Artykuły

Łódź. Uznani twórcy w konkursie na komedię

Stanisław Tym, Andrzej Saramonowicz i Juliusz Machulski, a także inni znani już dramaturdzy, stanęli do konkursu na komedię dla łódzkiego Teatru Powszechnego - pisze Leszek Karczewski w Gazecie Wyborczej - Łódź.

Łódzki Teatr Powszechny, łódzka "Gazeta" i TVP3 Łódź ogłosiły konkurs komediopisarski. - Mimo boomu na polską dramaturgię mamy znikomą liczbę współczesnych polskich komedii - mówi Ewa Pilawska, dyrektor łódzkiego Teatru Powszechnego. - Współczesny realizm poruszający społeczne problemy to sprawa ważna, ale nie jedyna. Scena Pilawskiej celuje w repertuar lekki, od komedii po farsę, ale musi sięgać po sztuki tłumaczone: z angielskiego, francuskiego, czeskiego. Ostatnie polskie teksty, jakie weszły na afisz sceny, to "Testosteron" Saramonowicza i piosenki Jonasza Kofty, które złożyły się na wieczór kabaretowy "Pamiętajcie o ogrodach". Teatr od 13 lat organizuje Ogólnopolski Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Początkowo przegląd prezentował tylko dobre komedie; z czasem zaczęło ich brakować. W trosce o poziom artystyczny festiwalu zmieniła się jego formuła i tytuł.

Nowością konkursu jest to, że profesjonaliści zaproszeni do części zamkniętej i amatorzy z kategorii open będą walczyć o jedną nagrodę. Grand Prix wyniesie 10 tys. zł. Siedmioma zawodowcami są: Juliusz Machulski, reżyser filmowy i scenarzysta; Paweł Kamza, reżyser teatralny, dramaturg, scenograf, kierownik literacki Teatru im. Bogusławskiego w Kaliszu, autor spektaklu "Szpital Polonia" w Teatrze im. Modrzejewskiej w Legnicy; Marek Modzelewski, lekarz radiolog, dramaturg, napisał m.in. "Koronację", "Dotyk", "Imieniny"; Andrzej Saramonowicz, scenarzysta, dramaturg, krytyk filmowy; Stanisław Tym; Michał Walczak, reżyser teatralny, dramaturg, autor m.in. "Piaskownicy", "Podróży do wnętrza pokoju"; Maciej Wojtyszko, reżyser, pisarz, dramaturg, autor m.in. książki "Bromba i inni", sitcomu "Miodowe lata".

Organizatorzy czekają na oryginalny utwór dramatyczny o charakterze komediowym, niepublikowany, nienagradzany, niewystawiany. Prace w trzech egzemplarzach i wersji elektronicznej oraz z kopertą z danymi osobowymi i notą biograficzną przyjmuje Teatr Powszechny, ul. Legionów 21, 91-069 Łódź (dopisek: "Komediopisanie").

Termin nadsyłania prac upłynie 30 sierpnia. Ogłoszenie wyników - w styczniu za rok.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji