Artykuły

Bydgoszcz. Wystawa poświęcona Grzymale-Siedleckiemu

"Grzymała-Siedlecki na scenie bydgoskiej" - tak zatytułowana jest ekspozycja w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej, otwarta w 40. rocznicę śmierci artysty.

Wystawę otwiera zaimprowizowana pracownia artysty. Na ścianach zawisły afisze jego sztuk wystawianych na bydgoskiej scenie, a w gablotach znalazły się rękopisy i maszynopisy m.in. "Sublokatorki", "Spadkobiercy", "Podatku majątkowego", "Maman do wzięcia" i innych sztuk. Zwiedzający mogą obejrzeć poprawki naniesione ręką nieżyjącego artysty. - Pierwszą jego sztuką wystawianą na naszej scenie była "Sublokatorka", którą pokazywano dwukrotnie - w 1922 i 1927 r. - mówi kustosz ekspozycji Joanna Królicka-Nejman. - Najbardziej popularną - "Spadkobierca", którą prezentowano aż cztery razy.

Wystawa przypomina także Grzymałę-Siedleckiego jako reżysera, prezentuje jego liczne nagrody i sięga do czasów, gdybyl dyrektorem szkoły dramatycznej.

* * *

Adam Grzymała-Siedlecki (1878-1967) [na zdjęciu]

Był założycielem i dyrektorem Teatru Ludowego w Krakowie, kierownikiem literackim Teatru im. Słowackiego, Teatru Rozmaitości w Warszawie. W latach 1922-1939 i 1945-1967 mieszkał w Bydgoszczy - byl wykła-dowcąi dyrektorem Bydgoskiej Szkoły Dramatycznej, w Teatrze Polskim pełnił funkcję dramaturga.

Ekspozycję w WiMBP będzie można oglądać do 23 lutego, od poniedziałku od piątku w godz. 10-17.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji