Artykuły

Warszawa. Teatr Ochoty rozpoczyna jubileuszowe obchody

W sobotę 26 września odbędą się premierowe pokazy projektu „1970” stworzonego przez artystów i pedagogów z Ogniska Teatralnego Teatru Ochoty i Ogniska „U Machulskich”. To pierwsze wydarzenie z jubileuszowego programu Teatru Ochoty, który w tym roku kończy 50 lat.

W sobotę 26 września o godzinie 17:00 i 19:00 odbędą się premierowe pokazy projektu „1970” stworzonego przez artystów i pedagogów z Ogniska Teatralnego Teatru Ochoty i Ogniska
„U Machulskich”. To pierwsze wydarzenie z jubileuszowego programu Teatru Ochoty, który w tym roku kończy 50 lat.



22 października 1970 w sali szkoły podstawowej przy ul. Spiskiej 1 odbyła się premiera dramatu Stefana Żeromskiego „Uciekła mi przepióreczka” zrealizowana z inicjatywy Haliny i Jana Machulskich. Ich intencją było „zrobienie Teatru na Ochocie”. Zdeterminowani i konsekwentni, wierni swojej wizji teatru, który miał uczyć i rozwijać aktora i widza, pokonywali kolejne przeszkody w drodze do celu.


– Mieli wielką wiarę w swoje dzieło i wkładali w nie całe serce. 50 lat później to dzieło wciąż trwa, przede wszystkim w ludziach, którzy zetknęli się z Teatrem Ochoty, z Ogniskiem, z Machulskimi. W roku jubileuszowym zespół Teatru Ochoty chce przypomnieć i utrwalić to, co było fundamentem istnienia sceny przy Reja 9 - budowanie wspólnoty wokół teatru – zapowiada Joanna Nawrocka, dyrektorka Teatru Ochoty.


50 lat Teatru Ochoty to kilka inicjatyw, które przywracają pamięć o założycielach Teatru Ochoty. Trwają również przygotowania do formalnej zmiany nazwy teatru i dodanie Haliny i Jana Machulskich jako jego oficjalnych patronów.


PROJEKT DWÓCH OGNISK


Gdy Halina i Jan Machulscy odeszli z Teatru Ochoty w 1996 r., założyli własne, niezależne Ognisko Teatralne, w oparciu o Polski Ośrodek ASSITEJ, które działa do dziś i w praktyce kontynuuje dziedzictwo edukacyjne Machulskich. Jednocześnie Teatr Ochoty kontynuował działalność edukacyjną. Po niemal 25 latach od secesji pedagodzy i młodzież z dwóch ognisk połączyli siły w projekcie twórczym – intensywnych warsztatach teatralnych, których efektem będzie interaktywne przedstawienie teatralne „1970” w reżyserii Wojciecha Farugi.


– Chcemy, by młodzi ludzie zetknęli się z dokumentami, zdjęciami i opowieściami z tego czasu. Ich sposób patrzenia na to, co wydarzyło się w 1970 roku, ma być punktem wyjścia do powstania spektaklu. Przełom lat 60-tych i 70-tych to czas ogromnych zmian, moment rodzenia się radykalnych idei. Jedną z nich był Teatr Ochoty, w pełni otwarty na widza, oparty na dialogu i eksperymentujący. Chcemy naszym spektaklem sięgnąć w przeszłość, żeby sprawdzić trwałość tych idei i opowiedzieć za jego pośrednictwem o dzisiejszej rzeczywistości – tłumaczy zespół pedagogów pracujący przy projekcie „1970”.


Twórcy „1930”:


Reżyseria: Wojtek Faruga


Współpraca pedagogiczna/dramaturgiczna: Dorota Kowalkowska


Współpraca pedagogiczna – ASSITEJ: Sebastian Królikowski


Współpraca pedagogiczna – Teatr Ochoty: Michał Domański


Choreografia: Krystian Łysoń


Muzyka: Sebastian Świąder


Występują i współtworzą scenariusz: Matylda Dworakowska, Patrycja Feliszek, Antoni Frączek, Zofia Kacprzak, Paulina Kaniewska, Agata Kok, Agata Krawczyk, Maria Kresa, Dominika Mandes, Julia Mazur, Nina Merk, Zuzanna Piwowar, Alicja Rasztawicka, Jan Rogaliński, Kalina Siudek, Alicja Sokół, Natalia Stencel, Maciej Zawada, Zofia Zyblewska.


Partner projektu: Polski Ośrodek Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ


NAGRODA IM. HALINY MACHULSKIEJ

Z okazji jubileuszu zespół Teatru Ochoty powołał również Nagrodę im. Haliny Machulskiej, której laureatami co roku będą edukatorzy teatralni kierujący się w swej pracy ideą długofalowego rozwoju. Z dwojga twórców Teatru Ochoty, Halina Machulska nie zyskała sławy na miarę swojego zaangażowania w tworzenie instytucji. Jej dokonania są obecne przede wszystkim we wspomnieniach absolwentów i absolwentek Ogniska Teatralnego. Halina Machulska zapoczątkowała ruch tworzący społeczność młodzieżową opartą na wymianie różnorodnych doświadczeń artystycznych. Twórcy Ogniska Teatralnego, inspirowani i wspierani przez Machulską, przez lata poszukiwali bardziej podmiotowej relacji pomiędzy artystą a widzem, uczestnikiem a pedagogiem.


Fundatorom nagrody zależy na na uhonorowaniu osób, które inspirują do samodzielnej pracy i rozwoju, nie zatrzymując się wyłącznie na spektakularnych efektach scenicznych. Nagroda im. Haliny Machulskiej ma podkreślać rolę sztuki jako narzędzia inkluzywnego, wzmacniającego więzi i uwrażliwiającego społecznie. Nagroda ma wymiar finansowy, a laureatów wybierać będzie kapituła złożona z ekspertów w dziedzinie edukacji i pedagogiki teatralnej.


Zgłoszenia są przyjmowane do 28 września. Szczegółowy regulamin dostępny na stronie www.teatrochoty.pl


MURAL JUBILEUSZOWY


Tożsamość miejsca, które stworzyli Machulscy ma zostać symbolicznie utrwalona w formie minimalistycznego muralu na ścianie budynku – projekt rysunku został wyłoniony w otwartym konkursie dla młodych grafików i ilustratorów. Zwycięską pracę wybrało jury w składzie: Michał Dąbrowski (Agencja kreatywna Na_Ty), Michał Leszczyński (Grupa 5 Architekci), Anna Piwowar (Projektantka, Ochocianka), Łukasz Prokop (Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych Stacja Muranów), Joanna Nawrocka (Dyrektor Teatru Ochoty), Anna Cygankiewicz (Kierownik działu Kreacji i Komunikacji Teatru Ochoty). Na konkurs nadesłano 54 zgłoszenia z czego dwa zostały odrzucone pod względem formalnym.


Ostateczny wybór padł na debiutujący kolektyw SZTAMA aktorki Sylwii Goli i grafika Mateusza Bieniusy. Mural stworzony na kanwie ich projektu zostanie uroczyście odsłonięty 20 października 2020. W projekcie muralu staraliśmy się połączyć przeszłość (Było) z teraźniejszością (Jest), jednocześnie składając hołd twórcom Teatru Ochoty: Halinie i Janowi Machulskim. Inspiracją dla grafiki jubileuszowej było obecne logo Teatru. Dokonaliśmy dekonstrukcji znaku, a dzięki odnalezionym elementom stworzyliśmy kompozycję obrazującą Teatr Ochoty jako miejsce ciągłej przemiany, miejsce sprzyjające tworzeniu, miejsce sprzyjające twórcom. Punktowe ilustracje Haliny i Jana Machulskich zostały stworzone na podstawie zdjęcia Jerzego Troszczyńskiego z 1968 roku – opowiadają o swoim pomyśle autorzy zwycięskiej pracy.


PREMIERA JUBILEUSZOWA


Jubileuszowe obchody zamknie nowy spektakl w reżyserii Igora Gorzkowskiego, dyrektora artystycznego Teatru Ochoty, stworzony z grupą artystów młodego pokolenia. Większości z nich trafiła do Teatru Ochoty za sprawą poszczególnych edycji konkursu „POLOWANIE NA MOTYLE”, flagowego projektu Teatru Ochoty promującego młodych twórców teatralnych. 24 października odbędzie się premiera „Z życia roślin” z udziałem Aleksandry Pisuli, Sebastiana Perdka, Krzysztofa Wacha, Pauliny Komendy, Marii Pawłowskiej i Igora Kowalunasa. Scenariusz powstał we współpracy z Alicją Kobielarz, a scenografię i kostiumy do spektaklu zaprojektowała Aleksandra Reda.




Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji