Artykuły

Warszawa. "Zbrodnia i kara" w Ateneum

Spektakl "Zbrodnia i kara", powstały na podstawie powieści Fiodora Dostojewskiego, przygotowuje w warszawskim Teatrze Ateneum Barbara Sass. Premierę przedstawienia zaplanowano na sobotę, 7 października.

W środę fragmenty przedstawienia pokazano dziennikarzom. W jego obsadzie znaleźli się m.in. Piotr Fronczewski (Porfiry), Bartosz Opania (Raskolnikow), Sylwia Zmitrowicz (Sonia) oraz Grzegorz Damięcki, Maria Ciunelis, Jan Janga Tomaszewski.

- Może to śmieszne i nielogiczne, ale sądzę, że jest jednocześnie bardziej epicko i bardziej kameralnie - mówi o swoim spektaklu Barbara Sass. Podkreśla, że w "Zbrodni i karze" interesuje ją głównie kara.

- I to nie ta urzędowa, prawna, wymyślona przez społeczeństwo. Karą dla Raskolnikowa jest jego grzech, jego sumienie, metafizyczny niemal lęk. I nienawiść do siebie samego za to, że nie jest tym, kim chciało się być - tłumaczy Sass.

Reżyserka nie po raz pierwszy sięgnęła po prozę Dostojewskiego. W 2002 roku w Teatrze Słowackiego w Krakowie pokazała "Idiotę". Spektakl został uhonorowany nagrodą krakowskiego środowiska teatralnego - Ludwikiem - w kategoriach: najlepszy spektakl, reżyser i scenografia.

Barbara Sass należy do czołówki polskich twórców filmowych, teatralnych i telewizyjnych. Jest reżyserką i scenarzystką; absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.

Zawodu uczyła się u boku Andrzeja Wajdy, Jerzego Skolimowskiego, Jerzego Hoffmana i swojego ulubionego mistrza - Wojciecha Jerzego Hasa. Samodzielną karierę reżyserką rozpoczęła w 1980 roku pełnometrażowym debiutem "Bez miłości" - głośną opowieścią o młodej, ambitnej dziennikarce, która dla własnej kariery przekracza granice prywatności

Zrealizowała kilkanaście przedstawień teatralnych. Jest także autorką filmów telewizyjnych i telewizyjnych spektakli teatralnych.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji