Artykuły

Lublin. Spektakl "Kres" na 50-lecie Sceny Plastycznej KUL

Na jubileusz 50-lecia Sceny Plastycznej KUL przygotowana została premiera spektaklu „Kres" w reżyserii Leszka Mądzika. Spektakl stara się dać odpowiedź na pytanie, dokąd zmierza życie człowieka. Jubileuszowi będą towarzyszyć wystawy i spotkania z artystami.

Na jubileusz 50-lecia Sceny Plastycznej KUL przygotowana została premiera spektaklu „Kres" w reżyserii Leszka Mądzika. Spektakl stara się dać odpowiedź na pytanie, dokąd zmierza życie człowieka. Jubileuszowi będą towarzyszyć wystawy i spotkania z artystami.


25 i 26 września, Scena Plastyczna KUL będzie świętować będzie jubileusz 50-lecia istnienia. Przygotowano premierę najnowszego spektaklu Sceny Plastycznej KUL - "Kres". To kolejne przedstawienie twórcy Sceny Plastycznej prof. Leszka Mądzika. Muzykę do spektaklu skomponował Jan Kanty Pawluśkiewicz.

Prof. Leszek Mądzik związany jest z KUL-em od ponad pół wieku. To właśnie dzięki niezwykłej atmosferze wolności panującej na uniwersytecie powstało tu ponad 20 autorskich przedstawień, składających się na wyjątkowe zjawisko "teatru bez słów". Głównymi środkami wypowiedzi profesora, który jest reżyserem i scenografem wszystkich spektakli Sceny, są przestrzeń i światło, nieliczne postacie oraz przedmioty zanurzone w głębię i mrok scenicznej nieskończoności. W swojej twórczości prof. Mądzik dotyka duchowej tajemnicy człowieka, próby zbliżania się do sacrum. Tej tematyce poświęcony jest także "Kres". Jak mówi sam twórca, spektakl dotyka tematyki "odchodzenia, przemijania, jakiejś wyjątkowej roli czasu i dotykania sacrum. Tym się chciałem podzielić podczas jubileuszu, który w pewnym sensie ten czas 50-lecia zamknie".

Leszek Mądzik w rozmowie z PAP ujawnił kilka szczegółów na temat swego nowego spektaklu. "Będzie to +Kres+. Czy to jest kres, to, co nas czeka? Więc chyba przedstawienie zatytułuję +Kres+ ze znakiem zapytania" - mówił Mądzik.

Zapytany, czy spektakl będzie rejestrowany, reżyser odpowiada, że nie przykłada do takiego zapisu szczególnego znaczenia. "To jest światło, ciemność, to jest wywoływanie emocji. Dlatego nie jestem przywiązany do filmowania moich spektakli, choć powstały filmy o Scenie Plastycznej KUL. To jest teatr bardziej do przeżywania niż do udokumentowania" - mówił.

Leszek Mądzik, założyciel Sceny Plastycznej KUL, twórca ponad 20 spektakli, jest także autorem kilkunastu scenografii w teatrach Polski, Portugalii, Francji i Niemiec. Jest wykładowcą w kilku szkołach artystycznych, m.in. Wydziału Scenografii warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu; miał wykłady na Sorbonie a także uczelniach artystycznych w Helsinkach, Berlinie, Amsterdamie, San Francisco, Hamburgu, Lyonie. Uczestniczył w kilkudziesięciu festiwalach teatralnych na pięciu kontynentach, laureat wielu z nich - wybrał dla siebie teatr bez słów.

Spektakle Mądzika i Sceny Plastycznej KUL opowiadają o obcowaniu człowieka z potęgami nadprzyrodzonymi - Bogiem, losem, przeznaczeniem. Przedstawiają człowieka w sytuacjach ostatecznych: samotności, zagrożenia, cierpienia, śmierci, nieskończoności. Pokazują uczucia, wyznaczające skalę istnienia i sens trwania - miłość, tęsknotę, pożądanie, zmysłową radość, choćby przynosiły zamiast otuchy, pogody, spokoju tylko cierpienie, udrękę, przerażenie - czytamy na stronie teatru.

"Jego sztuka, wykorzystywanie prostoty, prowadzi do zrozumienia tego, że przemijamy. On jest perfekcyjnym reżyserem, który oswaja śmierć. Śmierć naszą, jego, swoją" - mówił PAP Waldemar Sulisz, autor książki o teatrze Mądzika "Mój teatr". "Pamiętam, jak wielokrotnie przebywaliśmy w jego rodzinnych stronach, kiedy przygotowywałem książkę +Mój teatr+. Opowiadał mi, gdy w latach szkolnych na górze Święty Krzyż zaglądał przez okienko do podziemi, gdzie leżały trumny. Ale był na tyle biegły w obserwacji światła, wiedział, że światło będzie padać przez to okienko o takiej porze, stawał i czatował tam na te obrazy. A teraz te stworzone przez siebie obrazy bardzo pięknie odsłania. I cały czas interpretuje to słynne zdanie: +Czas ucieka, wieczność czeka+" - mówił PAP Sulisz.
Premiera spektaklu "Kres" została zaplanowana na piątek 25 września 2020 r., kiedy to rozpoczną się obchody jubileuszu. Towarzyszyć jej będzie koncert piosenek Agnieszki Osieckiej w wykonaniu Mai Kleszcz. Po południu w sobotę, drugiego dnia obchodów zaplanowano kolejne dwa pokazy "Kresu". "Niestety wejściówki na wszystkie seanse zostały już wyczerpane" - informuje Monika Stojowska rzecznik prasowy KUL.

Wcześniej, w ramach cyklu "Spotkania z Artystą" Galeria Sztuki Sceny Plastycznej KUL będzie gościć Jana Kantego Pawluśkiewicza, kompozytora muzyki do spektaklu "Kresy".

Jubileusz Sceny Plastycznej KUL wzbogacą także okolicznościowe wystawy. Jedna z nich - "Wydobyte z ciemności"- powstaje właśnie w Muzeum KUL, które za sprawą scenografii ze spektakli prof. Mądzika zmieni się w teatralną scenę. W aranżacji podkreślającej rolę światła i mroku, będzie można zobaczyć rekwizyty ze spektakli i wkroczyć w świat symbolu, wyobraźni, niedopowiedzeń…

W Atrium Collegium Norwidianum będzie mieć miejsce wystawa "Leszek Mądzik i Ethos", a w Centrum Spotkania Kultur zostaną zaprezentowane fotografie profesora. Dopełnieniem będzie wydawnictwo okolicznościowe, które powstaje w Dziale Komunikacji KUL. Zawiera ono fotograficzną dokumentację Sceny Plastycznej KUL.


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji