Artykuły

Wrocław. Instytut im. Jerzego Grotowskiego przypomni twórczość maga teatru

Nowa siedziba, nowy program i wiele nowych projektów to cele rozpoczynającego działalność po reorganizacji Instytutu im. Jerzego Grotowskiego. Rok 2009 ogłoszony przez UNESCO rokiem założyciela Laboratorium.

Ośrodek Badań Twórczości Jerzego Grotowskiego i Poszukiwań Teatralno-Kulturowych przekształcił się 1 stycznia w Instytut im. Jerzego Grotowskiego. Nie jest to tylko zmiana nazwy - wkrótce instytut otrzyma nową siedzibę i szerszy zakres działania. Od jesieni 2007 r. rozpocznie tu pracę zespół Workcenter z toskańskiej Pontedery, który kontynuuje praktykę twórczą Grotowskiego. - Zmiany nie będą rewolucyjne, raczej ewolucyjne. Chcemy, aby nowy kształt instytutu umożliwił do 2009 r. realizację wszystkich planowanych projektów - mówi Jarosław Fret, dyrektor instytutu. W 2009 roku - kiedy przypada 50. rocznica powstania Teatru 13 Rzędów i 10. rocznica śmierci Jerzego Grotowskiego - będzie obchodzony razem z UNESCO Rok Jerzego Grotowskiego.

W roku 2006 instytut został współwłaścicielem budynków dawnej przystani wodnej nad Odrą należącej do AZS Politechniki Wrocławskiej. Tu, po przeprowadzeniu remontu i otwarciu sali teatralnej, powstanie główna siedziba instytutu. Na Rynku, gdzie mieścił się Teatr Laboratorium,pozostaną archiwa, czytelnia i miejsce spotkań. Sala nad Odrą powinna być gotowa w połowie 2008 roku. Wcześniej, jesienią tego roku, pierwszy raz przez trzy miesiące będzie pracował we Wrocławiu zespół Workcenter z Pontedery, który rozpoczyna realizację trzyletniego programu "Horyzonty". - Obok normalnej pracy zespołu planujemy staże i pokazy spektakli Workcenter - mówi Fret.

Umowa zawarta między Thomasem Richardsem, szefem Workcenter, a władzami miasta przewiduje, że zespół z Pontedery będzie do 2009 roku pracował przez trzy miesiące jesieni - od września do listopada - we Wrocławiu. Jeszcze w tym roku w dotychczasowej siedzibie instytutu zobaczymy nowe spektakle Petera Brooka ("Wielki Inkwizytor") i Eugenio Barby ("Księga Estery"). Brook i Barba zamierzają na 2009 rok przygotować specjalne widowiska dedykowane Grotowskiemu. Zostaną pokazane podczas festiwalu, w którym wezmą udział najwięksi żyjący mistrzowie teatru XX wieku - od Petera Brooka do Anatolija Wasiljewa. - Chcielibyśmy, aby było to podsumowanie dorobku teatru XX wieku, w którym Grotowski odgrywał kluczową rolę -mówi Jarosław Fret.

Od tego roku na przełomie czerwca i lipca będzie organizowany miesięczny program pod hasłem "Atelier", zawierający kursy i warsztaty dla praktyków teatru prowadzone przez ludzi związanych z działalnością Grotowskiego, m.in. Zygmunta Molika i Piotra Borowskiego.

Instytut będzie rozwijał działalność wydawniczą. Po ukazaniu się w grudniu ubiegłego roku "Performatyki" Richarda Schechnera w styczniu - podczas uroczystej inauguracji działalności instytutu (14 - 16 stycznia 2007 r.) - odbędzie się promocja publikowanej pierwszy raz po polsku - w 40 lat po premierze światowej - legendarnej książki Grotowskiego "Ku teatrowi ubogiemu". Zaplanowano też pierwszy polski pokaz zarejestrowanego na DVD, poprawionego cyfrowo filmowego zapisu "Księcia niezłomnego", jednego z najważniejszych spektakli Jerzego Grotowskiego.

Na zakończenie cyklu wydarzeń inaugurujących działalność instytutu, a odbywających się w ósmą rocznicę śmierci Grotowskiego o "teatrze ubogim" będzie mówił najbliższy współpracownik twórcy Laboratorium - Ludwik Flaszen.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji