Artykuły

Zamość. Ukazało się „pandemiczne" wydanie Zamojskiego Kwartalnika Kulturalnego

Ten ZKK jest wyjątkowy z dwóch powodów. Po pierwsze - wydany w roku pandemicznym, w którym to, co dotąd było stałe i pewne, nagle stało się chybotliwe i niewiadome. Ucierpiał także ZKK: bieżące wydanie, pierwszy raz w historii pisma, jest połączeniem w sumie 4 tegorocznych numerów. Po drugie - w zdecydowanej większości poświęcony jest Zamojskiemu Latu Teatralnemu. Wydarzenie, które jest jednym z najbardziej wyrazistych znaków rozpoznawczych Zamościa, w tym dziwnym roku świętuje 45-lecie.


Za nami już wszystkie spektakle, organizowane w sposób niespotykany w dotychczasowej historii Lata: cyklicznie, raz na tydzień, przez ok. 2,5 miesiąca. Odwiedzane mimo pandemii tłumnie i gorąco oklaskiwane. Lato obecne jest i na okładce (zaprojektowanej z wykorzystaniem zwycięskiego plakatu Maksymiliana Stopy w konkursie na plakat ZLT - na zdjęciu), i na kolorowych wewnętrznych okładkach: w obiektywie Szymona Łyciuka oraz Mirosława Chmielą.

O tegorocznych spektaklach na łaniach ZKK piszą: Eliza Leszczyńska-Pieniak (współtwórczyni filmu promocyjnego ZLT), Piotr Pielą, Katarzyna Futyma, Gabriela Figura i Anna Harke. Lata minione natomiast wspomina m.in. Teresa Madej - jej tekst to zapis spotkań z Janem Machulskim, pierwszym, wieloletnim patronem honorowym ZLT.

ZKK przypomina także dwie rozmowy, jakie Eliza Leszczyńska-Pieniak przeprowadziła z Beatą Ścibakówną i Janem Englertem, obecnymi patronami Lata, a także Pauliny Korneluk i Izabeli Winiewicz-Cybulskiej o zamościanach, związanych zawodowo z teatrem - i wracających do swojego miasta na kolejne ZKK. Jest też rozmowa, jaką Barbara Michalczyk przeprowadziła z Oliwią Zając i Tomaszem Kornatem - młodymi aktorami-amatorami, którzy zagrali tytułowe role w pamiętnym „Romeo i Julii", wystawianym z udziałem mieszkańców miasta. Ale, oczywiście, nie tylko Latem ZKK stoi. Znajdziemy tu m.in. także dwa opowiadania, autorstwa laureatek konkursu „Miesiąc Opowiadań", zorganizowanego w I LO w Zamościu: Niny Kowalczyk i Wiktorii Szykulskiej W minionych miesiącach wiele osób, ważnych dla miasta i regionu, odeszło. W ZKK prezentowane są sylwetki m.in. Bogumiły Sawy, Marka Terleckiego. Jerzego Krzyżewskiego, Edyty Wójcik, Władysława Sitkowskiego. Krzysztofa Konopy, Alfredy Magdziak W piśmie znajdziemy też sporo recenzji książek, które w ostatnim roku ukazały się na regionalnym rynku wydawniczym. Pismo rozprowadzane jest - ze względu na okoliczności - za darmo. Można je dostać w Zamojskim Domu Kultury.      


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji