Artykuły

Warszawa. VII edycja programu „Placówka” - zgłoś swój pomysł

Rusza siódma edycja programu „Placówka” Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego, którego celem jest wspieranie poszukiwań teatralnych oraz umożliwienie twórcom realizacji oryginalnych i eksperymentalnych projektów. Na zgłoszenia czekamy do 31 lipca.

Rusza siódma edycja programu „Placówka” Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego, którego celem jest wspieranie poszukiwań teatralnych oraz umożliwienie twórcom realizacji oryginalnych i eksperymentalnych projektów. Na zgłoszenia czekamy do 31 lipca.


Ideą konkursu jest finansowa i organizacyjna pomoc przy powstawaniu spektakli twórczo wykorzystujących nowe formy sztuki teatralnej, języka scenicznego i estetyki. W VII edycji Programu wobec przedłużającej się pandemii COVID-19, przymusowego zamknięcia i utrudnionego powrotu do wcześniej praktykowanych form oraz aktywności twórczych, szczególnie zależy nam na wspieraniu działań performatywnych realizowanych w świecie realnym lub wirtualnym (radio, internet). Mamy nadzieję, że mimo ograniczeń pozwolą one twórcom/twórczyniom i odbiorcom/odbiorczyniom doświadczać tego, co najważniejsze, czyli spotkania (z zachowaniem obostrzeń np. fizycznego dystansu). I dlatego - tak jak w roku ubiegłym - zachęcamy do nadsyłania zgłoszeń dotyczących projektów niebędących prostym przeniesieniem, nagraniem czy streamingiem, a prawdziwym poszukiwaniem nowych dróg kontaktu z publicznością lub twórczym adaptowaniem form i narzędzi już istniejących.


Na aplikacje czekamy do 31 lipca 2021. Zgłoszenia należy przesyłać na adres jbiernacka@instytut-teatralny.pl.


W pierwszym etapie nadesłane eksplikacje zostaną sprawdzone pod względem formalnym przez koordynatorkę i ocenione przez Komisję, w której skład wchodzą przedstawiciele wszystkich działów merytorycznych Instytutu Teatralnego. Wyniki tej fazy Programu ogłosimy do 20 września. Etap drugi odbędzie się w listopadzie i przyjmie formę rozmowy Komisji z wybranymi wcześniej twórcami. W trzecim - ostatnim - etapie, czyli tzw. „inkubacji”, znajdzie się maksymalnie sześć projektów. Ich autorzy będą mieli 30 dni na rozmowy i weryfikację swoich pomysłów (zarówno pod względem finansowym, jak i merytorycznym) oraz dokonanie oceny skali ryzyka logistycznego, finansowego i technologicznego (precyzyjne uzgodnienia i konsultacje z pracownikami Instytutu oraz niezbędnymi ekspertami: co będzie przedmiotem projektu, co efektem, jak będzie dokumentowany, realizowany, oceniany, etc.).


Ogłoszenie zwycięzców tegorocznej edycji „Placówki” nastąpi do 10 lutego 2022.


Budżet programu wynosi 100 tys. zł brutto. W tegorocznej edycji planujemy podzielić go na maksymalnie trzy projekty.


Szczegółowe informacje na temat warunków aplikowania można znaleźć w Regulaminie dostępnym poniżej. Zapraszamy!


­­­–––––


Program „Placówka” wystartował w 2015, a w jego ramach zrealizowanych zostało do tej pory sześć projektów: „Życie i śmierć Janiny Węgrzynowskiej” Ludomira Franczaka (premiera 6 maja 2016), trans-opera „Anestezja” grupy daed baitz (premiera 3 grudnia 2016), „Negronautki” Wiktora Okwara (premiera 7 września 2017), „Flaga nr 5” Moniki Drożyńskiej (premiera 21 września 2017), „Malina” Marty Malikowskiej (pokazy premierowe: 3 ,4 listopada 2018), „Zastanawiam się…” Joanny Pawlik (pokazy premierowe: 14, 15 listopada 2019) i „Święto wiosny na aturi i mimozy wstydliwe” Klaudii Hartung-Wójciak (pokazy premierowe: 18, 19, 20 września 2020).


W tym roku, w ramach VI edycji Programu, zrealizowanych zostanie aż pięć projektów: „Czyściciele” Beniamina Bukowskiego / Trzeciej Grupy Krakowskiej, „Trzynasty znak” Lukáša Jiřički i Jacka Sienkiewicza, „Spektakle, których nie zrobiłam” Uli Kijak, „Zostałam sceną” Moniki Reks oraz „Vortex” Pawła Sakowicza.


Postępy w realizacji projektów oraz ich dokumentację można śledzić na - prowadzonym przez twórców - blogu www.placowkateatru.pl oraz fanpage'u na FB.


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji