Artykuły

Legnica. Trupa Głomba wyruszyła na amerykańskie tournée

Legnicki Teatr im. Heleny Modrzejewskiej, wzorem swojej patronki, wyjeżdża we wtorek (10 października) do USA na największe w swojej historii tournée, podczas którego pokaże swoją najnowszą inscenizację - "Otella" według Williama Szekspira.

- Nasz wyjazd do USA to ogromne przedsięwzięcie. Trzytygodniowe tournée i występy w trzech różnych miastach to duże wyzwanie i chociażby pod względem logistycznym bardzo trudne do przeprowadzenia - stwierdził dyrektor legnickiej sceny Jacek Głomb.

Teatr im. Modrzejewskiej wyjeżdża na zaproszenie organizatorów międzynarodowego festiwalu Lit Moon World Theatre Festival, który odbędzie się w Santa Barbara w Kalifornii. Legnicki teatr będzie pierwszą polską sceną prezentującą się na tej imprezie. Obok niego swoje widowiska pokażą grupy m.in. z Rosji, Kanady, Bułgarii, Islandii i USA. Tegoroczna edycja tej imprezy poświęcona jest twórczości Szekspira.

- To światowa półka. Te występy stwarzają nam ogromne szanse i zamierzamy je wykorzystać do kontynuowania naszych sukcesów - podkreślił Głomb. Zaznaczył, że legnicki teatr rusza śladem swojej patronki. Modrzejewska wyemigrowała do Kalifornii w 1876 roku i mieszkała tam przez resztę życia (zmarła w 1909 roku), zdobywając uznanie i rozgłos na amerykańskich scenach. W trakcie podróży ekipa odwiedzi m.in. Dom Heleny Modrzejewskiej w Arden. - To dla nas niezwykle ważne, bo siedem lat temu, gdy przyjmowaliśmy imię Modrzejewskiej, mówiliśmy, że chcemy sprostać jej sławie i dorównać dokonaniom największej polskiej aktorki - oświadczył Głomb.

Legnicki teatr "Otella" w USA wystawi ośmiokrotnie. Wystąpi z nim w Santa Barbara, Los Angeles i Chicago. Głomb duże nadzieje wiąże zwłaszcza z przedstawieniami w Los Angeles, gdzie inscenizacje zostaną pokazane w prestiżowej siedzibie Muzeum Sztuki Współczesnej. - Będziemy grali głównie dla amerykańskiej widowni, ale po polsku, chociaż wprowadziliśmy do sztuki pewne zmiany. W niektórych momentach pojawi się anglojęzyczna narracja - powiedział dyrektor.

Amerykańskie tournée legnickiego teatru finansowane jest przez organizatorów festiwalu w Santa Barbara, ministerstwo kultury, urząd marszałkowski oraz samorząd Legnicy.

Przygotowany z myślą o wyjeździe do USA "Otello" to już piąta produkcja legnickiej sceny oparta na tekstach Szekspira; dwie z dotychczasowych zostały uznane za najlepsze przedstawienia szekspirowskie w kraju. Sztukę wystawiano w Legnicy w zdegradowanym obiekcie, a sceną był zbudowany w nim statek, na którym toczy się akcja opowieści według Szekspira w adaptacji Krzysztofa Kopki. Sztukę wyreżyserował Jacek Głomb, który za ten spektakl został nagrodzony za najlepszą reżyserię na X Międzynarodowym Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku. Nagrodę otrzymała tam też odtwórczyni roli Desdemony - Ewa Galusińska (na zdjęciu z Przemysławem Bluszczem).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji