Artykuły

Płock. Film o Szaniawskim, "milczku z Zegrzynka"

Ze sceny musieli zejść z powodu pandemii. Ale to już przeszłość, lada moment nasi aktorzy zaproszą na premierę spektaklu "Widok z mostu". Startują również z projektem filmowym o Szaniawskim, patronie płockiego teatru. Czy rzeczywiście jest to dramaturg zapomniany?


Wirtualna podróż teatralna po życiu i dramaturgii Jerzego Szaniawskiego rozpocznie się już w najbliższą sobotę, 12 września.


Skąd u niego te marzenia senne i fascynacje transcendencją? Kto inspirował dramaturga? Jakim człowiekiem był „milczek z Zegrzynka”? Aktorzy postarają się odpowiedzieć na te pytania. Ekipa z płockiego teatru podjęła się także ożywienia postaci ze sztuk Szaniawskiego.


Scenarzystą i reżyserem czteroczęściowego filmu „Szaniawski – dramaturg zapomniany?” został Marek Mokrowiecki.


– Nie chodzi o przekazanie pełnej wiedzy o Szaniawskim, bo to jest bardzo złożona postać, jeden z największych polskich dramaturgów okresu 20-lecia międzywojennego, no i po wojnie też, obecnie prawie zapomniany – podkreśla dyrektor płockiego teatru. – W ten sposób w 50. rocznicę jego śmierci wskrzeszamy pamięć o nim i mamy nadzieję, że Państwa to zainteresuje.


Co zobaczymy w poszczególnych odcinkach? Pierwszy, kręcony w Zegrzynku i w Jadwisinie, opowie o dworku, o życiu Szaniawskiego.


– To będą bardzo ciekawe rzeczy, ponieważ udało nam się dotrzeć do pań, które znały Szaniawskiego, gdy były dziećmi. Będą to ciekawe, anegdotyczne opowieści – zapewniają autorzy filmu.


Szaniawski jest patronem szkoły w Jadwisinie. O tym, co ta szkoła robi, o festiwalu Jerzego Szaniawskiego opowie dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Legionowie.


W odcinku drugim usłyszymy fragmenty wypowiedzi Szaniawskiego, wypowiedzi krytyków o nim, jego życiu, nieszczęściach, które go spotkały. Do tego kolejna podróż do przeszłości – wgląd w archiwalne materiały z obchodów 30-lecia śmierci Szaniawskiego w płockim teatrze.


Z kolei dwa ostatnie odcinki będą poświęcone pięciu mało znanym i mało grywanym sztukom – w zasadzie cztery z nich po wojnie nie były już wystawiane. Grają je aktorzy z płockiego teatru, jest to performatywne czytanie, natomiast w nagranym materiale wypowiadają się profesor Jadwiga Jakubowska-Opalińska z Akademii Teatralnej w Warszawie i profesor Radosław Sioma z UMK w Toruniu.


A zatem jeszcze raz – premiera pierwszego odcinka w sobotę, 12 września, materiał będzie dostępny na YouTubie od godz. 18, a także na Facebooku (TeatrPlock). Pozostałe odcinki zostaną opublikowane w następne trzy soboty.


***


Scenografia, kostiumy, identyfikacja wizualna: Krzysztof Małachowski


Muzyka: Krzysztof Misiak


Zdjęcia: Waldemar Lawendowski


Montaż: Krzysztof Ćwiertniewski


Światło: Robert Liberek, Rafał Kalinowski


Tłumaczenie na język migowy: Mariusz Umyszkiewicz


Asystent reżysera: Leszek Skierski


Asystent scenografa: Ewa Jóźwiak


Kwerenda materiałów archiwalnych: Piotr Sobczak


Koordynacja projektu: Monika Mioduszewska-Olszewska


Obsada: Magdalena Bogdan, Dorota Cempura, Sylwia Krawiec, Barbara Misiun, Magdalena Tomaszewska, Katarzyna Wieczorek, Grażyna Zielińska, Hanna Zientara-Mokrowiecka, Piotr Bała, Krzysztof Bień, Szymon Cempura, Adam Gradowski, Henryk Jóźwiak, Bogumił Karbowski, Szymon Kołodziejczyk, Mariusz Pogonowski, Marek Walczak


Inspicjent, sufler: Aurelia Greń, Diana Mąka


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji