Artykuły

TVP Kultura. Niedziela z Teatrem Żydowskim

Niedziela 8 listopada w TVP Kultura będzie poświęcona Teatrowi Żydowskiemu w Warszawie.


Magazyn kulturalny, Polska 2020 17.15, TVP Kultura


KAMIENICA NA NALEWKACH, CZYLI SZLAGIERY ŻYDOWSKIEJ ULICY, CZ.1.


Polska 2000, reż. Szymon Szurmiej Golda Tencer, wyk. Marian Opania, Jacek Wójcicki, Andrzej Zaorski, Hanna Śleszyńska, Piotr Gąsowski oraz artyści Teatru Żydowskiego


18.05 TVP Kultura


KAMIENICA NA NALEWKACH, CZYLI SZLAGIERY ŻYDOWSKIEJ ULICY.CZ. 2.


19.15 TVP Kultura


70. URODZINY TEATRU ŻYDOWSKIEGO


Jednym z gości Artura Orzecha debiutującego w roli prowadzącego Studio Kultura był Remigiusz Grzela, kierownik literacki Teatru Żydowskiego. My też poprosiliśmy go o wypowiedź:


Chociaż Teatr Żydowski nie ma siedziby i tuła się po salach Warszawy, mimo pandemii daje premierę, za premierą. Kiedy zamknięto teatry, Gołda Tencer (dyrektorka teatru) zbudowała stały repertuar do sieci. W lockdownie daliśmy ok. 50 wydarzeń, miały ok. 6 milionów wyświetleń. Wtedy też zaczęliśmy pracę nad pierwszym w pełni internetowym spektaklem - „Nie ma" wg Mariusza Szczygła (www.niema.online). Kiedy mogliśmy wrócić na małą scenę przy ul. Senatorskiej, która w normalnej sytuacji ma 50 miejsc, zdecydowaliśmy się wyprodukować kolejne premiery mimo ograniczonej reżimem sanitarnym widowni. Jubileuszowe „Der Szturem. Cwiszyn/Burza. Pomiędzy" wg Szekspira, spektakl w jidysz, może w tej chwili zobaczyć 12 widzów.


Podobnie jak izraelską sztukę „Mykwa". Ta przełożona z powodu pandemii premiera odbyła się w trakcie protestów kobiet. A „Mykwa" jest o kobietach, którym polityka i religia odebrały głos. Decydują się wystąpić przeciwko narzuconej ideologii. To dotkliwy, mocny spektakl.


W próbach jest „Noc Walpurgi" wg filmu Marcina Bortkiewicza (premiera w listopadzie), a także muzyczny spektakl o prześladowaniu Chaplina za poglądy i domniemane żydowskie pochodzenie.


Teatr Żydowski za dyrekcji Gołdy Tencer stał się jednym z najgorętszych polskich teatrów, podejmuje świeże tematy, ale zawsze nawiązuje do tego, co dla naszego teatru fundamentalne. Gołda mówi, że Żydowski to teatr, który pamięta. W tej chwili to również miejsce młodych, energetycznych reżyserów. Jubileusz 70-lecia Teatru Żydowskiego zamkniemy w grudniu spektaklem Mai Kleczewskiej „Dybuk" na scenie Teatru Polskiego.


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji