Artykuły

Casting dla bliźniaków w Wybrzeżu

Bliźniacy Darek i Andrzej Jankowscy być może zadebiutują w roli katów. Czy zobaczymy ich na deskach Teatru Wybrzeże w sztuce "Księżna d'Amalfi"? W sobotę odbył się casting. - Czy panowie są chętni do takiej przygody? - pyta reżyser Grzegorz Wiśniewski. Andrzej i Darek zapewniają, że tak. Mają 45 lat i obaj pracują jako kierowcy - pisze Grażyna Antoniewicz w Dzienniku Bałtyckim.

Pierwszy urodził się Darek, pięć minut przed Andrzejem. Bracia są bardzo że sobą związani. - Na jednej fali nadają - zapewnia ich mama, która towarzyszyła synom na castingu. - Prezenty jak kupują, nie konsultując, przynoszą te same. Jeden da kawę, to za jakiś czas ten drugi też. Perfumy Andrzej przyniesie, dzień później Darek. Jak dzwoni jeden, za pięć minut drugi się odzywa. Wybrali nawet podobne z urody żony. - Na randki chodziliśmy razem, raz ja, raz brat. Mogę się przyznać, że za Andrzeja zdałem jeden ważny egzamin - przyznaje się Darek. Na pobranie krwi za Darka często chodzi Andrzej, bo brat nie lubi zastrzyków...

Bracia często płatali różne psikusy, bowiem jak zapewniają, są bliźniakami "jajecznymi". - W szkole podstawowej nosiłem żółtą wstążeczkę, a brat czerwoną, żeby nauczycielki się nie myliły - opowiada Andrzej. - Tylko ja ich odróżniałam - mówi mama.

To już drugi casting do sztuki "Księżna d'Amalfi". Niedawno poszukiwano odważnych pań, nie lękających się niekonwencjonalnych zachowań, albo wiekowych, ważących ponad setkę. Teraz reżyser Grzegorz Wiśniewski szuka bliźniaków. - Od sześciu lat tekst tej sztuki "chodzi za mną" - wyznaje. - Teraz, kiedy ponownie czytam "Księżnę d'Amalfi", wydaje mi się ona o wiele bardziej aktualna. Czytana nawet może być w kontekście politycznym. Ale ten poziom myślenia o "Księżnej" nie jest dla mnie najważniejszy. O wiele bardziej interesują mnie u Webstera skomplikowane portrety psychologiczne, pełne pęknięć, niekonsekwencji, które są zdumiewająco współczesne. A przecież napisał je rówieśnik Szekspira. Oczywiście, nie unikniemy pewnych skojarzeń z naszą rzeczywistością.

Tekst opowiada historię rodzeństwa: siostry i dwóch braci. Braci nazywanych w tekście bliźniakami. Ci bliźniacy, apodyktyczni w sposobie sprawowania władzy, są zdolni do wszystkiego, byleby tylko osiągnąć swój cel, kasują wszystko, co nie zgadza się z ich sposobem myślenia, co wykracza poza ich pojęcie moralności. Ponieważ w "Księżnej" aktorzy grający braci nie są bliźniakami, kusi nas, by ich wolę wypełnili jednojajowi bliźniacy prawdziwi.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji