Artykuły

Kraków. Październikowe atrakcje Teatru Groteska

Październik to drugi miesiąc nowego sezonu teatralnego, który staramy się uczynić normalnym, mimo że toczy się w cieniu pandemicznych ograniczeń i wynikających z tego komplikacji.


Z radością przyjmujemy możliwość nawiązania normalnego kontaktu z naszą widownią. Czekaliśmy na to od początku pandemii. Mamy bowiem głębokie przekonanie, że wszystkie dobrodziejstwa, cudowności i czary teatru mogą się wydarzyć tylko w poprzez żywe, emocjonalne spotkanie aktorów i widzów w trakcie spektaklu.


Na szczęście także widzowie tęsknili najwyraźniej za kontaktem z żywym teatrem. Świadczą o tym komplety na weekendowych spektaklach. Pandemia nie zdołała zabić zainteresowania teatrem. To pocieszające. I napawające nadzieją na przyszłość – mówi Dyrektor Teatru Adolf Weltschek.


Październikowy repertuar to kwintesencja programowej i artystycznej działalności Teatru Groteska w całej rozciągłości. Groteska od strony repertuarowej to bogata paleta propozycji adresowanych dla widzów w każdym wieku. To nie tylko spektakle teatralne, ale także koncerty i spotkania poświęcone najważniejszym sprawom naszego bieżącego życia społeczno-kulturalnego. Staramy się po prostu być w głównym nurcie wydarzeń współczesnego świata i uczynić wszystko, aby mieć choćby niewielki wpływ na jego pożądany bieg.


Dla dzieci i młodzieży przygotowaliśmy ulubione tytuły cieszące się od ich premier niesłabnącym powodzeniem. Mamy nadzieję, że nasi Widzowie nie przegapią takich tytułów jak m.in.: Ania z Zielonego Wzgórza, Pchła Szachrajka, Kto pocieszy pechowego Nosorożca.


Wracają też lubiane niedzielne Warsztaty Plastyczne. Szczególnie polecamy je Rodzicom, którzy mogą wspólnie z pociechami utrwalać i rozwijać nie tylko plastyczne talenty, ale przede wszystkim zwiększać swój potencjał kreatywności i wyobraźni.


Na Scenie dla Dorosłych pojawią się w październiku spektakle, na które, używając teatralnego żargonu, publiczność głosuje nogami. Skąpiec Moliera, Dzienniki Gwiazdowe Stanisława Lema, Mistrz i Małgorzata Michaiła Bułhakowa, Zagraj to jeszcze raz – sam! Woody’ego Allena to pozycje, obok których nie można przejść obojętnie. Wybitne dzieła klasycznej literatury w znakomitych teatralnych realizacjach.


W październiku wracają cieszące się zasłużonym prestiżem spotkania w ramach Kodu Mistrzów. 6 października gościem będzie Joanna Wnuk-Nazarowa – wybitna dyrygent, kompozytor, pedagog i polityk.


15 października także w ramach Kodu Mistrzów odbędzie się spotkanie wykraczające poza dotychczasową formułę. Poświęcone będzie zaprezentowaniu i przybliżeniu książki Krzysztofa Miklaszewskiego Moje życie w teatrze.


O swojej książce Krzysztof Miklaszewski mówi: Stanowi ona sumę mojej 55-letniej aktywności scenicznej jako teoretyka i praktyka teatru. Każdy z pięciu rozdziałów 600-stronnicowej syntezy krytycznej dedykowany jest jednemu z Pięciu Wielkich Twórców Polskiego Teatru XX wieku: Józefowi Szajnie, Konradowi Swinarskiemu, Jerzemu Jarockiemu, Andrzejowi Wajdzie i Tadeuszowi Kantorowi.


Komentatorami książki Miklaszewskiego, ważnej dla zrozumienia znaczenia polskiej sztuki teatralnej w minionym półwieczu, będą ludzie teatru - aktorzy i reżyserzy, krytycy i pedagodzy – w znacznej mierze bohaterki i bohaterowie książki Miklaszewskiego. W spotkaniu bowiem potwierdzili swój udział: Teresa Budzisz- Krzyżanowska i Anna Polony, Jan Nowicki i Jerzy Trela, Edward Lubaszenko i Jan Güntner, Włodzimierz Jasiński. Franciszek Muła i Adolf Weltschek, a także jako moderatorzy dyskusji: Maria Malatyńska i Józef Opalski.


Zapraszamy do Teatru Groteska – teatru, który łączy pokolenia!


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji