Artykuły

Aktorzy Halina Winiarska-Kiszkis i Jerzy Kiszkis honorowymi obywatelami Gdańska

W poniedziałek w Dworze Artusa odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta Gdańska, na której tytuły Honorowego Obywatela Miasta Gdańska otrzymali Halina Winiarska-Kiszkis i Jerzy Kiszkis, znani gdańscy aktorzy, pedagodzy i działacze społeczni.


Halina Winiarska-Kiszkis i Jerzy Kiszkis to aktorskie małżeństwo, związane od lat z Teatrem Wybrzeże. Oboje mają w dorobku mnóstwo znaczących ról, a także mocną kartę związaną z działalnością opozycyjną w czasach przed- i posierpniowych.

Już od lat 70. prowadzili aktywną działalność opozycyjną - brali udział m.in. w akcjach pomocy i solidarności z robotnikami. Podczas sierpniowych wydarzeń w Stoczni Gdańskiej w 1980 roku współorganizowali występy aktorek i aktorów Teatru Wybrzeże dla strajkujących. Za działalność w Solidarności w stanie wojennym zostali internowani.


Jerzy Kiszkis: Gdańsk to dobry wybór

- Przyjmujemy te tytuły z wielką pokorą, ale nosić je będziemy z dumą - stwierdził Jerzy Kiszkis w imieniu swoim i małżonki. - Dziękujemy naszemu wspaniałemu, wyjątkowemu miastu – naszemu Gdańskowi. Podejmując decyzję o wyborze tego miejsca ponad pół wieku temu, nie mogliśmy sobie wyobrazić, ile w tym Gdańsku przeżyjemy. Jak to miasto nas zmieni, ile ono nam da. I patrząc na te przeżyte tutaj lata, myślę, że przede wszystkim powinniśmy dziękować Bożej Opatrzności, że natchnęła nas myślą o wyborze tego wyjątkowego miejsca.

Uchwała w sprawie nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Gdańska Halinie Winiarskiej-Kiszkis i Jerzemu Kiszkisowi to wspólna inicjatywa przewodniczącej Rady Miasta Gdańska Agnieszki Owczarczak, klubów radnych Koalicji Obywatelskiej i Wszystko dla Gdańska, prezydent Aleksandry Dulkiewicz oraz wielu gdańskich środowisk.

- Wniosek o nadanie tego tytułu Państwu Kiszkisom podpisany został przez znamienite grono artystów i działaczy społecznych: Mieczysława Abramowicza, Mirosława Bakę, Krystynę Chwin, Stefana Chwina, Annę Czekanowicz, Ewę Dyk, Bożenę Grzywaczewską, Aleksandra Halla, Jacka Jassema, Dorotę Kolak, Macieja Kosycarza, Ewę Kowalską, Bogdana Lisa, Igora Michalskiego, Krzysztofa Niedałtowskiego, Romana Nowosielskiego, Marka Ponikowskiego, Katarzynę Rozmarynowską, Małgorzatę Rybicką, Dorotę Starościak, Jacka Starościaka, Jacka Taylora – wymieniała Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska.

Uroczystość w Dworze Artusa odbyła się z zachowaniem reżimu sanitarnego i ograniczeń co do liczby uczestników. - W związku z tym niemożliwe było przygotowanie uroczystej sesji na taką skalę jak dotychczas - informuje Wioletta Krewniak, dyrektor Biura Rady Miasta Gdańsk.


- Dziękuję za te brawa i zrozumienie tego wszystkiego, co mówił mój mąż. Dobrze, że się tak wygadał – będę miała spokój w domu – żartowała Halina Winiarska-Kiszkis po długim przemówieniu swojego męża.

Laudację wygłosiła dziennikarka "Dziennika Bałtyckiego" Barbara Szczepuła-Ponikowska.

- Także i my, gdańszczanie, mieliśmy szczęście, że państwo Kiszkisowie wybrali nasze miasto. Dali nam wiele, pomagali, gdy było ciężko i źle, dodawali odwagi i wiary w zwycięstwo, uczyli kultury słowa. Są aktorami, ale i obywatelami zaangażowanymi w życie kulturalne i społeczne, dla których pojęcia takie jak wolność, prawda, prawa człowieka mają podstawowe znaczenie. Są ludźmi, którzy mówią: tak-tak, nie-nie – mówiła Barbara Szczepuła-Ponikowska.

- W waszych biografiach Sierpień '80 i Solidarność zapisały się bardzo silnie. Gdyby nie ludzie tacy jak wy, którzy zawierzyli sile idei, to losy naszego kraju mogłyby potoczyć się zupełnie inaczej. To powód do wdzięczności, którą wyrażam dziś w imieniu wszystkich gdańszczanek i gdańszczan - powiedziała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.


Halina Winiarska-Kiszkis


Halina Winiarska-Kiszkis pochodzi z Chrzanowa, urodziła się w 1933 roku, a po wojnie studiowała filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Występowała jednocześnie w amatorskim Teatrze Nurt w Nowej Hucie i grała w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku. Dzięki temu w 1957 roku zdała aktorski egzamin eksternistyczny. Potem przez kilka sezonów pracowała jeszcze na scenach Rzeszowa, Zielonej Góry i Poznania.


Od 1966 roku do końca kariery zawodowej w 2003 roku związana była już niezmiennie z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku. Występowała tu praktycznie we wszystkich znaczących przedstawieniach w tym czasie, zagrała m.in.: Yse w „Punkcie przecięcia” Paula Claudela w reżyserii Piotra Paradowskiego (1968), Damę w „Ostatnie dobranoc Armstronga” Johna Ardena w reżyserii Tadeusza Minca (1969), tytułową Matkę w dramacie Witkacego także w reżyserii Minca (1969) czy Alicję w „Maleńkiej Alicji” Edwarda Albee'ego w reżyserii Stanisława Hebanowskiego (1971). W latach 80. Winiarska najciekawsze role stworzyła w przedstawieniach Krzysztofa Babickiego: „Hiobie" (1982) czy „Wiśniowym sadzie” Antoniego Czechowa (1985). Potem grała jeszcze w spektaklach m.in.: Tadeusza Bradeckiego, Adama Orzechowskiego czy Krzysztofa Nazara. Winiarska ma w dorobku także kilka ról filmowych, przez wiele lat uczyła aktorstwa w gdyńskim Studium Wokalno-Aktorskim.


Jerzy Kiszkis

Jerzy Kiszkis urodził się w 1938 roku w Warszawie, a w 1961 uzyskał dyplom aktorski w stołecznej szkole. Jako początkujący aktor przeszedł podobną drogę jak jego przyszła żona: na przełomie lat 50. i 60. występował w teatrach w całej Polsce: w Grudziądzu, Zielonej Górze, Katowicach i Poznaniu. W 1966 roku przeszedł do Teatru Wybrzeże i grał tu do 2003 roku. Grał tu m.in. w spektaklach: Jagienki Zychówny, Tadeusza Minca, Zygmunta Hubnera, Stanisława Hebanowskiego, Macieja Prusa czy Krzysztofa Babickiego. Prowadził wieloletnią działalność edukacyjną w kilku uczelniach Pomorza.


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji