Artykuły

Warszawa. Kontrowersje wokół Funduszu Wsparcia Kultury. Jak wyliczono pomoc?

Wypłata środków z FWK została czasowo wstrzymana, ale warunki przyznawania dotacji nadal budzą spore kontrowersje. Na jakiej podstawie wyliczono kwoty?

Fundusz Wsparcia Kultury miał wspomóc artystów, którzy mocno ucierpieli na kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa. Wypłata środków z FWK została czasowo wstrzymana, ale warunki przyznawania dotacji nadal budzą spore kontrowersje. Na jakiej podstawie wyliczono kwoty?


Jedną z branż, które najbardziej ucierpiały podczas pandemii koronawirusa, jest branża artystyczna. W całej Polsce od miesięcy nie odbywają się imprezy kulturalne, takie jak chociażby koncerty i inne tego typu wydarzenia, gdzie gromadzi się wiele osób. Od kilkunastu dni zamknięte są też teatry, przez co występować nie mogą również aktorzy.


Fundusz Wsparcia Kultury - jak obliczono wysokość wsparcia


W odpowiedzi na coraz głośniejsze głosy branży artystycznej rząd postanowił przygotować pakiet ratunkowy - powstał tzw. Fundusz Wsparcia Kultury. FWK wywołał jednak wiele kontrowersji, bo - jak twierdzą artyści - mógł zostać niesprawiedliwie podzielony. No właśnie. W jaki sposób rząd wyliczył należne wsparcie?


Jak donosi Onet, podczas wyliczeń pod uwagę wzięto spadek tegorocznego przychodu względem tego z 2019 roku, liczbę zatrudnionych osób, odwołanych wydarzeń, potencjalny wpływ dopłaty na lokalną społeczność, zadłużenie pandemią, a także udział przychodów z muzyki tańca i teatru w ogólnych przychodach.


Powołanie i uruchomienie Funduszu Wsparcia Kultury było bardzo wyczekiwane przez środowisko. Ze względów epidemicznych czas nie był naszym sprzymierzeńcem, działaliśmy pod jego dużą presją i wiedzieliśmy o tym. Dlatego tym bardziej cieszę się, że cały proces - w tym proces legislacyjny - udało się przeprowadzić w tak szybkim tempie. Pozostał nam ostatni i zarazem najważniejszy krok: wypłata świadczeń


- powiedział w piątek wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, prof. Piotr Gliński cytowany na stronie gov.pl.


Warto zaznaczyć jednak, że elementem, który wśród artystów wywołuje kontrowersje, jest to, że dofinansowanie liczone jest na podstawie przychodu, a nie dochodu. Zdaniem osoby z branży, na którą powołuje się Money.pl, wiele przedsiębiorstw mogło wykorzystać taką sytuację i zamiast zrekompensować straty - zarobić.


To jednak niejedyna kontrowersja dotycząca FWK. Jak wypunktował serwis Bezprawnik.pl, szanse na otrzymanie większych pieniędzy miały osoby znane, bo dodatkowe punkty przyznawano za liczbę zorganizowanych wydarzeń, a nie tych, w których tylko wzięło się udział.


Co więcej, kryteria oceny potencjalnych beneficjentów nie zakładały kontroli, czy osoby lub firmy odbierające pomoc faktycznie działają jako artyści, co doprowadziło do tego, że część przedsiębiorstw faktycznie może działać również (lub głównie) w innych branżach. Na domiar złego, w wielu przypadkach nie jest jasne, czy wypłaty z FWK mają należeć się wyłącznie danemu artyście, czy całej jego ekipie. Wiele jest też przykładów sytuacji, gdy pomoc może otrzymać wiele osób związanych z jednym artystą, dlatego że każdy z nich prowadzi swoją działalność gospodarczą.


Fundusz Wsparcia Kultury w liczbach


Jak ogłosiło w piątek Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pomoc z Funduszu Wsparcia Kultury otrzyma ponad dwa tysiące podmiotów. Do rozdysponowania w ramach FWK było z kolei 400 mln złotych. Łącznie złożono 2064 prawidłowo wypełnione wnioski, a pomoc ma trafić do 144 samorządowych instytucji artystycznych (94 716 434 zł), 306 organizacji pozarządowych (38 578 661 zł), 448 przedsiębiorców (90 959 964 zł) i 1166 firm świadczących usługi zaplecza scenotechnicznego (175 235 109 zł).


Największy beneficjentem programu ma być spółka Golec Fabryka (zarządzana przez jednego z członków Golec uOrkiestry), która otrzymać ma 1,89 mln zł. Na kolejnych miejscach znajdują się firma Beaty Kozidrak (750 tys. zł) oraz zespół Bayer Full (ponad 600 tys. zł).


Wypłaty wstrzymane


Na razie wypłaty środków w ramach FWK zostały jednak wstrzymane. Powodem jest chęć wyjaśnienia wszystkich wątpliwości, które narosły wokół programu.


Szanowni Państwo, zamiast projektu ustawy antycelebryckiej, zdecydowaliśmy wstrzymać wypłaty FWK do czasu pilnego wyjaśnienia wszelkich wątpliwości. Instytucje i przedsiębiorcy kultury czekają na to wsparcie. Wkrótce stosowny komunikat Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - napisał minister.


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji