Artykuły

Kraków. Artyści odsłaniają nieznane miasto

Za co Urszula Grabowska kocha Scenę na Sarego 7?Gdzie Albin Talik chodzi fotografować rośliny i skały? „Odkrywaj Kraków!" - zachęcają artyści i zapraszają do wirtualnego spaceru po swoich ulubionych zakątkach miasta.


Kraków, choć aktualnie niemal pusty, nadal inspiruje krakowskich malarzy, muzyków, aktorów, pisarzy czy aktywistów miejskich. Tutaj malują nowe obrazy i komponują materiał na płyty, tutaj przygotowują się do roli w spektaklach, które przecież kiedyś się odbędą, to w królewskim mieście piszą nowe książki. Krakowscy artyści mają swoje ulubione miejsca, w których czują się wyjątkowo dobrze i do których często wracają. Dziesięcioro z nich opowiada o wybranych parkach, lasach, fortach i innych przestrzeniach w ramach akcji „Odkrywaj Kraków". To rodzaj wirtualnej zabawy, w której każdy może wziąć udział. Wystarczy internet. - Kraków zawsze przyciągał artystów, a ich obecność tworzyła niezwykły klimat miasta. Twórcy nie tylko obdarowują mieszkańców swoimi dziełami, ale także uczą kreatywnego spojrzenia na rzeczywistość: pokazują, jak cieszyć się miejscami i obiektami, które obojętnie mijamy w codziennym pędzie, albo o których istnieniu nie mamy pojęcia - mówi Iwona Haberny, koordynatorka projektu.


Na czym polega zabawa? Akcja rozgrywa się na stronie odkrywaj-krakow.pl. Tutaj znajdziemy wirtualną mapę Krakowa z kilkunastoma zaznaczonymi na niej punktami podpisanymi nazwiskami osób biorących udział w grze. Po kliknię-ciu na wybrane miejsce pojawia się filmik nagrany przez artystę w jego ulubionej przestrzeni.


- Zaprezentowane na naszej mapie wybory czasem zaskoczą, ale równocześnie, mamy nadzieję, zainspirują do samodzielnego poznawania Krakowa, zwłaszcza mniej znanych jego zakątków - zachęca Haberny.


Urszula Grabowska, aktorka Teatru Bagatela, opowiada o Scenie na Sarego 7. - To miejsce bardzo bliskie mojemu sercu. W międzywojniu istniało tutaj kasyno dla oficerów wojska polskiego wyznania mojżeszowego, potem muzeum etnograficzne i magazyny Cricoteki. Dziś, to ukryte w malowniczej uliczce, a zarazem w centrum miasta, dwie teatralne sceny. Mniejsza, czarna, jest repliką Dużej Sceny przy Karmelickiej. Większa, biała, tzw. stiukowa, to uwielbiana przez reżyserów przestrzeń do eksperymentów.


W zabawie bierze udział również autor papierowych kolaży Albin Talik. Artysta oprowadza widzów po Uroczysku Góra Pychowicka. - Jestem zachwycony roślinnością i kolorami tego baśniowego miejsca. Uwielbiam przychodzić tutaj i fotografować rośliny, skały czy wykute tutaj za czasów I wojny światowej jaskinie - zdradza Talik.


0 ulubionych miejscach opowiadają też: Jakub Kornhauser, Cecylia Malik, Katarzyna Kobylarczyk, Grażyna Makara, Piotr Marecki, Joachim Mencel, Marek Szlezer i Jakub Woynarowski.


Na stronie odkrywajkrakow.pl znajdziemy również puzzle przedstawiające krakowskie miejsca i rebusy dotyczące biorących udział w zabawie artystów. Z puzzli ułożymy m.in. krakowski Jubilat. Wśród zagadek m.in. taka: „Mieszka w Krakowie, w swojej twórczości i badaniach wędruje po Malopolsce, Francji i Rumunii. Jest autorem tekstów naukowych, esejów, tłumaczeń (...) Interesują go premie górskie, czemu wyraz dal w tytule swojego zbioru prozy poetyckiej". Łatwe?


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji