Artykuły

Polskie Radio. Ruszył nowy polski serial radiowy

W radiowej "Jedynce" wystartował "Motel w pół drogi". Kolejny - po "Matysiakach" i "W Jezioranach "- polski serial radiowy. Współproducentem jest NBP.

Równocześnie z pierwszym odcinkiem ruszyła strona internetowa, blog jednej z bohaterek i konkursy. Informacje o życiu serialowych postaci będą się pojawiać w cotygodniowej audycji "Jedynki" i w "Super Expressie". Emitowany w soboty "Motel" powstał we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim.

- Pomysł pojawił się trzy lata temu - mówi reżyser Janusz Kukuła. - Wymyśliłem bohaterów i zalążek akcji. Kiedy departament edukacyjny NBP zaproponował "Jedynce" współpracę, wykorzystaliśmy mój projekt.

Kukuła napisał scenariusz z Adamem Baumanem. To opowieść o młodych ludziach, którzy zakładają firmę. Monika i Marcin wyprowadzają się z Warszawy, gdzie pracowali razem w agencji reklamowej, do powiatowego miasteczka w północno-wschodniej Polsce, żeby zainwestować w motel. Trzecim współudziałowcem zostaje emerytowana nauczycielka geografii. Pozostali bohaterowie to młoda kelnerka, kierowca tira i mechanik samochodowy.

Sposób pisania przypomina najstarszą angielską powieść radiową - "The Archers". - Jeden odcinek trwa 20 min i jest rozpisany na 11 scen. W porównaniu z innymi scenariuszami radiowymi to duże przyspieszenie - mówi Kukuła. - Chodziło nam o to, żeby trafić do słuchaczy wychowanych na serialach telewizyjnych. Również montaż jest filmowy - różne miejsca akcji, częste zmiany planów. Aktorzy grają odważniej, starają się ukryć, że mają przed nosami kartki z tekstami.

"Archerowie" mają podobne tempo - trwają 13 min, scena - nie dłużej niż 2 min. BBC prowadzi rozbudowaną stronę internetową dla fanów serialu. Można znaleźć na niej nie tylko informacje o aktorach, archiwalne odcinki, opowieści zza kulis, ale także dzwonki do telefonów, wygaszacze ekranów ze zdjęciami obsady, pamiętniki bohaterów. Wrażenie robi szczegółowa, interaktywna mapa Ambridge, miejsca akcji. Można na niej znaleźć wszystkie budynki i posłuchać związanych z nimi archiwalnych plików. Są też ąuizy Jeden z ostatnich dotyczy tego, czy bohaterowie łan i Adam powinni wziąć ślub (70 proc. słuchaczy twierdzi, że powinni). Autorzy "Motelu" też pytają: "Czy Marcin powinien powalczyć o związek z Olą?".

Pod adresemwww.motel.wp.pl można znaleźć informacje o bohaterach, posłuchać archiwalnych odcinków, obejrzeć zdjęcia ze studia. Pani Natalia, współwłaścicielka motelu, pisze pamiętnik. Tytuł pierwszego wpisu: "Kredyty nie lubią inflacji".

- "Motel w pół drogi" -jak mówi Janusz Kukuła - ma promować przedsiębiorczość i wyjaśniać pojęcia ekonomiczne. NBP przygotował listę problemów, które będą poruszane w kolejnych odcinkach. W każdy piątek w "Sygnałach dnia" dziennikarze mają rozmawiać o tych zagadnieniach. Tematem przewodnim pierwszej dyskusji był kredyt hipoteczny. - Misyjność w niczym nie przeszkadza - twierdzi Kukuła - My pilnujemy, by było tego jak najmniej, bank - żeby było wystarczająco dużo.

Starsi słuchacze zdążyli się przyzwyczaić, że radionowela uczy. Również na wsi ma miejsce akcja "W Jezioranach" - serialu, który wystartował w 1960 r. Pomysłodawcą był Włodzimierz Sokor-ski, ówczesny prezes Radiokomitetu. Powieść miała chwalić działalność PGR-ów i nowe metody upraw. Przy okazji 30-lecia PRL podsumowano: przez ten czas w Jezioranach otworzono szkolę, remizę, założono klub rolnika, zbudowano wodociąg i posadzono tysiąc drzew na tysiąclecie. Streszczenia odcinków drukowane były w "Dzienniku Ludowym", powstawały Kluby Przyjaciół Jezioran.

Matysiakowie, którzy pojawili się na antenie w 1956 r., to robotnicza rodzina z warszawskiego Powiśla, z ulicy Dobrej. Ojciec Józef Matysiakjest robotnikiem, jego żona Helena gospodynią domową. Na stronie serialu można przeczytać: "Przez lata powieść lansowała i umacniała postawy patriotyczne, szacunek dla pracy, przyjaźń i dobroć ludzką, wartość rodziny, miłość do Warszawy". "Motel" wpisuje się w tę tradycję. "To historia o miłości, przyjaźni, wierności, uczciwości, tolerancji i radzeniu sobie w życiu" - piszą twórcy serialu.

Produkcję współfinansuje NBP. Współpraca autorów scenariusza z re-klamodawcą jest czymś nowym w Teatrze Polskiego Radia. Ale jednocześnie to sięganie do najstarszych tradycji amerykańskich. Pierwsza radiowa soap opera - sponsorowana przez pastę do zębów Pepsodent - miała premierę w 1929 r. W stacji NBC. Byl to serial "Amos 'n' Andy", który 32 lata później trafił do telewizji. W1951 r. BBC wystartowało z"Archerami". Na początku - podobnie jak "Matysiakowie" - słuchowisko pełniło funkcję edukacyjną, nie było odcinka bez rad dla rolników.

Kukuła: - Nie mieliśmy żadnego wzorca. Rozpisaliśmy 330 scen według punktów wyznaczonych przez twórców Programu Edukacyjnego NBP. Oni to ocenili, zaakceptowali i dopiero wtedy mogliśmy ruszyć.

Ruszyli z powodzeniem - zachowując równowagę między sprzedawaniem informacji i opowiadaniem historii. Siłą "Motelu" jest obsada: Henryk Talar, Krzysztof Kowalewski, Marian Opania, Krzysztof Gosztyła. Głównych bohaterów grają Marcin Przybylski i Eliza Borowska. - Same dobre charaktery - zachęca reżyser. - Tylko jedna negatywna postać, Bolo Stec( Opania) kierowca tira z Poznania, światowiec, zjeździł Europę, ostatnio jeździ do Rosji i na Litwę. Przypadkowy klient motelu. Samotny. "A która by chciała takiego, co to ciągle za kółkiem?". Kiedy zobaczył Kasię, kelnerkę z motelu, wpadł po uszy. Od tego czasu zjawia się tu stale, niby przypadkiem, i zatrzymuje się na noc. Przywozi Kasi różne drobne upominki. Dowcipniś. "Całe życie tiram i nie stać mnie na nową żonę" - mówi. Opowiada o swoich podbojach erotycznych. Jego hobby to śpiew. Janek Małyszko (Talar) sąsiad motelu, mechanik samochodowy, bezrobotny. Ma niby prywatny warsztat, ale co to za warsztat - stodoła po ojcu. Do tego klientów brakuje. Ma za sobą kłopoty z alkoholem. Lubi pogadać o kobietach jego życia. Szybki i energiczny. Trochę narwany. Złota rączka. Kiedyś wykonali z ojcem samolot, który na silniku od volkswagena przeleciał sześćset metrów, zanim się rozbił na ściernisku. Janek uważa jednak, że było warto. Wszystko działało, jak należy, zabrakło tylko umiejętności pilotażu. Także smali cholewki do Kasi, ale ta go ignoruje.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji