Artykuły

Kraków. Pandemia wymusiła skromne obchody urodzin Krzysztofa Pendereckiego

- Pandemia wymusza racjonalizowanie nawet najambitniejszych projektów – mówi o obchodach urodzin Krzysztofa Pendereckiego Andrzej Giza dyrektor Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena. Z zaplanowanych na 23 listopada uroczystości pozostanie koncert online.


23 listopada przypadają 87 urodziny Krzysztofa Pendereckiego, z tej okazji miał się odbyć szereg wydarzeń upamiętniających zmarłego w marcu tego roku wybitnego kompozytora. Jednak obecna sytuacja pandemii uniemożliwiła przeprowadzenie zaplanowanych wydarzeń.


- Sytuacja jest jasna, do 29 listopada instytucje kultury są zamknięte. Jedyne, co udało się zorganizować, dzięki wsparciu prezydenta Majchrowskiego, to koncert nagrany specjalnie na tę okazję przez Orkiestrę Sinfonietta Cracovia, który zostanie udostępniony 23 listopada, w rocznicę urodzin profesora, na platformie Play Kraków – informuje Andrzej Giza.


Z zaplanowanych w ramach obchodów rocznicy urodzin kompozytora wydarzeń odbędzie się także msza w Katedrze na Wawelu, inne wydarzenia zostaną przełożone na przyszły rok.


- Koncert w Teatrze Wielkim w Warszawie, który miał się odbyć 23 listopada, zostanie zaprezentowany 29 marca, w pierwszą rocznicę śmierci profesora - dodaje dyrektor Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena.


Nie wiadomo także, czy zgodnie ze wstępnym planem pod koniec maja 2021 roku odbędą się uroczystości pogrzebowe Krzysztofa Pendereckiego.


„Termin ten uzależniony jest od sytuacji związanej z pandemią, dlatego trudno dziś wyznaczyć konkretną datę” - mówił Andrzej Giza w sierpniu.


Krzysztof Penderecki spocznie w Panteonie Narodowym w Krakowie. Obecnie urna z prochami kompozytora spoczywa obecnie w krypcie bazyliki św. Floriana w Krakowie, gdzie została złożona po prywatnych uroczystościach pogrzebowych.


„Żegnamy osobę, która obok Fryderyka Chopina jest najbardziej rozpoznawalnym i znanym polskim kompozytorem na świecie. Pogrzeb Krzysztofa Pendereckiego będzie uroczystością o charakterze państwowym. Chcielibyśmy, by wydarzenie nawiązywało do wielkich krakowskich pogrzebów, takich jak np. uroczystości pogrzebowe Wyspiańskiego. Realizacja takiego wydarzenia w czasach pandemii jest niemożliwa z uwagi chociażby na udział w ceremonii gości zagranicznych” – mówił kilka miesięcy temu o pogrzebie kompozytora Andrzej Giza.


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji