Artykuły

Gdańsk. Trwa przebudowa Teatru Wybrzeże

Ciężki sprzęt, tony gruzu i sceny jak z apokalipsy - w Gdańsku trwają prace związane z ostatnim etapem modernizacji Teatru Wybrzeże. Pierwsza teatralna premiera po fundamentalnej przebudowie budynku ma odbyć się w październiku 2022 roku.




Pierwsze prace związane z wieloetapową przebudową i rozbudową budynków Teatru Wybrzeże rozpoczęły się w 2018 r. - wówczas przebudowana została Scena Malarnia.

- Celem tego etapu była poprawa funkcjonalności obiektu, przystosowanie do współczesnych standardów wystawiania przedstawień, włączenie Sceny Malarnia do całego kompleksu budynków teatru Wybrzeże w Gdańsku, a także adaptacja poddasza na cele użytkowe. W wyniku zakończonej inwestycji znacznie poprawił się stan techniczny Malarni - jest teraz komfortowa, w pełni klimatyzowana i dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych - mówi Adam Orzechowski, dyrektor Teatru Wybrzeże.

Fundamentalna modernizacja Dużej Sceny i foyer

Aktualnie na placu budowy trwa modernizacja Dużej Sceny i foyer. To szczególny widok - zwłaszcza dla osób, które odwiedzały gdański teatr. Całość przypomina sceny z apokalipsy - na miejscu widoczne są hałdy gruzu, ciężki sprzęt budowlany i oczyszczone do gołej cegły ściany. Jednak jak mówi dyrektor teatru - tak duża ingerencja w przebudowę była potrzebna.

- Ta inwestycja była niezbędna z kilku powodów, m.in.: bezpieczeństwa, BHP, systemów przeciwpożarowych czy zużycia eksploatacyjnego. Ponadto urządzenia sceniczne nie spełniały już unijnych wymogów - nie działała scena obrotowa i zapadnie. Foyer i widownia pozbawione były klimatyzacji. Ponadto akustyka nie była naszą mocną stroną - wymienia Adam Orzechowski, dyrektor Teatru Wybrzeże.



Budynek Dużej Sceny pochodzi z 1967 r. Wybudowano go w miejscu pochodzącego z 1801 r. Teatru Miejskiego, przebudowanego w latach 30. XX w. i zniszczonego pod koniec II wojny światowej. Budynek ma formę modernistyczną, z dużymi powierzchniami przeszkleń od strony Targu Węglowego. Od czasu powstania budynek nie doczekał się kompleksowej modernizacji, przeprowadzano w nim jedynie prace remontowe na mniejszą skalę. Z upływem lat infrastruktura uległa naturalnemu zużyciu, co w powiązaniu z postępem technologicznym sprawia, iż stan techniczny obiektu znacząco odbiegał od współczesnych standardów i oczekiwań widzów.

Zakres robót obejmuje gruntowną modernizację budynku - przebudowę widowni oraz foyer, wymianę instalacji ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji, wymianę urządzeń mechaniki sceny, przebudowę frontowej fasady szklanej, a także pozostałe niezbędne prace budowlane (przebudowa piwnic, wejść bocznych, pomieszczeń pomocniczych).

- Mam nadzieję, że po tych dwóch sezonach przestoju remont zostanie zakończony, a publiczność zyska standardy XXI wieku, ze znakomitą akustyką i widocznością. Pierwszą premierę w odmienionym teatrze planujemy na październik 2022 r. - kończy Adam Orzechowski.

Wartość kontraktu wynosi 42,1 mln zł brutto. Inwestycja finansowana jest ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego, Gminy Miasta Gdańska, a także ze środków pochodzących z Pożyczki Miejskiej.



Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji