do 12.30.


Z kolei w poniedziałek, 7 września Narodowe Czytanie odbędzie się w Technikum TEB Edukacja przy ul. Pułaskiego 4/6 w Częstochowie. Rozpocznie się o godz. 10. Odbędzie się m.in. prezentacja filmów nagranych przez uczniów, którzy czytają poszczególne fragmenty „Balladyny”, oraz panel dyskusyjny.


Do wspólnego czytania zaprasza również Blachownia i tamtejsza Biblioteka Miejska przy ul. Żeromskiego 3b. Literackie spotkanie zaplanowano tam w sobotę od godz. 10. W akcji udział wezmą mieszkańcy oraz zaproszeni goście. W programie również wystawa poświęcona twórczości Słowackiego.


Z kolei w Boronowie sobotnie czytanie przewidziano od godz. 9 do 11 na skwerze przy Gminnym Ośrodku Kultury (ul. Poznańska 1).


Tego dnia dramat Słowackiego zabrzmi też na rynku w Kłobucku. Od godz. 10 do 12 zaplanowano m.in. wystawę prac plastycznych, czytanie wybranych fragmentów „Balladyny”, quiz dla publiczności i występ zespołu Zagórzanki.


Spotkanie w Koniecpolu przewidziano w sobotę od godz. 17 do 19. W Centrum Społeczno-Kulturalnym przy ul. Szkolnej 1 fragmenty „Balladyny” najpierw przeczyta aktorka Krystyna Tkacz, potem sami mieszkańcy. Na zakończenie odbędzie się spotkanie z aktorką.


„Balladyna” zaistnieje również w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kochanowicach (ul. Lubliniecka 5). W sobotę od godz. 9 do 10.30 fragmenty utworu przeczytają samorządowcy, nauczyciele, uczniowie. Na finał zaplanowano dyskusję.


Po raz kolejny do akcji dołączy również Liceum Ogólnokształcące przy ul. Kościuszki 3 w Kamienicy Polskiej. Tutaj czytanie przeniesiono na poniedziałek, 7 września. Między godz. 9 a 12 m.in. uczniowie przedstawią krótką inscenizację fragmentu „Balladyny”, odbędzie się test wiedzy o tym dramacie, będzie też można zrobić sobie zdjęcie, stylizując się na jednego z bohaterów dzieła.


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji